trekking der vergunning terstond in werking treedt, buiten wer king stellen, na burgemeester en wethouders alsmede de belang hebbende te hebben gehoord. Artikel 14 van de Bioscoopwet vervalt. Rijkscommissie Van belang is de wijziging van artikel 15. In de bestaande wet luidt deze: Art. 15. 1. Er bestaat voor het Rijk eene centrale commissie voor de keuring van films. 2. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden geregeld: zetel, samenstelling, taak en werkwijze van de centrale commissie, alsmede hare verhouding tot de plaatselijke commissiën van toe zicht en de erkende instellingen of vereenigingen. bedoeld in arti kel 20. Het eerste en tweede lid van artikel 15 luiden in het wetsont werp 1. Er bestaat een rentrale commissie voor de keuring van films, genaamd Rijkscommissie Filmkeuring. 2. Bij algemene maatregel van bestuur worden zetel, samen stelling, taak en werkwijze van deze commissie, haar verhouding tot de commissies, üedoeld in artikel 18, en de erkende instellin gen of verenigingen, bedoeld in artikel 20, zomede de verplichtin gen van hen, die films ter keuring aanbieden, geregeld. Verenigin gen, stichtingen en instellingen, welke geacht kunnen worden door- haar samenstelling en werkkring bij de uitvoering van deze wet in het bijzonder betrokken te zijn, kunnen door Onze Minister van Binnenlandse Zaken worden aangewezen als bevoegd om hem één of meer personen ter benoeming als lid van de Rijkscommissie aan te bevelen. In artikel 16 van het wetsontwerp worden de keuringsnormen als volgt omschreven: Artikel 16. 1. De Rijkscommissie Filmkeuring kan een film, als niet in strijd met de goede zeden of de openbare orde voor open bare vertoning toelaten a. voor personen van elke leeftijd: b. uitsluitend voor personen, die de leeftijd van veertien jaren hebben bereikt: c. uitsluitend voor personen, die de leeftijd van achttien jaren hebben bereikt. De keuring betreft zowel de beelden der films als de hoofdtitel en alle onder- tussen-titels, de gesproken of gezongen tekst, alle andere geluidsweergaven en de 'bij de films behorende afbeeldingen ter reclame. 2. Met inachtneming van het bepaalde in het voorgaande lid kan de Rijkscommissie Filmkeuring bij een toelating tevens ver klaren, dat zij de film heeft aangewezen als een film, bedoeld in artikel 1, tweede lid, sub 2°. 3. Ten bewijze van de toelating van een film worden door de Rijkscommissie keuringskaarten afgegeven, waarop de beslissingen, krachtens de voorgaande leden genomen, zijn vermeld. Na artikel 16 wordt een artikel ingevoegd, luidende: Artikel 16a. 1. In het openbaar mogen geen films worden vertoond dan indien en voorzover zij door de Rijkscommissie Film keuring zijn toegelaten. 2. Het is verboden bij de openbare vertoning van een film. indien en voorzover deze door de Rijkscommissie is toegelaten op de voet van artikel 16, eerste lid, onder b of c, de aanwezigheid toe te laten van personen, te wier aanzien niet voldoende aanne melijk is, dat zij de leeftijd van veertien, onderscheidenlijk achttien jaren, hebben bereikt. 3. In afwijking van het bepaalde in de voorgaande leden mogen, naar regelen door de Rijkscommissie te stellen, in spoedeisende gevallen films betreffende onderwerpen van actueel belang worden vertoond, voordat deze aan het oordeel van de Rijkscommissie zijn onderworpen. Deze regelen behoeven de goedkeuring van Onze Minister van Binnenlandse Zaken. Ministeriële bevoegdheid Deze bepalingen 'bevatten als nieuw element alleen de bevoegd heid van de minister van Binnenlandse Zaken om al dan niet zijn goedkeuring te hechten aan de regelen door de Rijkscommissie te stellen ten aanzien van de keuring van journaals. Nieuw is ook de bevoegdheid van de minister in artikel 17: Artikel 17. 1. Aan de ingang van de plaats, waar een open bare bioscoopvoorstelling wordt gegeven, moet op door Onze Minis ter van Binnenlandse Zaken voorgeschreven wijze vermeld worden, voor welke personen naar onderscheiding van leeftijd de voorstel ling toegankelijk is. 2. Een film mag ter vertoning niet worden aangekondigd onder een andere titel of door middel van andere afbeeldingen ter recla me dan door de Rijkscommissie Filmkeuring zijn toegelaten. In het wetsontwerp vindt men een betere formulering van artikel 19, namelijk: Artikel 19. 1. In het belang van de handhaving van de open bare orde kan de burgemeester in gevallen van dringende noodzaak van tijdelijke of plaatselijke aard de openbare vertoning van een door de Rijkscommissie Filmkeuring toegelaten film verbieden. De jonge Neder landse cineast George Sluizer heeft in opdracht van de Shell een film vervaardigd onder de naam ..De Lage Lan den", waarin een beeld van ons land wordt gege ven. De eeuwen oude strijd tegen het water speelt in deze film een belangrijke rol. 46

Film | 1961 | | pagina 15