Internationale filmfestivals Voorbereiding uitreiking van Oscars in April 1961 U.I.E.C. vergaderde te Milaan De situatie op het gebied van de filmfestivals heeft een punt van uitvoerige bespreking uitgemaakt op een verga dering van het bestuur van de Internationale Fedexatie van Filmproducentenverenigingen, welke vergadering eind October in Londen heeft plaatsgevonden. Uitgaande van de bezwaren, die met betrekking tot de waarde en het grote aantal van de festivals naar voren zijn gebracht, heeft de Federatie in overleg met de leiding van de ver schillende festivals en met filmexportorganisaties naar middelen gezocht om tot een gezondere situatie te geraken. Men wil zoveel mogelijk trachten discriminerende maat regelen te voorkomen. Allereerst wil men proberen vast te stellen, in hoeverre de verschillende festivals werden opgezet in overeenstem ming met de bepalingen van de Brusselse overeenkomst van de F.LA.P.F. Manifestaties, die niet aan de eisen blij ken te hebben voldaan, zullen alleen dan nog door de F.I.A.P.F. worden erkend, wanneer de waarborg wordt gegeven, dat de misstanden niet meer zullen voorkomen. Niettemin wil de F.I.A.P.F. de verschillende festivals voor 1961 nog een kans geven, om te vermijden, dat festivals, die reeds gedurende een lange periode van jaren zijn gehouden, plotseling in moeilijkheden komen. In het komende jaar zal daarom de nieuwe politiek ten aanzien van de filmfestivals nog niet met volle strengheid wor den toegepast. De F.I.A.P.F. zal in 1961 overeenkomstig de Brus selse besluiten slechts drie of ten hoogste vier festivals met een wedstrijdkarakter erkennen. Op deze manifesta ties van internationaal niveau mogen slechts films worden vertoond, die nog niet buiten het land van oorsprong in roulatie zijn gebracht. Deze bepaling zal niet gelden voor een tweede categorie van filmfestivals, die niettemin prijzen beschikbaar zul len kunnen stellen en waarop ook de voorschriften van de overeenkomst van Brussel van toepassing zullen zijn. De deelneming aan deze festivals van de tweede categorie blijft voor de ledenorganisaties van de F.I.A.P.F. open. De nationale organisaties zullen echter wel de F.I.A.P.F. op de hoogte moeten stellen van hun voornemen om aan deze festivals deel te nemen. Op deze wijze kunnen de organisatoren van de festivals en de F.I.A.P.F. tijdig een indruk krijgen, in hoeverre het betreffende festival een internationaal karakter draagt. De F.I.A.P.F. zal dan steeds nagaan, of de reglementen van de festivals inder daad overeenstemmen met de voorschriften van de over eenkomst van Brussel. De deelnemers aan de vergadering te Londen achtten voorts een algemene verkorting van de festivals noodza kelijk. Als grens van de duur van de festivals werd gesteld een periode van ten hoogste twaalf dagen. Bovendien werd verlangd, dat per dag niet meer dan twee films wor den vertoond. Elk land mag met ten hoogste twee films deelnemen. De volgende zitting van het bestuur van de F.I.A.P.F. zal worden gehouden in Zürich op 16 en 17 Februari. Op 19 en 20 oktober is de Internationale Unie van Bio scoopexploitanten in vergadering bijeengeweest. Deze vergadering werd gehouden te Milaan bij gelegenheid van de tweede internationale beurs voor speelfilms en docu mentaires, de M.I.F.E.D. Tien Europese landen benevens Israël hebben aan de vergadering deelgenomen. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond was vertegenwoordigd door de Bondsvoorzitter, de heer Joh. Miedema en door de Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman. De delegaties hebben zich uitvoerig bei aden op de vraag, welke houding dient te worden aangenomen ten )pzichte van de snelle en nog steeds \oortdurende tech nische ontwikkeling op filmgebied, die niet gerirge finan ciële vraagstukken schept voor de bioscoopexploitaties. De Unie kwam tot de conclusie, dat een onmiddellijke afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting in alle lan den noodzakelijk is, wil de bioscoopexploitatie haar be staan op een verantwoord economisch peil kunnen hand haven. De vergadering achtte het voorts noodzakelijk een be roep op de producenten te doen om ook in de toekomst films te blijven vervaardigen volgens de thans gebruike lijke formaten en projectiesystemen, zoals 35 mm- en 70 mm-formaat, Cinemascope en dergelijke. Ook wilde men er bij de producenten op aandringen de vervaardiging van films met een a-morele strekking te voorkomen. Van dit soort films verwacht het bioscoopbedrijf geen heil. De delegaties waren unaniem overtuigd van het nut van de maatregelen, die in tal van landen vanwege het film- en bioscoopbedrijf waren genomen om een zekere controle uit te oefenen op de uitzending van speelfilms door de televisie. De Unie oordeelde het raadzaam om alle betrokken instanties in de aangesloten landen steeds weer te wijzen op de vitale belangen van het bioscoopbe drijf, die bij de uitzending van speelfilms door de tele visie op het spel staan. De vergadering besloot tot de instelling van een speciale commissie, die zich bezig zal houden met de vraagstuk ken, die een gevolg zijn van de totstandkoming van de Europese Economische Gemeenschap. Nadrukkelijk werd daarbij vastgelegd, dat alle organisaties, die bij de U.I.E.C. zijn aangesloten, toegang zullen hebben tot de verkzaamheden van deze commissie. Tijdens de vergadering in Milaan vond een presidents wisseling plaats. De voorzitter R. Theile uit West-Duits land werd voor het verenigingsjaar 1960-1961 opgevolgd door de Engelsman E. J. Hinge. De Academy of Motion Picture Arts and Sciences te Hollywood is weer begonnen met de voorbereidingen voor de uitreiking van de Academy Film Awards, die algemene bekendheid hebben verkregen onder de naam Oscars. De Academy heeft inmiddels ieder land uitgenodigd om zijn beste film aan te melden voor de Academy Foreign Lan- guage Film Award, de Oscar voor de beste niet-Engels sprekende film, die in April van het volgende jaar te Hollywood zal worden uitgereikt. Aan de film- en bioscooporganisaties in de verschillen de landen zijn thans de voorwaarden toegezonden, waaraan de inzendingen van films, die voor een Oscar in aanmer king zouden kunnen komen, zullen moeten voldoen. De Award, ook wel genoemd Academy Statuette, zal worden toegekend aan de beste programmavullende film van ten minste drieduizend voet, vervaardigd door een niet-Ameri- kaanse maatschappij en met een niet-Engelse dialoog. De film moet voor de eerste keer zijn uitgebracht in de periode 19

Film | 1960 | | pagina 20