het rapport van de jury, bestaande uit de heren Ch. Boost, voorzitter, B. J. Bertina, Th. van Haren Noman, dr J. M. L. Peters en R. Uges, leden en J. C. Schuller, secretaris, toe te kennen. Dr Hulsker zag er, mede om der wille van de tijd van af voorlezing te doen van het juryrapport, waarvan de tekst elders in dit Bondsorgaan is afgedrukt. Hij deelde mede, dat een eervolle vermelding was verleend aan Louis A. van Gasteren voor zijn film „Het Huis" en aan Kees Brusse voor zijn film „Het Gerucht". Geen van beide fil mers was in de gelegenheid om de prijsuitreiking bij te wonen, zodat de prijzen aan hun vertegenwoordigers wer den overhandigd. De Staatsprijs Filmkunst 1961 werd vervolgens over handigd aan de jonge filmer George R. Sluizer voor zijn documentaire film „De Lage Landen", geproduceerd door Shell Nederland N.V. De jury kenschetste deze film als een oorspronkelijke en zeer persoonlijke, gave filmcompo- sitie, waarin de beste Nederlandse filmtradities een zekere afronding vinden. Onmiddellijk na de uitreiking van de Staatsprijs volgde de vertoning van „De Lage Landen", die door de selectie commissie met een vooruitziende blik op het programma van de sluitingsavond was geplaatst. De heer Sluizer oogst te met de vertoning van deze film bijzonder veel succes: na de vertoning kreeg hij een ovatie in ontvangst te nemen. In de pauze, die op de vertoning van „De Lage Landen" volgde, namen zeer velen de gelegenheid te baat om de prijswinnaars van deze avond hun gelukwensen aan te bieden. De Zilveren Roos De jonge filmer George Sluizer moest na de vertoning van zijn documentaire „De Lage Landen' een ovatie in ontvangst nemen. lijkheid voor, dat er nu al weer vele jaren liggen tussen de eerste en de laatste naoorlogse productie. Het spreekt vanzelf, dat er dus zeer ruime maatstaven moesten worden aangelegd. „Wij hebben nochtans grote waarde gehecht aan het verlenen van deze prijs, teneinde de Nederlandse film een extra morele aansporing te geven, naast de steun, die het rijk en de Bond bieden ter verwezenlijking van een continue nationale speelfilmproduktie". Vervolgens maakte de heer Miedema bekend, dat de jury de Zilveren Roos had toegekend aan een van de nieuwste Nederlandse speelfilms, te weten „Het Mes" van de regisseur Fons Rademakers, geproduceerd en uitge bracht door de N.V. Nederlandse Filmproductie Maat schappij, een mededeling, die aan de zaal een hartelijk applaus ontlokte. Na tenslotte nog enkele passages uit het juryrapport te hebben aangehaald reikte de Bondsvoor zitter de Zilveren Roos, vergezeld van een fraaie bos rozen aan de heren Rademakers en mr J. M. Landré, directeur van de N.V. Nederlandse Filmproductie Maatschappij uit. Tenslotte betuigde de heer Miedema zijn dank aan de jury voor de wijze, waarop zij zich van haar bijzonder zware opdracht heeft gekweten. Dr J. Hulsker, chef van de Afdeling Kunsten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, be klom vervolgens het podium om de Staatsprijs Filmkunst 1961, die door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr Y. Scholten, beschikbaar was ge steld, uit te reiken. Dr Hulsker deelde mede, dat de staats secretaris had besloten de prijs in overeenstemming met 120

Film | 1961 | | pagina 18