Nieuwe Naam- en Adreslijst De inspanning, die het Nederlandse bioscoopbedrijf zich getroost om de theaters zowel wat inrichting als tech nische uitrusting betreft op de hoogte van de tijd te hou den, is bijzonder groot. De berichten, die de afgelopen we ken in de pers hebben gecirculeerd over de inrichting van een aantal theaters met 70 mm Todd-AO-filmprojectoren, leggen daarvan een welsprekend getuigenis af. Verheu gend is, dat deze activiteiten zich niet alleen in de grote steden afspelen, maar dat ook in de provincie begrip be staat voor de noodzakelijkheid om te komen tot zo vol maakt mogelijke projectiemethoden. Een mijlpaal in deze ontwikkeling werd op 28 Juli in 's-Hertogenbosch bereikt, waar de Firma Martens en Top het op grootscheepse wijze gerestaureerde Casino in aan wezigheid van een aantal autoriteiten in gebruik nam. Het nieuwe theater, dat werd ontworpen door architect C. H. J. M. Bruck, die al verschillende moderne bioscopen op zijn naam heeft staan, zal voortaan Parade Bioscoop heten. De grote zaal van de Parade Bioscoop biedt 930 zit plaatsen. Het interieur is warm van kleur. De hoofdkleur is rood, de wanden van de zaal zijn zachtgroen. Het pla fond heeft het aanzien van een blauwe sterrenhemel. De kleur van het geluiddempende Akrilan-tapijt en van de bekleding der stoelen is rood. De stoelen zijn zodanig op gesteld, dat alle bezoekers een ruim en vrij uitzicht op het projectiescherm hebben. Het heeft in bedrij f skringen sterk de aandacht getrok ken, dat een provinciaal theater als de Parade Bioscoop in 's-Hertogenbosch is uitgerust met een formidabele Phi lips projectie- en geluidsinstallatie van het type Todd-AO, een parabolisch beeldscherm van twaalf bij zeven meter en 55 luidsprekers. Dit type is speciaal ontworpen voor de vertoning van films met een breedte van zeventig milli meter. Met de installatie kunnen ook normale en cinema scope films worden vertoond. Aangezien het theater niet alleen als bioscoop wordt ge bruikt, maar er ook toneelvoorstellingen en dergelijke in plaatsvinden, dient het projectiescherm snel geïnstalleerd en afgebroken te kunnen worden. De oplossing hiervoor werd gevonden door een parabolisch vouwscherm Lens toe te passen. Het open- en dichtvouwen van dit scherm kan met handkracht of elektrisch met afstandsbediening geschieden. Het projectiedoek is rondom in een groot aantal veren opgehangen. Deze zorgen voor een uiterst gelijkmatig strakspannen, van het doek. Bij het opvouwen voorkomen wijde plooien, dat scherpe vouwen kunnen op treden. De combinatie Todd-AO en vouwscherm is uniek voor Nederland. Het nuttig beeldoppervlak van zeventig millimeter film in de projector is meer dan driemaal zo groot als dat van normale film. Elk beeld van zeventig millimeter is name lijk niet alleen tweemaal zo breed, maar ook aanzienlijk hoger dan dat van 35 millimeter film. Dat betekent, dat men naar gelang van de grootte van het theater de doek oppervlakte drie- of viermaal zo groot zou kunnen maken, zonder dat de beeldkwaliteit eronder te lijden heeft. Zo ver gaat men echter niet. Het oppervlaktevoordeel van de zeventig millimeter film wordt voor een belangrijk deel uitgebuit om de beeldkwaliteit en de plastische werking te verbeteren. Op deze v/ijze is het mogelijk om de beeldscherpte tot het maximum op te voeren, zodat het geprojecteerde beeld zelfs bij beschouwing van vlakbij haarscherp blijft. Bo vendien vult het ongebroken en volkomen homogene beeld door zijn grote hoogte en breedte het gezichtsveld van de kijkers vanaf alle zitplaatsen geheel. Het effect daarvan en mede van het sterk gebogen doek en het stereofonisch geluid is, dat de toeschouwers zich geheel in het beeld voelen opgenomen. De zeventig millimeter film heeft niet minder dan zes ge luidssporen, namelijk vijf voor het stereofonisch geluid en één voor speciale geluidseffecten. In samenwerking met een groot aantal uitstekende versterkers en de 55 luidsprekers wordt daarmede een geluidskwaliteit bereikt, die alle nuanceringen in de hoge en lage tonen perfect weergeeft en aan de hoogste eisen op het gebied van de stereofonie voldoet. Op de openingsavond van de Parade Bioscoop heeft een van de firmanten, de heer P. C. H. Martens Sr., een enthousiaste demonstratie gegeven van de mogelijkheden van het nieuwe theater. Enkele honderden geestdriftige toeschouwers waren daarbij in de gelegenheid om zich te overtuigen van de technische perfectie, die thans in deze bioscoop aanwezig is. Vol trots demonstreerde de heer Martens het verwijderen van het enorme parabolische beeldscherm, waardoor de vijf daarachter opgestelde luid sprekercombinaties zichtbaar werden. De taltrijke gasten kregen aldus voor de aanvang van de voorstelling een goed irzicht in de werking van het Todd-AO-systeem. Enthousiast toonde zich ook de voorzitter van de Neder- landsche Bioscoop-Bond, de heer Joh. Miedema, die in zijn toespraak de initiatiefnemers, de heren Martens en Top, namens het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf zijn waardering betuigde voor hun durf om de exploitatie van de Parade Bioscoop op een zo moderne leest te schoeien. De Bondsvoorzitter wees in dit verband op de grote betekenis van het Todd-AO-systeem, dat steeds meer veld wint. Tenslotte bracht de heer Miedema in herinne ring, dat ook de heer Leo Martens, die onlangs op tragi sche wijze om het leven kwam, een belangrijk aandeel had gehad in de totstandkoming van de nieuwe installatie in de Parade Bioscoop te 's-Hertogenbosch. Door middel van een in een climax gemonteerde serie demonstratiefilms werden de gasten vervolgens gecon fronteerd met het Todd-AO-systeem. Onder de indruk van het gebodene bleef men daarop nog geruime tijd in de foyers van de Parade Bioscoop bijeen. In Augustus is de nieuwe naam- en adreslijst van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, uitgave Juli 1960, versche nen. Een exemplaar van deze adreslijst is inmiddels aan alle leden, donateurs en bioscoopreclame-exploitanten toegezonden. Extra exemplaren kunnen worden besteld tegen beta ling van 2,per stuk. Verder is nog een kleine hoe veelheid gecartonneerde lijsten a 3,beschikbaar. 13 Parade Bioscoop te Den Bosch kreeg Todd-AO

Film | 1960 | | pagina 14