Operateursexamen 19S9 Examenuitslagen Examen Praktijk Certificaat Algemeen Gedeelte van de examenzaal tijdens het schriftelijk examen op 2 Juni 1959 te Amsterdam De schriftelijke examens vonden dit jaar met het oog op de Filmweek Arnhem bijzonder vroeg plaats en wel op 2 en 3 Juni te Amsterdam. De mondelingen examens waaronder begrepen het examen ter verkrijging van het Praktijk Certificaat volgden op 18, 19 en 20 Augustus. De belangstelling voor het examen was ook dit jaar weer bijzonder groot. Er meldden zich niet minder dan 117 candidaten voor het „grote examen" en 38 voor het examen ter verkrijging van het Praktijk Certificaat. Ter vergelijking laten wij hieronder een overzichtpe volgen van het aantal examencandidaten in de afgelopen vijf jaren: PC Aantal Candid aten Jaar examen A/B examen 1954 80 35 1955 72 44 1956 75 48 1957 98 24 1958 107 48* 29 14* 1959 117 38 In Januari 1958 werd een extra examen in de praktische vakken ingelast. Van bovengenoemde 117 candidaten verschenen er ten slotte 115 op het examen, waarvan er echter nog vijf na het schriftelijk gedeelte verstek lieten gaan, zodat hun geen uitslag kon worden medegedeeld. Van de resterende 110 candidaten behaalden er 12 het opgrateursdiploma B en 19 het diploma A. Dit betekent echter geenszins dat de overige 79 candi daten zouden zijn afgewezen. Bij de in vroegere publicaties reeds meermalen bespro ken gecompliceerde examenconstellatie, waarbij het in allerlei variaties mogelijk is het examen in etappen af te leggen, ontstaan er tussen de bekende examenbegrippen: geslaagd of afgewezen, diverse tussenvormen. Zo ontvangt een candidaat die slaagt voor de beide eerste vakken: cabinepraktijk -en brandbeveiligingsvoorschriften nog geen diploma, omdat hij daardoor eerst nog examen moet doen in tenminste twee theoretische vakken. Een candidaat die in vier vakken examen doet, doch bijvoorbeeld slechts voor drie vakken een voldoend cijfer weet te behalen is niet geslaagd, want hij ontvangt geen diploma, maar kan evenmin als afgewezen worden be schouwd aangezien hij alleen het vak dat onvoldoende was behoeft ,,over te doen". Dit alles in aanmerking nemende en wetende dat een candidaat die voor het schriftelijke werk het cijfer 4 of minder krijgt op grond van het examenreglement geen toegang heeft tot bet mondelinge gedeelte, kunnen wij de resultaten van genoemde 110 candidaten als volgt weergeven a. geslaagd met diploma b. geslaagd zonder diploma c. ten dele geslaagd d. afgewezen na het schriftelijk e. afgewezen (alle vakken onvoldoende) 15 totaal 110 candidaten 31 candidaten* 26 19 19 Ie) 15 De namen van de betrokken candidaten worden achter dit verslag vermeld. Beschouwt men de onder d en e genoemde groepen als de afgewezenen dan zou dat betekenen dat 76 examinandi ofwel 70 geheel of gedeeltelijk is geslaagd. Dit is ech ter een nogal geflatteerde voorstelling van zaken en men krijgt dan ook een betere indruk wanneer de resultaten per vak worden bekeken. Deze zien er ditmaal als volgt uit: (De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de correspon derende resultaten uit 1958.) die van het Bondsbureau, voor het welwillend ter beschik king stellen van de projectiecabine, teneinde aldaar de candidaten op hun parate praktische kennis te kunnen toetsen. Ook zij hebben hiermede een bijdrage tot het wel slagen van de examens geleverd. Vakken Aantal candidaten Niet verschenen Afgewezen na schriftelijk Afgewezen Geslaagde candidaten Praktijk 57 2 10 13 32 60% (65%) Brandweer 60 l 15 12 32 54% (55%) Lichttechniek 51 5 16 5 25 54% (41%) Electrotechniek 52 4 14 7 27 56% (39%) Voorschriften electrotechniek 22 1 3 3 15 71% (90%) Versterkertechniek 21 2 5 4 10 55% (56%) Uit vorenstaand overzicht kan het gemiddelde percen tage der geslaagden worden becijferd op 58 zijnde hetzelfde resultaat als in 1958. In alle vakken is dus ditmaal meer dan de helft van de op het examen verschenen candidaten geslaagd, hetgeen niet onbevredigend is. Ook ten aanzien van de resultaten van dit examen kun nen wij wederom een gunstig geluid laten horen. Van de 38 candidaten hebben er 7 niet deelgenomen aan het verplichte schriftelijke tentamen voorafgaande aan het examen, zodat hun geen toegang tot het examen kon wor den verleend en drie candidaten ondergingen hetzelfde lot, doordat hun tentamenwerk onvoldoende bleek te zijn. Er bleven dus 28 candidaten over, waarvan er twee ver stek lieten gaan. Van de resterende 26 candidaten slaag den er echter 20 ofwel 77 tegen 60 in 1958 en 54 in 1957. Onder de zes afgewezen candidaten was er maar één die voor beide vakken (cabinepraktijk en brandbeveili gingsvoorschriften) een onvoldoende cijfer kreeg! Het is verheugend dat de stijgende lijn die wij het vorig jaar voor wat betreft deze examens signaleerden, zich dit jaar heeft voorgezet zulks vermoedelijk mede als gevolg van de selecterende en instructieve werking van het eer dergenoemde verplichte tentamen. De namen van de geslaagde candidaten waarvan er een het predicaat „met lof" verwierf, zijn elders in dit num mer opgenomen. Er hebben ditmaal 21 examinatoren aan de examens medegewerkt, waaronder zes brandweerdeskundigen, die zich wederom op bekwame wijze van hun moeilijke taak hebben gekweten. Het examen is mede daardoor zonder haperingen verlopen en dit is zeker de plaats om nog maals een woord erkentelijkheid aan hun adres te richten. Dit laatste geldt eveneens voor de directies van de bio scopen Alhambra, Calypso en City te Amsterdam, zomede DIPLOMA-B Naam. C. Bontebal C. J. J. Damhuis C. J. Eilers P. C. J. Goedings F. A. Groenendijk Th. Leeflang P. J. Moen Th. E. B. J. Pelsma N. L. Robeerts P. van Rosmalen A. van der Weiden V. A. H. A. de Kuyper DIPLOMA-A R. Adema J. F. de Badts A. R. Barten H. N. Bekink J. Brons A. M. Damen R. van Frank E. van Harn A. F. A. Heuvers N. Kradolfer A. J. Leenders P. Meurs A. C. de Ridder M. Rorije E. G. Scholten E. Schwartz C. Stam, J. C. Wenstedt G. H. Koolhof Bioscoop Studio, Den Haag Rembrandt, Eindhoven Tuschinski, Amsterdam Desmet, Amsterdam Militair Passage, Amsterdam City, Den Haag De Uitkijk, Amsterdam Vliegbasis Gilze Rijen Concordia, Bussum Minerva, Heemstede Roxy, Amsterdam Frans Hals, Haarlam Ministerie van Marine Luxor Dordrecht Cineac, Rotterdam City, Utrecht Studio, Den Haag Lido, Haarlem Luxor, Nijmegen De Kroon, Zwolle 't Venster, Rotterdam Centraal, Helmond Rex, Den Haag Vliegbasis Twenthe Militair Militair (L.T.S.) Camera, Utrecht Luxor, Rotterdam Militair Beurs, Groningen 24 25 5? ii 55

Film | 1959 | | pagina 24