een gelijkmatige dikte van ca. 0,1 mm heeft wanneer het beeldvlak (2) wordt bereikt. De oppervlaktespanning van de oliefilm doet de rest. De overtollige olie loopt als gevolg van de vrijwel verticale stand van de spiegel en van de wisser respectievelijk de sproeier terug naar het re servoir (7) en wordt na filtering opnieuw gebruikt. Teneinde de viscositeit en de electrische eigenschappen van de olie op de vereiste waarden te houden, moet de door het electronenbombardement verwarmde spiegel con tinu gekoeld worden. Dit geschiedt met een soort water- cuvette die door eigen gewicht achter tegen het spiegel- lichaam drukt. De temperatuur, die zeer critisch is, wordt met gevoelige thermostaten constant gehouden. Om con- densvorming tegen te gaan, is de koelinstallatie binnen de vacuumruimte met schuimrubber bekleed. De aandachtige lezer zal hebben opgemerkt, dat de schuine stand van de kathodenstraalbuis ten opzichte van Figuur 2. Schematische voorstelling van de roterende spiegel met olieverversingsinrichting de spiegel vertekening van het te projecteren beeldje moet opleveren. Dit is inderdaad het geval en er zijn derhalve in de kathodestraalbuis spoelen opgenomen, waarmede deze vertekening via potentiometers op het bedienings paneel gecorrigeerd kan worden. De ingewikkelde werking van de kathodestraalbuis met de bijbehorende electronische apparatuur voor de beeld vorming moet in dit kader buiten bespreking blijven en wij volstaan met het afdrukken van een schematische voorstelling van genoemde buis, die geheel anders van opbouw en uitvoering is dan de normale televisiebeeld buis. Gewerkt wordt hier met een hoogspanning van 15.000 Volt. (Fig. 3.) Practische resultaten Het is welhaast ongelooflijk dat men een dusdanig ingewikkelde apparatuur, waarbij wij nog niet eens heb ben gesproken van de talrijke ingebouwde vormen van Figuur 3. Schematische voorstelling van de Eidophor kathode- straalbuis. 1. Hoogspanningsbron; 2. haarspeldkathode; 3. roos- fejr; 4. anode; 5. elektrisch diafragma; 6. video- of beetdsignaat; 7. electrostatische modulatielens; 8. en 9. correctiespoelen. automatische en half-automatische beveiligingen, sto ringvrije resultaten kunnen worden verkregen. Ettelijke demonstraties, onder andere tijdens de jongste Photokina te Keulen, hebben echter overduidelijk aangetoond, dat met de Eidophor projector fraaie lichtsterke, contrastrijke en zeer grote beelden verkregen kunnen worden. Zelfs kleurenreproductie is mogelijk, wanneer zowel bij de opname als bij de projectie roterende kleurenfilters wor den toegepast. Onlangs is hiermede in Hilversum door de N.V. Ciba gedemonstreerd en de resultaten waren zeer goed. De draaiende filters leggen echter bepaalde beper kingen op, waardoor dit kleurenprocédé alleen in „closed- circuits" te gebruiken is. De zwart/wit projector kan daarentegen gebruikt worden voor de projectie van normale TV programma's, of in een zg. closed-circuit tezamen met een televisie cameraketen. Door middel van een eenvoudige keuze schakelaar kan van een normaal TV-programma op een closed-circuit pro gramma overgeschakeld worden. Uit het vorenstaande moge tenslotte weer eens opnieuw zijn gebleken, dat de techniek heden ten dage voor niets meer blijkt te staan. Schijnbaar onmogelijke opgaven worden, dikwijls binnen luttele jaren, door geleerden en technici in werkelijkheid omgezet, waarbij dan apparaten als de onderhavige projector tot stand komen. Het behoeft waarschijnlijk geen nader betoog, dat de Eidophorprojector geen goedkoop apparaat is. De prijs ligt volgens onze informaties ergens in de buurt van 115.000,Niettemin geloven wij stellig, dat ook deze vinding in de toekomst zijn weg naar de bioscopen zal vinden. 58

Film | 1961 | | pagina 26