Academische Film studieweek tekenis samen te stellen, dat onmiddellijk en volop recht deed wedervaren aan de woorden van Minister Cals, die in een verrassende filmische openingsrede de kunst niet het brood, maar de wijn des levens noemende zich afvroeg in welke soort wijn de bewegende, dynamische kunst, die de film is, thuis hoort, en vond dat dit de fon kelende, sprankelende champagne moest zijn. Aan het werk van genoemde kunstenaars konden nog verschillende andere films worden toegevoegd, die ieder voor zich in haar genre telkens andere facetten van de filmmogelijkheden lieten zien. Dat hierbij ook een plaats werd ingeruimd aan het oudste en kleinste filmproduce- rende land kon slechts tot voldoening stemmen. Een groot aantal shorts het waren er niet minder dan zeventien heeft met de afleveringen van de onderscheiden jour naals met wisselend succes de voorstellingen gecomple teerd. Het deel dat onze Nederlandse filmmakers daarbij voor hun rekening hebben genomen namelijk zeven films sloeg waarlijk een uitstekend figuur. Tijdens de Filmweek is wel gebleken, dat de organisa toren niet, zoals hier en daar getracht is te suggereren, uitsluitend achter de successen van Cannes zijn aange lopen. De Filmweek Arnhem is integendeel vooruit ge lopen en wel op de successen van Berlijn, dat immers drie weken later de Gouden Beer zou toekennen aan „Les cousins" en „Prijs de zee". Arnhem had ook op haar program het werk van de drie winnaars van de na afloop van de Filmweek verleende Staatsprijs en heeft bovendien de aandacht gevestigd op films, die hun kansen beiden op het a.s. festival in Venetië. Voor zover men dank verschuldigd is, geldt deze in de eerste plaats hen, die in de stilte van de Amsterdamse showrooms en bureaux wekenlang tussen hun drukke bezigheden door de voorbereidende werkzaamheden heb ben verricht. Een geheel afzonderlijke zorg gold ook de filmvertoningen. Gedurende zulk een week moet tenslotte op het gebied van het geven van filmvoorstellingen hoge school worden gereden. Indeling, verdeling, timing, pro jectie, geluid, organisatie van de voorstellingen moeten aan hoge eisen voldoen willen deze perfect kunnen ver lopen. Bij zo'n gelegenheid mag immers geen illusie ver stoord worden en dient rekening te worden gehouden met een uitermate critisch publiek, waaronder zich vele vak lieden bevinden. Dat ons geen opmerkingen van betekenis ter ore zijn gekomen is het beste bewijs van een geslaagde serie vertoningen. Hulde aan de directie van het Rem- brandt Theater voor de wijze, waarop zij aan de wensen van de programmaleiding is tegemoet gekomen, hulde aan de staf van dit theater, die in staat bleek te zijn de voor stellingen stel U maar voor elf premièrevertoningen, die stuk voor stuk aan bijzondere eisen moeten voldoen perfect te doen verlopen. Eenzelfde hulde geldt de diensten, die met de organisatie van de openluchtvoorstel lingen en de jeugdvoorstellingen waren belast. Een interessant aspect van de filmweken biedt zonder twijfel het verschijnsel, dat zij telkens opnieuw het ge sprek over de film gaande maken. Ook nu weer was er een serie congressen en bijeenkomsten, die ondanks een tropische hitte druk bezocht waren en wat hun thema's aanging merkwaardigerwijs evenals het filmprogramma enige samenhang vertoonden: opvoeding, studie, amateu risme, opleiding en voorlichting op het gebied van de film! Het contact tussen pers, filmkunstenaars en bedrijf was geïmproviseerd, maar trok niettemin veel belang stelling... en hoe kan het ook anders: de vonken spatten er af. Dank zij de Filmweek Arnhem zijn de dingen die film en bioscoop wezenlijk aangaan in honderden publicaties in de kolommen van de pers gekomen. Dat de journa listieke reactie in het algemeen beredeneerd en opbouwend was en in ieder geval van levendige belangstelling ge tuigde, moge met voldoening worden geconstateerd. De resultaten van manifestaties als de Filmweek Arnhem zijn niet met de ellemaat te meten. Zij reiken verder, zij dienen de ontwikkeling van de filmcultuur in ons land. die dan mede de wijn des levens moge zijn, maar het brood voor ons bedrijf betekent. Daarmede is onze bij drage verantwoord. De jaarlijkse Academische Filmstudieweek zal ditmaal gehouden worden van Maandag 28 September tot en met Donderdag 1 October a.s. te Utrecht. Het algemene thema van deze zesde filmstudieweek ,,D e film als mass a-c omunicatiemiddel" zal in een achttal voordrachten nader worden uitgewerkt. Daarnaast zullen op de Maandag- en de Donderdagavond filmvoorstellingen worden georganiseerd in het Studio Theater te Utrecht. De Directie van het Camera- en Studio Theater verleent ook dit jaar weer haar medewerking aan deze studieweek, evenals de Utrechtse Studenten Film Liga, die op de Dins dagavond nog een aparte voordracht met filmvertoning organiseert. Het programma van de voordrachten ziet er voorlopig uit als volgt: Openingsrede: „Het karakter van de film als massacommunicatiemiddel"; Dr. J. M. L. Peters: ,.De rol van het beeld in de massa-communicatie"; Drs. J. Stap pers: „Wat communiceert de film aan de massa?"; Prof. Dr. W. Hagemann (Munster) „De invloed van de film op de politieke en sociale ideeën van de massa"Spreker uit Engeland (nog niet bekend) „De stereotypering van wetenschapsmensen, politici, kunstenaars enz. in de film"; H. Schaafsma: „Film en televisie: In hoeverre komen beide tegemoet aan dezelfde behoeften van het publiek?"; Drs. P. Gros: „Film en televisie: In hoeverre wordt het niveau de film- en televisieprogramma's bepaald door het massa karakter van hun publiek?" en Mej. Dra. H. S. Muller: „Hebben onderwijs en opvoeding een taak ten aanzien van de massa-media, met name ten aanzien van de film en de televisie?".

Film | 1959 | | pagina 4