Handboek der Bioscoopteehniek Beknopt inhoudsoverzicht Deel I name voor de vraag of, ondanks de daaraan verbonden hoge kosten, de 70 mm projectie zich ook in ons land een vaste plaats zal weten te verwerven. Tot dusverre is er nog slechts één bioscoop met 35/70 mm-apparatuur uitgerust en zijn er in enkele andere bedrijven plannen om daartoe over te gaan. De technische perfectie van beeld en geluid van het brede filmformaat vormen in ieder geval een aan beveling op zichzelf en het zal dus grotendeels van de continuïteit en de kwaliteit van de 70 mm-produktie als ook van de leveringsvoorwaarden afhangen of de moge lijkheid om ook 70 mm-films te vertonen voor de daar voor in aanmerking komende bioscoopondernemingen interessant genoeg is, om zich onder de huidige omstandig heden opnieuw aanzienlijke investeringen te getroosten. De Victoria X Universeel projector voor 35 en 70 mm film (Cine- meccanica - Italië; Handelsond. H. Timmer, Amsterdam) In de vorige aflevering van dit Orgaan maakten wij melding van het gereedkomen van het Handboek der Bioscooptechniek, een standaardwerk op dit terrein waar aan jarenlang door een geselecteerde groep van deskun digen is gewerkt. Op de bijzondere kwaliteiten van dit unieke werk is on der andere in deze kolommen reeds meermalen de aan dacht gevestigd, waaraan nog kan worden toegevoegd, dat van de bezitters van het boekwerk uitsluitend enthousiaste reacties zijn ontvangen, omtrent de inhoud, de uitvoering en de praktische hantering van het Handboek. Wij willen daarom niet nalaten op deze plaats degenen die het boek nog niet hebben aangeschaft, aan te raden zich van dit ongetwijfeld interessante bezit te verzekeren. De verkoopprijs bedraagt zoals bekend slecht 45,en men kan zich bovendien tegen geringe kosten abonneren op toekomstige aanvullingen. Ter oriëntering van hen die mochten betwijfelen of het bezit van dit technische Handboek wel practische beteke nis heeft, laten wij hieronder een beknopte opsomming van de inhoud volgen. Daaruit blijkt duidelijk dat niet alleen de vakman maar evenzeer de geïnteresseerde leek op bioscooptechnisch gebied, zeer veel wetenswaardigs in het Handboek zal aantreffen. De 35 mm filmprojector, opbouw en werking; de licht bronnen, de optische en magnetische geluidsreproduktie; hulpmiddelen bij de projectie; de verschillende projectie- en geluidssystemen met de daarvoor noodzakelijke appa ratuur; inrichting projectiecabine, zaal en nevenruimten; projectieschermen; luidspreker-opstelling; acoustiek; be ginselen van de bioscooparchitectuur; filmbehandeling; controle op en onderhoud van de technische installatie; rubrieksgewijze behandeling van vrijwel alle bioscoop- technische storingen en/of afwijkingen welke zich in de praktijk kunnen voordoen; volledige geducumenteerde beschrijving van alle in gebruik zijnde bioscooptechnische apparaten; gedetailleerde en gecommentarieerde behande ling van de veiligheidsvoorschriften. Deel II Lichttechniek Het hoe en waarom van de verschillende soorten van lichtbronnen; straalbreking, spiegels, lenzen, lichtsterkte, scherptediepte, beeldvergroting; toepassingen in de pro jectiepraktijk; lichttechnische eenheden en hun gebruik; lichtmetingen; diverse soorten filters; eigenschappen van projectieschermen; de kleurenfilm, lichttechnisch bezien; verlichtingsmogelijkheden; gloeilampen, TL-buizen, UV- stralers, neon-verlichting e.d. Electrotechniek Verklaring van de verschillende begrippen en eenheden in de electriciteitsleer; accu's; magnetisme en zijn toe passingen in de projectiepraktijk; inductie en zelfinduc- tie; uitgebreide behandeling van dynamo's en motoren, voorzover die in de bioscooptechniek toepassing vinden; transformatoren, condensatoren en hun gebruik; meet instrumenten; gelijkrichters, soorten, doel en werking; re- gelapparaten, waaronder afstandsbediening gelijkrichters. Voorschriften electrotechniek Volledige behandeling van onder andere de installatie voorschriften, welke op bioscopen van toepassing kunnen zijn; het aarden van installaties of toepassing van andere gelijkwaardige beveiligingsmiddelen; de beveiliging van electrische leidingen; soorten smeltpatronen; speciale voorschriften. 24

Film | 1960 | | pagina 24