DE ARCHITECT UI HET WOORD Inleiding Voorbouw De heer C. J. G. Perquin, architect te Waalre, over de bouw van het Theater "Select" te Eindhoven De entree Verwarming Het zou te ver voeren de gehele voorgeschiedenis van de bouw van Theater „Select" te Eindhoven hier te schetsen. Elke stichting van een belangrijk bouwwerk heeft haar moeilijkheden, die met vereende krachten dienen te worden overwonnen. Doeltreffender lijkt het ons om de resultaten van die samenwerking te laten zien met behulp van foto's, die doorgaans veel welsprekender zijn dan woorden. De opdrachtgeefster, de N.V. Utrechtse Maatschappij tot Exploitatie van Bioscooptheaters onder leiding van de heer M. Desmet, verlangde een theater, dat een gezellig tehuis zou bieden aan bezoekers, die behoefte hebben aan exclu sieve films. Het nieuwe theater zou dus het karakter van een cinéma d'art moeten krijgen. Wij gelowsn ook, dat dit de enige manier is om een blijvende kring van geïnteresseerden te kweken, die gaarne bereid zijn om de huiselijke haard een paar uren te ver laten voor een bezoek aan een modern bioscooptheater, dat een grote mate van comfort biedt. Het betrof hier dus een vererende opgave, die ons echter wel de nodige beperkingen oplegde. Immers, niet alleen de directie en haar medewerkers hebben een mening over gezelligheid, maar ook de bezoekers. Het spreekt vanzelf, 42 Zeer veel zorg is besteed aan de af- werking van het in terieur van het Se lect Theater, zoals duidelijk uit deze foto blijkt. Er is een sfeervolle filmzaal ontstaan; aan het element van de ge zelligheid is grotz aandacht besteed. dat de architect bij de uitwerking van zijn plannen tege moet dient te komen aan de wensen van deze beide cate gorieën van belanghebbenden. Bovendien moest rekening worden gehouden met bepaal de verlangens van de zijde van de gemeente: de voorbouw op de verdieping moest door een open ruimte van het eigenlijke theater gescheiden blijven. Ook voor deze verlangens van de gemeentelijke autori teiten kon evenwel een goede oplossing worden verkregen. De omhooggaande voorbouw heeft op de verdiepingen een diepte van omstreeks zesenhalve meter, hetgeen de gelegenheid schiep om hier het hoofdkantoor van de maat schappij te vestigen. Het daglicht treedt binnen aan een binnenplaats. Door deze situering van de kantoren kon een voorgevel ontworpen worden van een gesloten ..monolilh!,-achtig karakter, rustend op vier kolommen. In deze „monolith" werd een lichtraam geprojecteerd voor korte filmteksten, waarboven de naam Select in neon werd aangebracht. De teksten kunnen van binnenuit worden aangebracht. Op deze wijze ontstond een markante voorgevel, die goed in het straatbeeld past en toch het exclusieve karak ter van het theater onderstreept. De entree van het theater is ruim en loopt naar de kassa en de toegangsdeuren trechtervormig toe. In het koude jaargetijde is de toegang verwarmd door middel van vloer verwarming. Ook de hall heeft vloerverwarming, evenals de boven gelegen kantooruimten. De hall is aan weerskan ten geflankeerd door dienstvertrekken, een candy, toiletten en garderobe. Vanuit de hall voert een brede trap naar het balcon en naar de foyer. Deze foyer wordt gezamenlijk gebruikt met het Rembrandt Theater, dat pal naast het Select Theater gelegen is en dat eveneens deel uitmaakt van de bioscoop bedrijven, die door de heer Desmet worden geëxploiteerd. Het theater kan aan omstreeks 460 bezoekers ruime zit plaatsen bieden. De verwarming van de theaterzaal geschiedt door middel van hete lucht, die boven het projectiedoek in de zaal wordt geblazen en door middel van roosters in de vloer naar de verwarmingslichamen gezogen wordt, waar ook een vermenging met verse buitenlucht plaats kan vinden. Bovendien is er in het Select Theater een ventilatiestelsel aangebracht, waardoor de mogelijkheid is ontstaan om de gehele zaal binnen een tijdsverloop van enkele minuten te zuiveren. Voor het overige mogen wij u verwijzen naar de foto's, die een duidelijker taal spreken dan woorden. C. J. G. PERQUIN, Architect. De zaal van het Select Theater met op de achtergrond het balcon. Doelbe wust is ernaar ge streefd een theater te bouwen, dat een ge zellig tehuis aan de bezoekers zou bie den. Ruime zitplaat sen met een goed uit zicht op het projec tiedoek spelen daar bij een belangrijke rol.

Film | 1961 | | pagina 12