In Memoriam Cinestud 1960 Op 12 Juli overleed in de leeftijd van 62 jaar na een ernstige ziekte de heer A. de Hoop, exploitant van het Novum Theater te Bussum en het filmverhuurkantoor Munt Film te Amsterdam, welke zaken hij na de oorlog voortzette als erfgenaam van wijlen de heer E. de Hoop. De teraardebestelling vond plaats op Vrijdag, 15 Juli om 12.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Bussum, waarbij behalve vele familieleden en vrienden, alsmede het personeel van zijn bedrijven, aanwezig waren de heren W. J. F. van Ewijk en J. Nijland Jr., namens het Hoofd bestuur, het ere-lid, de heer L. Groen, de heer J. Visser namens de Afdeling Het Centrum, de heer H. W. Hagen- berg, als Adjunct-directeur van het Bondsbureau en mede als vertegenwoordiger van het Bestuur der Bedrijfsafdeling Filmverhuurders, enige collega's uit 't Gooi en leden-film- verhuurders. Het Hoofdbestuur alsmede de Bondsdirecteur hebben bovendien nog schriftelijk van hun deelneming met dit voor de familie zo ernstige verlies doen blijken. Enkele dagen na zijn opname in het ziekenhuis over leed, 62 jaar oud, de heer Theo Desmet, exploitant van het City Theater te Geldrop. De heer Desmet nam om streeks 1945 deze bioscoopexploitatie over van de N.V. Eindhovense Bioscoopmaatschappij, na in deze zaak ja renlang bedrijfsleider te zijn geweest. Het Hoofdbestuur heeft de familie Desmet schriftelijk van haar deelneming doen blijken. Bij de teraardebestelling, welke plaatsvond op de R.K. Begraafplaats te Geldrop, op Zaterdag, 23 Juli, waren behalve de familie, vrienden, collega's en bekenden ook aanwezig de heer J. A. M. Bouts namens het Hoofdbe stuur van de Bond, de heer P. Vink namens het Bestuur der Afdeling Het Zuiden, alsmede de Adjunct-directeur de heer H. W. Hagenberg, die tevens de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders vertegenwoordigde. Op 6 September is na een lang geduldig lijden heen gegaan de heer P. W. M. Perin, oud 72 jaar, directeur van de Kleine Comedie te Amsterdam. De heer Perin was jarenlang tot Mei 1947 exploitant van de bioscopen te Zaandam. Zijn begrafenis vond plaats op Vrijdag 9 Sep tember op de begraafplaats Zorgvlied te Amserdam. Op 7 September overleed onverwacht in de leeftijd van 76 jaar de heer A. C. Ch. Top te 's-Hertogenbosch, pio nier van het bioscoopbedrijf, die in samenwerking met de gebroeders Mounier in Eindhoven, 's-Hertogenbosch en Nijmegen de eerste bioscopen stichtte. Het Chicago Thea ter, dat aan de Markt te Den Bosch reeds in 1909 werd geopend, zou zelfs de tweede bioscoop in ons land zijn geweest. In 1912 vestigde de heer Top aldaar de Cinema Royal tezamen met de heer Brasse. Door de vernietiging van de oude Bondsarchieven in de oorlog valt niet precies na te gaan hoe zich de zaken aldaar verder ontwikkelden, want volgens onze schaarse oudste gegevens uit de jaren vanaf 1927 werden toen in Den Bosch twee bioscopen, namelijk Luxor en Royal, geëxploiteerd door de heer P. C. H. Martens, die echter omstreeks 1932 een compagnonschap aanging met de heer Top. Deze firma nam enkele jaren later ook de intussen in het Concertgebouw door de heer Van Walsum geëxploiteerde bioscoop over, zodat zij de enige exploi- tante was en tot op heden is gebleven van de Bossche bioscopen, waaraan kortelings haar vierde zaak werd toegevoegd, namelijk de Parade Bioscoop. In het jaar daarvoor, in mei 1959, werd de heer Top wegens zijn verdiensten als bioscoopondernemer gehuldigd bij de viering van zijn gouden jubileum. In de loop der jaren had de heer Top zich echter langzamerhand teruggetrokken uit de leiding en werd zijn plaats ingenomen door zijn zoon Gerard. Zijn heengaan heeft daardoor de meeste indruk gemaakt op de oudere leden, die zich de betekenis van de heer Top als pionier van het bioscoopbedrijf beter kunnen realiseren dan de jonge generatie. Het Hoofdbestuur van de Bond heeft de familie niet alleen schriftelijke deelneming betuigd met haar verlies, maar 'zich bovendien laten vertegenwoordigen door zijn lid, Drs. J. A. M. Bouts, bij de begrafenis van het stoffelijk hulsel, welke na de plechtige H. Mis van Requiem plaats vond op Zaterdag 10 September op het R.K. kerkhof te Orthen. Daar was verder aanwezig als vertegenwoordiger van het Zuidelijk Afdelingsbestuur de heer P. Vink Sr. Behalve familieleden, de heer P. Martens Sr. en vele vrienden en kennissen, gaven voorts een aantal bedrij f sgenoten bij de teraardebestelling blijk van hun be langstelling. Vele grafkransen en bloemen dekten de baar. De heer P. Martens sprak tijdens de plechtigheid woorden van waardering aan het adres van zijn voor malige compagnon, met wie hij zo vele jaren had samen gewerkt, en hij dankte namens de familie Top hen, die van hun deelneming met haar verlies getuigenis hadden afgelegd. Dat zij allen in vrede rusten. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam (ASVA) or ganiseren Amsterdamse studenten van 30 September tot en met 8 October een internationaal festival van door stu denten vervaardigde films onder de naam Cinestud. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, die tevens voorzitter is van het Ereeomité, zal het festival openen. Voor dit festival, waarvan het Amsterdamse Kriterion Theater het middelpunt zal zijn, zijn in totaal 82 films uit dertien landen ingeschreven, namelijk een uit Austra lië, twee uit Denemarken, zes uit West-Duitsland, vier uit Oost-Duitsland, twee uit Frankrijk, zestien uit Groot-Brit- tannië, een uit Japan, veertien uit Nederland, twee uit Noorwegen, tien uit Polen, vier uit Tsjecho-Slowakije, vier uit Rusland en zestien uit de Verenigde Staten. Onder de deelnemende films bevinden zich enkele reeds elders bekroonde werken, zoals het Tsjechoslowaakse „Sousto", het Poolse „Two Men and a Wardrobe" en het Amerikaanse „Time Out of War". De organisatoren van Cinestud streven ernaar een over zicht te geven van de ontwikkeling van de studentenfilms sedert de Tweede Wereldoorlog. De oudste deelnemende film is van 1947. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, die het be schermheerschap van Cinestud heeft aanvaard, heeft een ereprijs uitgeloofd. Andere prijzen zijn onder meer toe gezegd door de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, de Algemene Studen ten Vereniging Amsterdam, de Civitas Academia Amstelo- damensis. het Kriterion Theater en de K.L.M.

Film | 1960 | | pagina 7