Vertegenwoordiging van het Hoofdbestuur Nederlandse films in het buitenland Cinema Parisien eert Jean Desmet Tot nu toe hebben we dan nog de vier procent omzetbe lasting buiten beschouwing gelaten. Levert, wat soms ge beurt, de vertoning van een film verlies op, dan moet dat verlies dus nog vergroot worden met 29 procent van de bruto ontvangsten. In de bioscoopwereld hoort men dan ook nogal eens verluiden, dat, als het zo doorgaat, er ongetwijfeld slacht offers zullen vallen. De kans wordt in ieder geval kleiner, dat de exploitant geregeld culturele films gaat draaien, als aan de kitsch om van erger maar te zwijgen meer te verdienen valt. Denkt men dan nog aan de, ondanks allerlei subsidies, vaak hoge prijzen voor schouwburgvoorstellingen en con certen, terwijl de meeste filmtheaters hun prijzen nooit in gelijke mate hebben kunnen verhogen, dan heeft men wel zowat alle argumenten vermeld, die de bioscoopwereld aanvoert tegen de hoge vermakelijkheidsbelasting op film voorstellingen. Het lijkt ons redelijk, dat de overheid, of het nu de lan delijke, de provinciale of de gemeentelijke overheid be treft, alle muzen over één kam scheert en niet onnodig uil zonderingen laat voortbestaan, ook al zijn die uitzonde ringen dan nuttig voor de gemeentekas. We herhalen, dat het ons vooral uit een oogpunt van sociale hygiëne en geestelijke volksgezondheid beslist no dig lijkt hier in Limburg de nodige aandacht voor deze kwestie te vragen. Op Donderdag 28 Juli heeft de Firma Martens en Top te 's-Hertogenbosch in een speciale avondvoorstelling de nieuwe Parade Bioscoop in gebruik genomen. Het Casino aan de Parade was daartoe zeer ingrijpend gerestaureerd. De Voorzitter van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, de heer Joh. Miedema, heeft bij deze gelegenheid de geluk wensen van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf overgebracht. De plechtigheid werd voorts bijgewoond door de Vice- Voorzitter van de Bond, de heer H. S. Boekman, door de Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman en door de Ad junct-Directeur, de heer H. W. Hagenberg. De Firma Erven van de Wed. T. de Haan-Luyt te Hippo- lytushoef, die aldaar de Cinema De Haan exploiteert, heeft onlangs het veertigjarig bestaan van haar theater gevierd. Ter gelegenheid van dit jubileum vond op Vrijdag 9 September in Hotel De Haan te Hippolytushoef een receptie plaats. De Adjunct-Directeur van de Nederland sche Bioscoop-Bond, de heer H. W. Hagenberg, heeft bij deze gelegenheid de gelukwensen van het Hoofdbestuur overgebracht. Op het dertiende internationale filmfestival van Locar- no, dat in Juli heeft plaatsgevonden, is aan de Neder landse documentaire „Prijs de Zee" van Herman van der Horst de gouden trofee voor korte onderwerpen toegekend. Op het vierde internationale festival van filmjournaals, dat eind juli in Venetië is gehouden, is een eervolle ver melding toegekend aan het filmjournaal van Polygoon, waarin reportages over de overstroming van Tuindorp Oostzaan en van de viering van het 135-jarig bestaan van de Koninklijke Noord-ZuidHollandsche Reddingmaat schappij waren opgenomen. Op het filmfestival te Melbourne in Australië, dat in Juni is gehouden, was de speelfilm „Fanfare" van Bert Haanstra de meest populaire film. terwijl zijn documen taire „Glas" als de beste film van het jaar werd be schouwd. Op het filmfestival te Melbourne worden geen prijzen beschikbaar gesteld. Op het filmfestival te Montevideo in Urugay, dat in Augustus plaatsvond, werden niet minder dan 240 films, afkomstig uit 41 landen, ingezonden. De films waren in gedeeld in negen categorieën. In de categorie documen tair-artistieke films behaalde „Prijs de Zee" van Herman van der Horst de grote prijs (gran premio), terwijl aan de film „Glas" van Bert Haanstra de grote prijs in de categorie culturele films werd toegekend. Van de uit totaal zes films bestaande Nederlandse inzending naar dit festival werden voorts met eervolle vermeldingen be loond „A.B.C." (Aruba, Bonaire, Curacao) van John Fernhout in de categorie reisfilms en „Os Mundi" van Hattum Hoving in de categorie wetenschappelijke films. De lange documentaire film in kleuren ..Faja Lobbi, Symphonie van de Tropen" van Herman van der Horst heeft zich opnieuw een waardevolle internationale onder scheiding verworven. Tijdens het Internationale Filmfes tival, dat in Edinburgh is gehouden, behoorde „Faja Lob bitot de dertien avondvullende films, die door de jury werden beloond met een Diploma van Verdienste. In totaal werden te Edinburgh 31 avondvullende films vertoond. Veertien Diploma's van Verdienste werden toegekend aan korte films, waarvan er 155 werden vertoond. Tot de bekroonde films behoorde „Het gerucht" van Kees Brusse, welke film in opdracht van de Nationale Raad voor de Reclassering is vervaardigd. Op het filmfestival te Edinburgh zijn in totaal 244 films, die afkomstig waren uit 38 verschillende landen, vertoond. De Directeur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, de heer J. G. J. Bosman, heeft op woensdag 21 September in de hal van de Cinema Parisien aan de Nieuwendijk te Amsterdam een plaquette onthuld, die de herinnering le vend moet houden aan de film- en bioscooppionier Jean Desmet, die op 25 Maart 1910, de Vrijdag voor Pasen, de Cinema Parisien officieel opende. Deze plechtigheid vormde de inzet van een bijzondere week, waarin in de Cinema Parisien zeven zeer waarde volle films, die welhaast als klassiek mogen gelden, wor den gedraaid ter viering van het vijftigjarig bestaan van het oudste nog bestaande bioscooptheater in Nederland. In zijn toespraak eerde de Bondsdirecteur Jean Desmet en in hem al die andere pioniers, die doorgaans veel te weinig waardering ontvangen voor het baanbrekende werk, dat zij hebben verricht voor de ontwikkeling van de cinematografie. Zij hebben het middel film ontdekt, tot het publiek gebracht en tot een machtig werktuig doen uitgroeien. De heer Bosman sprak de hoop uit, dat deze herdenking van Jean Desmet mag bijdragen tot een verdergaande be oefening van de wetenschap van de filmhistorie, waaraan nog veel te doen valt. Hij richtte ook woorden van waar dering tot de kinderen van de heer Desmet, die door de bijzondere programmering in deze feestweek een voorbeeld hebben gegeven, dat navolging verdient. In de hal van de Cinema Parisien kon dankzij de mede werking van de heer J. de Vaal, Directeur van het Neder lands Filmmuseum, een kleine tentoonstelling worden in gericht van materiaal en foto's, die betrekking hebben op de ontwikkeling van de cinematografie in ons land.

Film | 1960 | | pagina 5