Nederlandse films in het buitenland Vertegenwoordiging van het Hoofdbestuur In memoriam De nieuwe Nederlandse speelfilm ..Het Mes", die Fons Rademakers heeft gemaakt voor de N.V. Nederlandse Filmproductie Maatschappij te Rotterdam naar een scena rio van Hugo Claus, zal worden ingezonden naar het In ternationale Filmfestival te Cannes, dat dit jaar voor de veertiende keer wordt gehouden. Het filmfestival te Can- r.es vindt plaats van 3 tot en met 16 mei. Nederland zal dit jaar voorts voor het eerst deelnemen aan het Eurovisie Filmfestival te Cannes, dat eveneens in de eerste helft van mei zal worden gehouden. Dit festival is opgezet voor korte films, die geschikt zijn voor ertoning per televisie. De Nederlandse selectiecommissie heeft de keus laten vallen op twee films, die ons land op het Eurovisie Festival zullen vertegenwoordigen: ,.De koers bepaald", een film van 25 minuten speelduur, die door N.V. Multifilm in opdracht van het Havenschap Delfzijl is vervaardigd en „Gevleugelde verovering", een documentaire film, die met medewerking van de Suri naamse regering is vervaardigd door de cineast Peter Creuzberg. De vertoningen in het buitenland van de speelfilm ..Dorp aan de Rivier", die Fons Rademakers enkele jaren geleden voor de N.V. Nationale Filmproductie Maatschap pij te Utrecht heeft vervaardigd, leveren voortdurend gro te successen op. In vorige nummers van het Bondsorgaan is reeds gewezen op de lovende kritieken, die in tal van vooraanstaande Zwitserse bladen zijn opgenomen naar aanleiding van de première van deze film in Ziirich. Thans is ..Dorp aan de Rivier" ook in Zweden uitge bracht met eenzelfde resultaat. Vooraanstaande Zweedse dagbladen als „Dagens Nyheter", „Expressen" en „Aften- bladet" hebben de film na de première in Stockholm om het hardst geprezen. De heer Bakker, die 33 jaar lang directeur is ge- weest van het Rembrandt Theater te Haarlem, heeft tij dens een receptie, die op 4 februari is gehouden in het naast het theater gelegen restaurant Brinkman afscheid van het bioscoopbedrijf genomen. De Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman, vertegenwoordigde het Hoofdbestuur bij deze plechtigheid. Van de zijde van het Bondsbureau was voorts de heer H. W. Hagenberg, Adjunct- Directeur. aanwezig. Aan de Europese conferentie voor film en televisie, die van 15 tot 19 februari te Brussel is gehouden, heeft de Nederlandsche Bioscoop-Bond niet officieel deelgenomen. De heren C. S. Roem. lid van het Hoofdbestuur, en J. G. J. Bosman. Bondsdirecteur, hebben de besprekingen als waarnemers gevolgd. De wethouder van Kunstzaken te Rotterdam, mejuf frouw mr. J. Zeelenberg. heeft op 23 februari tijdens een speciale voorstelling het nieuwe Corso Theater te Rotter dam officieel geopend. Het nieuwe theater wordt geëxploi teerd door de Firma Corso, waarin deelnemen Chermoek's Theaters N.V. en Jogchem's Theaters N.V. Namens het Hoofdbestuur voerde de Vice-Voorzitter van dit College, de heer H. S. Boekman het woord. Verschillende andere leden van het Hoofdbestuur gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling, evenals de Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman en de Adjunct-Directeur, de heer H. W. Hagenberg. Vele leden van het Hoofdbestuur waren eveneens aan wezig bij de première van de nieuwe Nederlandse speel film „Het Mes" van Fons Rademakers, vervaardigd door de N.V. Nederlandse Filmproductie Maatschappij te Rot terdam, welke plechtigheid op 2 maart in het City Thea ter te Amsterdam plaatsvond. De heren Bosman en Ha genberg waren hierbij ook aanwezig. De voorstelling werd onder meer bijgewoond door de Staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, de voorzitter van de Raad voor de Kunst, mr. dr. P. J. Witte- man en het hoofd van de afdeling Kunsten van het mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Hulsker. De burgemeester van Tilburg, mr. C. G. J. Becht, heeft tijdens een speciale voorstelling op donderdag 9 maart het nieuwe Studio Theater te Tilburg, dat aldaar wordt geëxploiteerd door de heer A. F. Wolff uit Utrecht, offi cieel in gebruik gesteld. De nieuwe bioscoop, die geheel zelfstandig zal worden geëxploiteerd, vormt architecto nisch een geheel met de nieuwe Stadschouwburg in Til burg, die een week tevoren was geopend. De Voorzitter van de Nederlandsche Bioscoop-Bond. de heer Joh. Mie- dema, heeft in een toespraak de heer Wolff namens het Hoofdbestuur met deze aanwinst gelukgewenst. Het nieuwe City Theater te Delfzijl, dat aldaar is ge bouwd door de Firma G. Schepel en Co., is op 16 maart officieel geopend door de burgemeester van Delfzijl, mr. A. A. J. Goldberg, die zich zeer verheugd toonde met deze nieuwe bioscoop. De gelukwensen van het Hoofdbestuur werden overgebracht door de Voorzitter van het College, de heer Joh. Miedema. Op zaterdag 11 februari overleed onverwacht in de leeftijd van 69 jaar de heer W. A. van Dun uit Tilburg, voormalig exploitant van de Centrum Theaters en stich ter van het Midi Theater aldaar. De heer Van Dun deed kort na de totstandkoming van zijn nieuwe theater op 7 februari 1959 zijn zaken over aan de heer A. F. Wolff om een welverdiende rust te genieten. Helaas heeft hij daarvan slechts twee jaar kunnen profiteren. Het Hoofdbestuur heeft de Familie Van Dun schriftelijk van zijn deelneming doen blijken. De teraardebestelling vond plaats op dinsdag, 14 februari na een plechtige uitvaartdienst in de Parochie kerk van St. Joseph. Op dinsdag, 14 februari overleed na een langdurige ziekte in de leeftijd van 76 jaar, de heer P. L. Ooms, ere burger van de stad Amsterdam, voormalig directeur van het Filmverhuurkantoor D.L.S. Film Holland N.V. en befaamd zvvemkampioen. In de bladen is aan dit heen gaan grote aandacht gewijd. De heer Piet Ooms Sr. was in zijn tijd zowel in ver huurders- als in exploitantenkringen een gezien en popu lair man met het hart op de rechte plaats. Slechts weini gen zullen hem niet gekend hebben. Uit de belangstelling van de bedrij f sgenoten bij de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot op 17 februari bleek eens te meer, dat zijn vele vrienden en collega's uit het bed^jf hem niet vergeten waren. Op de begraafplaats Zorgvliet te Amsterdam waren namens het Hoofdbestuur aanwezig de Vice-Voorzitter, de heer H. S. Boekman, als mede de heren D. J. van Leen, J. Nijland Jr. en R. Uges. 49

Film | 1961 | | pagina 18