Europese Federatie en Internationale Bond van Filmtechnische Industrieën Jaarvergadering I.N.A. ventie uit te werken, gebaseerd zowel op het onder auspi ciën van de Unesco en het Bureau van de Berner Conven tie tot stand gekomen zogenaamde „Monaco-ontwerp" (Maart 1957 Monte Carlo), dat men in feite als een „mi nimale bescherming" kan zien, als op de door het Inter nationaal Arbeidsbureau (Bureau International du Tra- vail) geprotegeerde „B.I.T.- of Genève-ontwerp" (Juli 1956 Genève), dat men als een „maximale beschermings regeling" zou kunnen beschouwen. Het nieuwe ontwerp zal door de Permanente Commissie van de Berner Conventie en de Intergouvernementele Auteursrechtcommissie wor den bestudeerd en tenslotte worden voorgelegd aan een diplomatieke conferentie, welke in 1961 zou kunnen plaats vinden. Gezien deze situatie heeft de F.LA.P.F. tot taak een wel overwogen standpunt met betrekking tot deze problemen zeer zorgvuldig te formuleren en voor te leggen aan de internationale organisaties. Zij zal een kleine conferentie van deskundigen, waarin ieder rechtsgebied vertegenwoor digd is, bijeenroepen, welke het probleem in studie zal nemen, daarbij voor alles rekening houdende zowel met de gehele feitelijke ontwikkeling als met die op nationaal ni veau. Deze conferentie zal een rapport met voorstellen uit werken, dat eerst aan de juridische commissie van de F.I.A.P.F., vervolgens aan de Raad van Beheer en tenslot te aan de algemene vergadering zal worden voorgelegd. Contact met andere bedrijfstakken De op 8 en 9 September j.1. te Wenen gehouden jaar lijkse algemene ledenvergadering van de F.LA.P.F. heeft in beginsel de oprichting goedgekeurd van een Bureau International du Cinéma, dat als middel tot contact zal dienen tussen de onderscheiden bedrijfstakken, te weten productie, distributie, exploitatie en technische industrie. Een commissie, bestaande uit de heren Monaco (Italië), voorzitter, Trichet (Frankrijk) van de U.I.E.C. en Düby (Zwitserland) van de F.I.A.P.F., is op 21 October j.1. te Parijs bijeengekomen om gezamenlijk een statuut voor deze internationale koepelorganisatie te ontwerpen. Dit ontwerp, dat aan de betrokken organisaties ter goedkeu ring is voorgelegd, beperkt zich tot het in het leven roe pen van een contactorgaan, dat geen rechtspersoonlijkheid bezit en de aangesloten federaties iedere vrijheid tot han delen laat. Hoewel de F.LA.P.F. de voorkeur zou geven aan een plan tot het instellen van een echte koepelorganisatie, waarin door een door de heer Monaco ingediend voorstel wordt voorzien, besloot de Raad niettemin dit door de U.I.E.C. geaccepteerde ontwerp te aanvaarden. Op 6 November heeft de Raad van beheer de, oprich tingsvergadering bijgewoond van het B.I.C. (Bureau Inter national du Cinéma) en de heren Frogerais, de Echarri, Johnson, Schwarz, Düby en Watkins benoemd tot gedele geerden van de F.LA.P.F. bij deze overkoepelende orga nisaties. Een zesde vacature moet nog worden vervuld. De eerstvolgende vergadering van de Raad van Beheer zal op 21 en 22 April a.s. te Turijn worden gehouden. Reeds op 15 en 16 Januari 1958 werden door de ver tegenwoordigers van de kinotechnische industrieën in de landen van de Europese Elconomische Gemeenschap de eer ste oriënterende besprekingen gevoerd. Dit overleg, dat op initiatief van de Fédération Nationale des Chambres Syn- dicales des Industries Techniques du Cinéma plaats vond, leidde tot het besluit om enerzijds op te richten een „In- dustriegroep van Laboratoria en Studio's van de E.E.G. (Groupement des Industries des Studios et des Laboratoi- res de la Communauté Economique Européenne) en an derzijds een Europese Federatie van Filmtechnische In dustrieën (Fédération Européenne des Industries Techni ques du Cinéma). Op 4 en 5 November j.1. hebben de vertegenwoordigers van beide groepen wederom te Parijs vergaderd, teneinde zich te beraden over de vraagstukken, welke samenhangen met het toenemende overleg van de bedrijfstakken van het filmwezen op nationaal en internationaal niveau en ter bestudering van de ontwerp-statuten voor de beide ge noemde internationale organisaties, welke in het kader van de Euromarkt zowel als in groter verband de belan gen van de kinotechnische bedrijven zouden kunnen behar tigen. Met instemming van alle gedelegeerden werd op deze bijeenkomst welke daardoor het karakter van een op richtingsvergadering kreeg overgegaan tot de vorming van een Europese Federatie van Filmtech nische Industrieën (Fédération Européenne des Industries Techniques du Cinéma) voor de bedrijven in de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap. Het bestuur werd samengesteld als volgt: Jacques Mathot (Frankrijk), voorzitter; Roger Weil-Lorac (Frankrijk), vice-voorzitter; een vice-voorzitter te benoemen door de Duitse organisatie (Verband der Filmtechnischen Betriebe e.V.), alsmede de leden: Mentzinger (Unione Nazionale Industrie Tecniche Cinematografiche), C. S. Roem (Ne- derlandsche Bioscoop-Bond) en Dassonville (Chambre Syndicale des Laboratoires de Belgique). Eveneens werd na goedkeuring van de ontwerp-statuten opgericht de Internationale Bond van Film technische Industrieën (Confédération Inter nationale des Industries Techniques du Cinéma), welke streeft naar organisatorisch overleg en aaneensluiting van alle Europese filmtechnische industrieën. Het bestuur van deze organisatie zal voorlopig bestaan uit: Jacques Mathot (Frankrijk), voorzitter; Roger Weil-Lorac (Frankrijk), gedelegeerd vice-voorzitter; Genesi (Italië), vice-voorzit ter; een vice-voorzitter aan te wijzen door het Verband der Filmtechnischen Betriebe e.V., alsmede Claessens (België) en C. S. Roem (Nederland), leden. Zetel en secretariaat van beide organisaties zijn gevestigd te Parijs, Champs- Elysées 92. De Internationale Bond van Filmtechnische Industrieën heeft zijn adhesie betuigd met de oprichting van het Bu reau International du Cinéma en als zijn gedelegeerden bij deze organisatie aangewezen de heren: Mathot, Weil- Lorac, Mentzinger, Finger, Roem en Dassonville. De International Newsreel Association heeft dit jaar van 15 tot 18 October te Madrid haar jaarlijkse ledenver gadering gehouden, waaraan werd deelgenomen door ver tegenwoordigers uit de Bondsrepubliek Duitsland, Oosten rijk, Spanje, Frankrijk, Italië, Nederland, Polen, Zwitser land en Joegoslavië, alsmede, op uitnodiging, door de voorzitter en de directeur van de P.A.I.N.T., waarin de film journaals van de Zuid-Amerikaanse landen georgani seerd zijn. De gedelegeerden uit Bulgarije en Oost-Duits land hadden bericht van verhindering gezonden. 14

Film | 1959 | | pagina 15