Sluiting van de Film week De sluitingsvoorstelling van de Internationale Filmweek Arnhem 1961 heeft in sterke mate een Nederlands karak ter gekregen, ook al bleek het niet mogelijk een volledig Nederlands programma te brengen. Wel echter deed zich de gelegenheid voor om de Nederlandse filmers te eren bij gelegenheid van de uitreiking van de Zilveren Roos en van de Staatsprijs Filmkunst 1961. Het programma begon zoals gebruikelijk met de verto ning van het journaal van Polygoon-Profilti, waarin even als dat op de openingsavond het geval was geweest, uit voerig aandacht aan de Filmweek werd besteed, ook in een speciale reportage van het tennistournooi, die een geestige, door het publiek zeer gewaardeerde visie op dit gebeuren gaf. Daarop volgde de vertoning van de reclame films, die door het Genootschap voor Reclame waren be kroond met de jaarprijzen 1961, namelijk „Een extra reportage", geproduceerd door Polygoon-Profilti in op dracht van N.V. Sola Fabrieken te Zeist, „In Blauw en Zwart", geproduceerd door Uniefilm in opdracht van de Rijksvoorlichtingsdienst en „Nu ja", geproduceerd door N.V. Joop Geesink's Dollywood in opdracht van N.V. Nutricia te Zoetermeer. Vervolgens was het woord aan de Voorzitter van de Ne- derlandsche Bioscoop-Bond, de heer Joh. Miedema, die de Zilveren Roos voor de beste Nederlandse speelfilm sedert de bevrijding uitreikte. De heer Miedema herinnerde er aan, dat toen de organisatoren van het Internationale Studenten Filmfestival, dat vorig jaar onder de naam Cinestud 1960 te Amsterdam is gehouden, zich tot het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond wend den met het verzoek een prijs beschikbaar te stellen ten behoeve van een der prijswinnaars, het College hieraan graag heeft willen voldoen. Dit verzoek is de aanleiding geworden voor het instellen van de Zilveren Roos. Deze prijs, aldus de Bondsvoorzitter, wordt niet regel matig, maar bij tijd en wijle toegekend als een hommage van de Bond voor bijzondere prestaties op het gebied van de filmkunst. Wanneer de Zilveren Roos derhalve wordt uitgereikt, dan moet men zulks beschouwen als een eer betoon van het gehele Nederlandse film- en bioscoop bedrijf, dat wil zeggen van alle bioscoopondernemers, filmproducenten, -fabrikanten en -verhuurders, die hun bedrijf in ons land uitoefenen. De Zilveren Roos is voor het eerst op 8 oktober 1960 toegekend aan de Tsjechische studentenfilm „Sousto", een van de bekroonde inzendingen van Cinestud 1960. Deze keer heeft het Hoofdbestuur van de Bond de Zilveren Roos speciaal ter gelegenheid van de Filmweek Arnhem be schikbaar willen stellen voor de beste Nederlandse speel film van na de bevrijding. Het Hoofdbestuur is er zich van bewust geweest, zo ging de heer Miedema voort, dat het de jury, bestaande uit de heren prof. dr. N. R. A. Vroom, A. C. P. Seyffert en K. Stip, een alles behalve gemakkelijke taak heeft op gelegd. Bij de beoordeling van de na de bevrijding ge maakte Nederlandse speelfilms doet zich immers de moei- De heer Joh. Miedema overhandigt de Zilveren Roos voor de beste sedert de bevrijding vervaardigde Nederlandse speelfilm aan Fons Rademakers voor diens werk „Het Mes", terwijl de producent, mr J. M. Landré toekijkt. 119

Film | 1961 | | pagina 17