Prij suitreiking scenariowedstrij d Tijdens de middagvoorstelling van zaterdag 10 juni heeft de voorzitter van de Raad van Beheer van de Stich ting Nederlands Filminstituut en voorzitter van de sectie Filmkunst van de Raad voor de Kunst. prof. dr Ph. J. Idenburg, de prijzen uitgereikt van de scenarioprijsvraag voor middelbare scholieren, die het Nederlands Filminsti tuut in het kader van de Internationale Filmweek Arnhem 1961 had uitgeschreven. De bedoeling van deze prijsvraag was, dat leerlingen van middelbare scholen individueel of klasgewijs een be knopt scenario zouden samenstellen voor een film. zoals zij die graag gemaakt zouden zien. De prijsvraag zou op deze manier een bijdrage kunnen vormen tot de „filmi sche" vorming van de jeugd. Het ging dus niet zozeer om een spectaculaire wedstrijd dan wel om een stuk „film- opvoeding". De scenarioprijsvraag heeft onder de Nederlandse schooljeugd grote belangstelling getrokken. Op de vast gestelde tijd waren niet minder dan 147 scenario's, waar onder negen zogenaamde groepsscenario's, die door meer dan een leerling waren geschreven, ontvangen, terwijl na de sluitingsdatum nog een vijftigtal scenario's binnen kwamen. Deze laatste konden echter niet meer voor een prijs in aanmerking komen. De ingezonden filmscenario's werden onderworpen aan het oordeel van een jury. waarin zitting hadden de he ren A. van Domburg, A. Koolhaas, J. Hes. H. de Witte en Ch. Huguenot van der Linden. De inzendingen werden in drie groepen verdeeld, te weten een groep beneden de zes tien jaar, een groep van boven de zestien jaar en de groep van klassikale inzendingen. De inzendingen in de laatste groep waren wat teleurstellend; het is gebleken, dat het wel erg moeilijk is om met meer dan tv.ee of drie personen een scenario te schrijven. In de leeftijdsgroep onder de zestien jaar werd de eerste prijs een acht-millimeter-camera gewonnen door Els Timmermans uit Amsterdam, die haar scenario de titel Clown, wiens kind in woonwagen verbrandt" had gegeven. De tweede prijs was voor Carolien van Holk uit Oegstgeest voor „Het Schilderij" en de derde prijs voor Hanneke de Vries uit Haarlem voor „Sleur". In de leeftijdsgroep boven de zestien jaar werd de eer ste prijs eveneens een acht-millimeter-camera toege kend aan Gerrie van der Klei uit Amsterdam voor haar scenario „De jongen en het water". De tweede prijs was voor Hans Sopar uit Haarlem voor „Strijd" en de derde prijs voor Rudy van der Werff uit Groningen voor „De veroordeelden". In de rubriek groepsprijzen werd voorts een prijs toe gekend aan Hans Korteweg en Peter Schröder uit 's-Gra- venhage. die als beloning voor hun scenario „Verzon ken stad" ieder een fototoestel kregen. Tenslotte waren er nog vier eervolle vermeldingen: voor Ineke Bakker en F. van der Mey uit Haarlem met „De eeuwige verdoemenis", voor Eddy de Voogd uit 's-Gra- venhage met „Weggelopen jongetje", voor Frank Ruyter uit Eindhoven met „Zwarte kersen" en voor Bert Zonne veld uit Haarlem. Opvallend was, dat niet minder dan zes van de dertien prijswinnaars afkomstig waren van het Lorentz Lyceum te Haarlem, op welke school veel aandacht wordt besteed aan filmvorming. De scenariouedstrijd voor de middelbare schooljeugd icerd een groot succes. Men ziet hier enkele van de gelukkige prijswinnaars op het toneel van het Rembrandt Theater.

Film | 1961 | | pagina 23