Voorgeschiedenis Voorbereidend werk De entree De zaal met balcon Het Architectenbureau Bruck en Igesz te Arnhem, over de bouw en de inrichting van het Asta Theater te Enschede Technische Installatie Door omstandigheden genoodzaakt, moesten de op drachtgevers, de heren Gebr. Koper te Enschede, voor hun exploitatie een nieuw onderkomen zoeken, hetgeen in Enschede, in het centrum zeer moeilijk te vinden was. Tenslotte werd besloten tot aankoop van een buiten dienst zijnde P.G. kerk, gelegen aan de Noorderhagen te En schede. De opdrachtgevers verlangden van ons van dit gebouw een bioscoop te bouwen op bescheiden schaal, maar met een sfeer als in de door ons gebouwde schouwburg alhier; er werd hiermede bedoeld: geen mensenpakhuis doch een theater waarin men zich thuisvoelt en waarvan de exploi tatie verantwoord is. Het gebouw moest 391 zitplaatsen bevatten. Bij onderzoek bleek al gauw dat het kerkgebouw in een zeer slecht onderhouden staat verkeerde, de kapconstruc tie en de muren waren van slechte kwaliteit en er ontbrak zelfs op sommige plaatsen een fundering. Met een be schikbare ruimte van niet meer dan 280 m2, bij een ge middelde breedte van 11.50 m en een diepte van 24.50 m kwam een klein intiem theater tot stand. De gehele afwerking is sober gehouden, terwijl de sfeer werd verkregen door toepassing van prettige kleuren en goede verlichting. De voorgevel werd uitgevoerd in gele verblendsteen met bayrisch granieten pilasters en dito bovenlijst. De metaal geanodiseerde en met glas bezette 4 De wanden van de zaal zijn betimmerd met goudkleurig beu- kenhout, waarboven met beige plastic ge capitonneerde wand- panelen. Het oudroze van het siergordijn voor het projectiedoek en van de lopers op de grijze vloer, harmonieert prachtig met het blauwe velours van de fauteuils, het blauwantharciet van het plafond en de tin ten van de wandbe- kleding. ingangspui ter breedte van 8.50 m is omlijst met een zwart lavabasalten profiel waarboven een luifel met in het plafond een eenvoudige verlichting. Boven deze luifel is met neonletters de naam van het theater aangebracht. Door ruimtegebrek en ingesloten bebouwing gedwon gen is op de cabineverdieping in de voorgevel een loggia ontworpen waar via deze ruimte het cabinepersoneel bij paniek het noodtrappenhuis kan bereiken. De wanden en plafonds van de loggia zijn in blauw verf werk uitgevoerd, zodat mede deze ruimte de voorgevel in dit nauwe straat beeld zeer geslaagd is. Door het brede glasfront over de volle breedte van de hal heeft deze ruimte een optische vergroting gekregen en is door de roodkleurige wandplastiek en het grijs gesaus de plafond en met de aan de wanden geplaatste litho's in omlijste en verlichte panelen een gezellig interieur ge schapen. Voorts zijn in deze hal een eenvoudige kassa, toiletten en links en rechts twee portalen die toegang naar de zaal geven. Een halfronde trap leidt naar het balcon. De zaal heeft een prettige verhouding, de lengte tot tegen het projectiescherm bedraagt 17.20 m, de breedte 10.40 m. De zaal bevat 275 zitplaatsen, het balcon 116 zitplaatsen. De vloer van de zaal heeft een gelijkmatig hol profiel en is evenals het balcon met treden in hout uitgevoerd. ledere bezoeker heeft recht op een goed zicht. Het is zeer belangrijk dat bij een bioscoopplan een goede doorsnedetekening wordt gemaakt,, waarop met de richt- lijnenmethode het beloop van de zaalvloer en de balcon- treden wordt geconstrueerd. De houten vloeren zijn zowel in de zaal als op het bal con belegd met 6 mm hardboard, waarover bekleding van grijs linoleum. De looppaden zijn tevens voorzien van oud rosé lopers. De zaalwanden zijn betimmerd met goudkleurig beu- kenhout en de wandpanelen zijn gecapitonneerd met beige plastic stof, afgewisseld met anthracietgrijs geplooide plastic stofstroken en met kleurige lijsten onderling af gezet. Het plafond, dat blauw-anthraciet is geverfd, wordt aangelicht met ingebouwde reflectoren, die aan de onder zijde met ornamentaal uitgeschulpte aluminium platen tot een zeer decoratief effect zijn uitgewerkt. De plastic wandpanelen worden door spran kelende lichtornamenten opgefleurd. Het siergordijn voor het projectiedoek is van prachtige oudrose velours ter breedte van negen meter, hetwelk door schijnwerpers wordt aangelicht. De fauteuils zijn geleverd door de West- deutsche Sitzmöbelfabriek te Bad Oeyn- hausen en zijn met blauw velours gestof feerd. De electrische installatie is voorzien van weerstanden, die de mogelijkheden bieden de verlichting tot verschillende effecten te regelen. De kaders der variabele projectie afmeting kunnen door zeer vernuftige con structies vanuit de cabine bediend worden. Voor een goede luchtverversing en tempe- ratuursregeling is gezorgd en op eenvou dige wijze uitgevoerd. Voor de geluidsverhoudingen zijn de hiervoor noodzakelijke voorzieningen ge- De strikt functionele voorgevel is uitgevoerd in gele verblendsteen met bayrisch granieten pilas ters en bovenlijst. Een zwart lavabasalten profiel omsluit een 8,50 m brede ingangspui van in ge- anodiseerd metaal gezet glas. Dit glasfront, dat de hal als het ware een optische vergroting geeft, wordt bekroond met de luifel, waarin een een voudige verlichting is aangebracht. troffen met zeer goede resultaten en met bescheiden mid delen verkregen. De zaal heeft een uitstekende acoustiek. Het geheel is niet uit sentimentele overwegingen, maar uitsluitend op grond van nuchtere doelstellingen opge bouwd, eenvoudig aanvaardbaar niet te kostbaar maar met voor de bezoekers een grote mate van com fort, goede projectie en een feestelijke sfeer. De uitvoering van dit theater alsmede de gehele bin- nenbetimmering geschiedde op uitstekende wijze door N.V. Aannemingsbedrijf Van Merksteyn Zoon te En schede. De geanodiseerde aluminiumwerken, cassa, fotokasten, het glasfront werden vervaardigd door de Firma Bennis en Zn. 'h DEARCHÏTECT AAI HET WOORD i

Film | 1960 | | pagina 6