Wijziging Naam- en Adreslijst Opgare no. 1 actualiteit. Dat dramatische productie?, blijkens onderzoekingen naar de kijkge woonten, de populairste programma's zijn, moet wellicht mede geweten worden aan de te geringe aandacht die andere aspec ten van het televisieprogramma krijgen. Film is een autonome kunst. Van tele visie zal dit nog bewezen moeten worden: televisie moge in bepaalde opzichten een medium zijn met artistieke potenties, een zelfstandige kunstvorm is zij niet. Een der kenmerken van een autonome kunst is, dat zij ..om de kunst" beoefend kan worden, doel en middel tegelijk kan zijn, desnoods doel alleen I de kunst wordt haar eigen object abstracte schilderkunst, concrete muziek: vocalise en „experimentele" poë zie; absolute film: desnoods „radiofonie"). Van televisie kan men zich dit niet voor stellen, al is zij er niet minder belang rijk om. Zij is in de eerste plaats een medium, een transportmiddel voor het overbrengen van een bepaalde, communi cerende, inhoud die inhoud kan kunst, dan wel kunstzinnig verantwoord zijn, zij behoeft het geenszins te wezen. In dit ver band dient men te waken voor begrips verwarring. Men- kan hier en daar het toneel ook al aangeduid lezen als ..me dium", wat getuigt van gebrek aan hoffe lijkheid jegens Melpomene. Film en televisie kunnen, ook als de t.v.-beeldschermen groter worden (in de verhouding huiskamer-bioscoop evengroot als het bioscoopdoek) en de kleuren televisie de economische barrières door breekt, naast elkaar blijven bestaan. Van een wederzijdse beïnvloeding c.q. samen werking, is nu reeds sprake. In steeds sterkere mate zal de televisie, wanneer de zendtijd toeneemt, van de film (industrie) afhankelijk worden. Een evenwichtig televisieprogramma onder programma wordt dan het totaal dei- uitzendingen verstaan vergt in verband met het monopolistisch karakter van het medium behalve vakbekwame product regisseurs, auteurs en andere bij de pre sentatie betrokken lieden, een braintrust van competente mensen. Met een opleiding alleen voor presentatie en techniek zal niet kunnen worden volstaan. Wetenschap pelijk verantwoorde onderzoekingen, liefst te verrichten door een werkelijk onafhan kelijk instituut, niet alleen naar de ge vestigde kijkgewoonten maar ook naar het bevatting^- en appreciatie-vermogen van het t kijkers publiek zijn vereist. Spreker stelde vast, dat de film als kunst en ook voor een belangrijk deel als amusement, aan de bioscoop zullen blijven toebehoren. In de Verenigde Staten valt een wederopbloei van het bioscoopbezoek te constateren. Het is karakteristiek, dat de meeste nieuwe bioscopen daar drive-in theaters zijn. wat wellicht mede in verband mag worden gebracht met de drang, welke zich vooral bij de jongeren zou kunnen doen gelden, om de televisiehuiskamers te ontvluchten. Maar de filmindustrie zal die nen te beseffen, dat de televisie haar niet slechts in economisch en technisch opzicht dwingt tot het uitzetten van een nieuwe koers. De kansen van de filmk u n s t zijn door de opmars van de televisie zeker niet geringer geworden. In het algemeen mag men stellen dat niet de al dan niet bekend veronderstelde ..behoeften van het publiek" vorm, inhoud en waarde van een film of een televisie programma bepalen, maar de capaciteiten (intelligentie, goede smaak, esprit, erudi tie, technische bekwaamheid) van auteurs en regisseurs. Pag. 8 Pag. 14 Pag. 2: Ledenraad De vermelding vacature Afd. Het Oosten wijzi gen in: J. H. Kroon, Zwolle (Afd. Het Oosten) 1961. Gemengde Raad van Beroep Het woord ..vacature" veranderen in: Mr. Dr. J. C. C. Haar te 's-Gravenhage. Alblasserdam De vermelding Dorpshuis als volgt wijzigen: Bioscoop Dorpshuis, Zeevaartschoollaan 3, tel. 923. (A. Ruifrok, leider, tel. na kantoor tijd 619); Stichting Dorpshuis, corr.-adres: Cortgene 52, tel. 317, L. Looij, voorzitter; A. Caljé, bestuurslid. Pag. 17: Amsterdam, Du Midi Toevoegen als leider: L. Jacobson. Pag. 18: Amsterdam, Passage De vermelding van deze bioscoop en alles wat daarbij behoort volledig schrappen. Amsterdam, Odeon Theater Schrappen: Han Kian Kie, directeur. Toevoe gen: directeuren: F. F. A. Busé en de N.V. Inteta (directeur, Han Kian Kie). Pag. 19: Amsterdam, Het Zonnehuis Schrappen de ..firma Jagers en Wage. corr.- adres:". Voorts schrappen: M. F. Jagers en P. J. Wage. firmanten. Toevoegen als leidster: Mevrouw C. J. M. \X age- Kwantes. Axel, Het Centrum H. P. Dieleman wijzigen in: Het Centrum N.V. Achter het laatste tel .nummer toevoegen: H. P. Dieleman, directeur. Bolsward, De Doelen Tel. 562 veranderen in 2562. Pag. 29: Dokkum, Harmonie tel. 2563 veranderen in 2553. Pag. 20: Pag. 23 Pag. 31 Pag. 36 Pag. 38 Pag. 41 Pa£. 13 Pag. 60 Pag. 64: Pag. 66: Pag. 67: Pag. 68: Pag. 71: Pae. 81: Pag. 83 Pag. 85 Eibergen, Victoria Terbraakstraat veranderen in Ter Braakstraat. Grave De vermelding „géén kengetal" vervangen door 08860. 's-Gravenhage. Thalia Het adres Borneostraat 87, tel. 632797 als volgt veranderen: Dokter van der Knaaplaan 14. Rijswijk (Z.H.). tel. 070-984265 Hapert Het kengetal 04977 schrappen en toevoegen: ..Geen kengetal". Heerlen. Rivoli N.V. Zuid-Nederlandsche Theater- en Biosco- penexploitatie. Postbus 20 veranderen in postbus 205. Purmerend. Schinkel Telefoonnummer 734 veranderen in 3734. Renswoude. Luxor Adres Munnikenweg wijzigen in: Vendelse- weg 40. Schiedam Het kengetal 01800 veranderen in 010. Steenwijk. Citv De vermelding Goeman Borgiusstraa! veran deren in: Goeman Borgesiusstraat 32 A. Tegelen. Scala Toevoegen als leidster: Mej. J. Peters. Tilburg. Royal Toevoegen als leider: H. J. Servaas. W intersw ijk. Luxor >.a J. H. Scharphorn toevoegen: corr.-adres: Nieuwstraat 15. Actueel Film Schrappen: na 6 uur 798473 Rank Filmdistributors (Holland) N.V. Toevoegen achter directeur: (A. J. J. Duyve- stein, Leider). Polygoon Schrappen N.V. Filmfabriek Polygoon etc. Renovo Film De vermelding Jhr. W. F. van Raab van Can- stein wijzigen in: H. Calamé, leider. 30

Film | 1959 | | pagina 29