TELEVISIE GROOT BEELDPROJECTIE Eidophor-systeem leent zich voor toepassing in bioscopen De Eidophor televisie grootbeeldprojector, waarmede zeer grote t.v.-beelden van goede kwaliteit kannen worden geprojecteerd. Voor de televisie-grootbeeldprojectie zijn tegenwoordig twee principieel verschillende methoden in gebruik. Bij de ene methode wordt het beeld verkregen van een tame lijk kleine speciale kathodestraalbuis (beeldbuis) die een zeer lichtsterk beeld levert, welk beeld met behulp van een bijzonder optisch systeem op een projectiescherm wordt geprojecteerd. Met dit systeem kunnen beelden van maxi maal 3 x 4 m. verkregen worden. De tweede methode is bekend onder de naam Eidophor. Dit uit het Grieks gevormde woord betekent: beelddrager en het gaat hier om een systeem, dat door een aantal inmiddels overleden geleerden is ontwikkeld en dat ten slotte door de Zwitserse firma Getrag, een dochteronder neming van de firma Ciba te Basel werd verwezenlijkt. Voor de verkoop van grootbeeld TV apparatuur werd door Philips en Ciba samen de maatschappij Eidophor Ltd. opgericht. In ons land wordt de apparatuur verkocht door de Philips Bedrij f sapparatuur Nederland NV. Bij het Eidophor systeem wordt op een zeer bijzondere manier een met een diapositief te vergelijken beeld ge creëerd en dit beeld wordt vervolgens met behulp van een eigen lichtbron en een speciaal optisch systeem gepro jecteerd. Daar in de praktijk is gebleken, dat volgens deze methode zeer fraaie en grote beelden verkregen kunnen worden (tot ca. 70 m2!) en de Eidophor projectie dien tengevolge ook in de bioscopen toepassing zou kunnen vinden hetgeen overigens o.a. ter gelegenheid van de jongste Olympische Spelen in het buitenland reeds is geschied achten wij het juist in deze rubriek de nodige bijzonderheden omtrent de werking van deze projector te publiceren. Opbouw van het geheel De hierbij opgenomen foto laat zien dat sprake is van een compact geheel, dat gemakkelijk, bijvoorbeeld in een cabine, kan worden ondergebracht. De hoogte bedraagt ongeveer 1.50 meter en de breedte ca. 1 meter. Men is erin geslaagd in deze beperkte ruimte een verbazing wekkende hoeveelheid apparatuur onder te brengen en desondanks het geheel eenvoudig hanteerbaar te houden. Zo bevat de installatie niet alleen een complete televisie ontvang-inrichting, doch tevens een Xenon lichtbron, vacuumpompen. een gecompliceerd automatisch olie- pompsysteem, een luchtcompressor, een omvangrijk op tisch systeem met roterende delen, een uitgebreid elec- tronisch gedeelte enz. enz. Aan de buitenzijde is dit alles gecombineerd in een simpel bedieningspaneel. De werking van het systeem In figuur 1 wordt een schematische voorstelling ge geven van de „stralengang" in de Eidophor projector. De lichtbron (1) is een 1600 W Xenon lamp, die met een ventilator wordt gekoeld en die zijn licht via een con- densor (2), een beeldmasker (3), een optiek (4) en een uit zes strippen bestaand 45° spiegelsysteem (5a, b, c) op de holle spiegel (6) werpt. De zesdelige strippenspiegel, waarvan hierbij nog een afzonderlijke foto is opgenomen, is ten opzichte van de Xenon lamp zodanig geplaatst dat van daaruit gezien een gesloten spiegelend geheel wordt verkregen, zodat de volle lichtopbrengst naar de holle spiegel (6) wordt gereflecteerd. Kijkt men echter vanaf deze spiegel dan kan men tussen de openingen van de strippen doorkijken ongeveer zoals in de foto is te zien. Daar de strippen in het krommings-middelpunt van de holle spiegel zijn opgesteld, wordt het licht door de spiegel weer op de strippen teruggeworpen. Wanneer evenwel het spiegel- oppervlak gedeformeerd wordt, levert dit een afwijkende stralengang op en wordt het licht niet meer op de strip pen gereflecteerd, doch valt daar geheel of gedeeltelijk tussendoor en kan dan het projectie-objectief (8) respec tievelijk het projectiescherm (9) bereiken. Deze vervor ming van het spiegeloppervlak is nu de kern^ van het systeem. De Eidophor spiegel Op de holle (sferische) gealluminiseerde glasspiegel die is bevestigd op een metalen plaat, welke nauwkeurig dezelfde vorm heeft als de spiegel, bevindt zich in een zeer dun olielaagje van de speciale Eidophor olie. Op een rechthoekig gedeelte van dit olielaagje met af metingen van 54x72 mm, gelegen buiten het spiegel- midden (zie figuur 2 bij nr. 2) wordt met behulp van een ook al weer zeer bijzondere kathodestraalbuis 10 en 11 in fig. 1) een televisiebeeldje gevormd. De kathodestraalbuis en de spiegel met het hierna nog te bespreken spiegel mechaniek, bevinden zich in een gesloten metalen huis (12 in fig. 1), waarin een vacuüm heerst dat door middel van een ingenieus pompsysteem in stand wordt gehouden. De schuine zwarte lijn in fig. 1 tussen de holle spiegel en de strippenspiegel is een gla zen venster, waardoor het licht kan passeren. De opstel ling en samenstelling van het glas is zodanig gekozen, dat beeldvermorming tot een minimum beperkt blijft. Het electronenbombardement van de oliefilm door mid del van de „beeldschrijvende" kathodestraalbuis veroor zaakt als gevolg van condensatorwerking (de oliefilm en de metalen spiegelonderlaag zijn de platen en het glazen spiegellichaam het diëlectricum) vervorming van het olie laagje; men zou kunnen spreken van een „ladingsbeeld". Dit geheel uit vervormingen van de oliefilm bestaande beeld kan op boven omschreven wijze worden geprojec teerd. Het is duidelijk, dat waar iedere vervorming in het olielaagje, hoe gering ook. zichtbaar zal worden, liet De zesdelige strippenspiegel van de Eidophor projector. Tussen de openingen van het spiegelend oppervlak door wordt het gevormde beeld naar het projectiescherm gezonden. laagje uiterst gelijkmatig moet zijn. Als complicatie komt daar nog bij, dat aangezien de olie door 't electronenbom bardement geleidelijk zou ontleden, voortdurend voor ver nieuwing van de olielaag moet worden gezorgd. Men heeft dit opgelost door de spiegel om zijn optische as te laten draaien met een snelheid van één onwenteling per ongeveer vijf minuten. Een sproei-inrichting (fig 2 bij 5) spuit voortdurend onder druk olie op de spiegel, waar door het aanwezige olielaagje wordt ..weggedrukt". Ver volgens zorgt een vaste wisser (3) ervoor, dat de olie Figuur 1. Schematische voorstelling van de stralengang bij Eidophor projectie. De bij de onderdelen geplaatste cijfers worden in de tekst nader verklaard. 56 57

Film | 1961 | | pagina 25