De juiste doek belichting Een probleem dat de voortdurende aandacht blijft vragen Reeds in de uitgave van april 1958 van ..FILM" hebben wij uitvoerig aandacht geschonken aan de juiste keuze en juiste behandeling van het projectiescherm, zijnde de se condaire lichtbron in onze bioscopen, waarvan de techni sche perfectie van de voorstelling voor een groot deel af hankelijk is. Uiteraard is echter de lichtbron en het bijbehorende optische systeem van even groot belang en aangezien de laatste jaren enige nieuwe lichtbronnen hun intrede heb ben gedaan, willen wij aan een daarvan, te weten aan de Xenonlamp, thans een beknopte beschouwing wijden. De Xenonlamp, zijnde een gasontladingslamp. wordt verticaal opgesteld in het speciale lampehuis of in het zogenaamde Xenonblok, dat in de meeste koolboog-lampe- huizen kan worden ingebouwd. Na het ontsteken, waaromtrent in de uitgave van februari/maart 1957 van .,Film'; reeds het nodige is ge publiceerd, ontstaat een klokvormige verticale lichtboog met het helderste punt aan de onderzijde (zie illustratie). 1000 Watt 2000 Watt Xenon vlamboog Het behoeft geen betoog, dat deze vorm ongeschikt is om een rechthoekig filmbeeld naar behoren ..uit te lich ten". Vandaar dat behalve de hoofdspiegel nog een hulp- spiegel in de Xenonlampen wordt gebruikt, die tot taak heeft het klokvormige lichtvlekje om te keren en wel zo danig dat het omgekeerde ..lichtbeeld" precies over de originele lichtbron wordt gereflecteerd, waarna via de hoofdspiegel het geheel dat zijn dus twee in tegenge stelde zin over elkaar liggende klokvormige lichtvlekken in vergrote vorm naar het beeldvenster wordt geleid. De hierbij afgedrukte afbeelding van de boogreflector van een Bauer Xenonlamp geeft een indruk van de dub bele vlamboog en het is duidelijk, dat het centrale gedeelte daarvan gebruikt kan worden voor het verkrijgen van een gelijkmatige verlichting van het filmbeeldje. Eveneens kan uit het vorenstaande worden afgeleid, dat de instelling van het optische systeem hier een bijzondere critische aangelegenheid vormt. Zeer kleine afwijkingen in de opstelling van het spiegelsysteem leiden onmiddellijk tot een onregelmatige beeldverlichting, hetgeen zich op het projectiescherm openbaart in ernstige randverliezen. Daar er op het ogenblik reeds een flink aantal Xenon lampen in gebruik is en wij in de praktijk hebben kun nen constateren, dat de juiste instelling van deze lampen soms moeilijkheden oplevert, ligt het in de bedoeling om hieraan binnenkort in samenwerking met de betrokken leveranciers een speciale publicatie te wijden, welke ten dienste kan worden gesteld van het technisch bioscoop personeel, dat met Xenonlampen werkt. Reeds thans kan nog worden opgemerkt, dat het spe ciaal bij gebruik van deze lichtbron van belang is geble ken gebruik te maken van zeer lichtsterke objectieven. Er zijn op het ogenblik enige nieuwe objectieven in de han del, die bij korte brandpunts-afstanden een relatieve ope ning hebben van ongeveer F 1 1,6, hetgeen ten opzichte van de tot dusverre in de meeste gevallen gebruikte len zen met een opening van F 1 2 een aanzienlijke verbe tering betekent, niet alleen voor wat betreft de totale lichtopbrengst, maar ook aangaande de bestrijding van randafval. Daarnaast kan men als hulpmiddel gebruik maken van de bekende beeldvensterlenzen, doch deze hebben onver mijdelijk bepaalde optische bezwaren, zodat het steeds aanbeveling verdient om, zo nodig, gebruik te maken van projectielenzen met de grootst mogelijke lichtsterkte. Het vorenstaande wil niet zeggen, dat men bij toepas sing van koolbooglicht geen of althans minder zorg zou behoeven te besteden aan objectieven, randafval en der gelijke. Bij dit type lichtbron is echter de instelling van het geheel minder critisch en heeft men qua belichting van hel filmbeeld ruimere mogelijkheden. Boogreflector (Bauer). De vorm van de vlamboog, die tweemaal wordt geprojecteerd, is duidelijk te zien. 59

Film | 1961 | | pagina 27