Duitsland De Nederlandse film in het buitenland Tien jaar F.S.K. Doedoe, een van de spelers uit Herman van de Horsts kleurenfilm over Suriname De vergadering welke onder leiding stond van de heer Jean Jay (Gaumont Actualités), aanvaardde met algemene stemmen het jaar verslag van de secretaris, de heer Henry Hamelin, en hield zich met onderscheiden belangrijke vraagstukken bezig, onder meer: de evolutie van de stijl van het film jour naal in verband met de ontwikkeling van het televisiejournaal; het beroepsmatige uitwisselen van opna men; de maatregelen inzake de reportages be treffende de aanstaande Olympische Spe len; het reglement van het Internationale Festi val van Journaalfilms, dat jaarlijks in het kader van de Biënnale te Venetië wordt gehouden; de internationale samenwerking (P.A.I.N.T.-UNESCO-Internationale Raad voor Film en Televisie) enz. Tot het lidmaatschap werden toegelaten vijf ondernemingen, namelijk: „Sedi" en „Ieri, Oggi, Domani" (Italië), „Magyar Filmhu- rsdo" (Hongarije), „Kinokronika" (Bulga rije) en „Defa Wochenschau" (Oost-Duits land). Verdere aanvragen zijn inmiddels in gediend door Japanse en Indiase journaalfilm- ondernemingen. In verband met het periodieke aftreden van onderscheiden leden, werd met algemene stemmen een nieuw bestuur gekozen, dat thans is samengesteld als volgt: Jack Muth („Fox Movietone"), voorzitter; Dr. Wiers („Deut sche Wochenschau" Bondsrepubliek Duitsland) en Samuilo Amodaj („Filmske Novosti" Joegoslavië), vice-voorzitter; mevrouw Audibert („Pathé Journal" Frankrijk) en de heer Bregonzio („Incom" Italië), leden, en Henry Hamelin (Frankrijk), secretaris. Op de kortgeleden te Brussel in het Palais du Congres gehouden IX e Internationale Week van de Touristische en Folkloristische Film is Haanstra's film „Rembrandt, schilder van de mens" on derscheiden met de eerste prijs en met de gouden medaille van het C.I.D.A.L.C. (Centre International du Cinéma d'Enseignement et de Culture). Onlangs werd in Duitsland in vele persartikelen en in een plechtige zitting, welke plaats vond in de koepelzaal van het Kasteel te Biebrich (Wiesbaden) het feit herdacht, dat tien jaar geleden de „Fr eiwilligeSelbstkon- trolle der Filmwirtschaft" (FSK) werd opge richt, een gebeurtenis, welke destijds, in 1949, begroet werd als een daad van democratisch verantwoordelijk heidsgevoel en zelfbestuur. Niet ten onrechte, want in de afgelopen tien jaar is bewezen, dat de samenwerking van het filmbedrijf met de Bondsregering, de Bondslanden, de kerken en de centrale jeugdorganisaties in deze, op basis van vrijwilligheid geconstitueerde, keuringsinstantie tot positieve resultaten kan leiden. In tal van uitvoerige ge- dachtenwisselingen tussen de aan de FSK deelnemende instanties werd deze keuringspractijk in de loop der jaren voortdurend verbeterd, verruimd en verdiept. Het Duitse filmbedrijf is er van overtuigd, dat de FSK door de uit oefening van haar functie de grenzen van de in de grond wet gewaarborgde vrije meningsuiting niet overschrijdt en juist door haar arbeid mogelijkerwijze een zodanige over schrijding van de zijde van de Overheid heeft voorkomen. De FSK keurt alle films, die voor openbare vertoning bestemd zijn, ook de reclamefilms en het voor films be- semde reclamemateriaal, aan de hand van algemene keu ringsnormen. Maar hoe objectief normen ook mogen worden gefor muleerd, het komt er toch in de eerste plaats op aan hoe deze in de practijk van de keuring worden gehanteerd. En dit in aanmerking nemende, mag worden vastgesteld, dat de FSK voldaan heeft aan de verwachtingen, welke het bedrijf zich bij haar oprichting had gesteld. Dit is te op merkelijker, omdat deze „zelfcontrole" van het filmbedrijf in Duitsland bij geen enkele traditie of voorbeeld aanslui ting kon vinden. 15

Film | 1959 | | pagina 16