Het was toen nog de tijd van de daverende schaterlach; een dankbaar publiek amuseerde zich enorm met de pre tentieloze kluchten, die op het doek werden vertoond. Tegenwoordig worden wij in de bioscoop geconfronteerd met alle tragiek van het menselijk leven. ..Deze cultuurhistorische manifestatie", zo besloot de heer Miedema zijn openingsrede, „zal niet alleen een ge waardeerde bijdrage tot de Filmweek leveren, maar tevens duizenden boeren, burgers en buitenlui een genoeglijke tijdspassering bezorgen". Het Nederlands Filmmuseum had voor de reisbioscoop een aantal zeer aantrekkelijke programma's samengesteld: elke dag ging een nieuw programma in vertoning. Zo kwa men in de loop van de week verschillende bekende figuren uit het begin van deze eeuw op het doek: Paul Kruger, Theodor Roosevelt, Paus Leo XIII, koningin Victoria en Emile Zola en werden films als „Een heertje zonder pan talon in Zandvoort", „De opoffering ener pleegdochter", „Genoveva van Brabant" en „Telegram uit Mexico" ver toond. De reisbioscoop ..Images Fantastiques en Bioscope" riep op de Jansplaats een zeer bijzondere sfeer op. Deze films zijn speciaal voor de Filmweek uit de ar chieven van het Nederlands Filmmuseum tevoorschijn ge haald. De filmpjes zijn in het laboratorium bewerkt, waar na een duplicaat negatief werd vervaardigd. Het Neder lands Filmmuseum heeft door de filmtechnicus Edo Jan sen te Amsterdam een apparaat laten vervaardigen, waar door oude filmpjes, die ernstig beschadigd zijn, toch nog gered kunnen worden. Het apparaat is zo gebouwd, dat zowel 35 mm films als de zeer oude 70 mm films, waarvan het Nederlands Filmmuseum een collectie bezit, kunnen worden overgebracht op het normale negatief materiaal. De belangstelling van de zijde van het publiek voor de filmvoorstellingen op de Jansplaats was de eerste dag nog wat teleurstellend. De grote warmte op die dag zal daar aan waarschijnlijk ook debet zijn geweest. Maar sindsdien is het bezoek aanzienlijk gestegen nadat de mare door Arnhem de ronde had gedaan. Vooral in de avonduren waren de voorstellingen herhaaldelijk geheel uitverkocht. Opvallend was, dat tot de bezoekers veel kinderen en scholieren behoorden, die in enkele gevallen in groepsver band de filmvoorstellingen bijwoonden. 13

Film | 1961 | | pagina 11