pen. mr Y. Scholten, die zich bereid had verklaard de officiële opening van de Filmweek te verrichten. De staatssecretaris herinnerde eraan, dat minister Cals de opening van de vorige Filmweek, twee jaar geleden. op typisch filmische wijze verrichtte door de aanwezigen in de zaal van het filmdoek af toe te spreken. Het verras singselement was een troost voor het feit, dat een nood oplossing was gevondende minister was verhinderd. Dat ik. aldus de staatssecretaris, in plaats van tweedimensio naal thans driedimensionaal en in kleuren voor u ver schijn, ook al is het slechts in zwart/wit, verheugt mij, omdat het betekent, dat ik persoonlijk bij de inzet van een zo belangrijke gebeurtenis als de Filmweek Arnhem 1961 aanwezig kan zijn. De staatssecretaris verklaarde de Filmweek inderdaad een belangrijke gebeurtenis te achten, omdat hiermede de goede traditie wordt voortgezet en daarmede steeds hechter verankerd dat eenmaal in de twee jaar in ons land op bescheiden, maar daarom op niet minder waardige en krachtige wijze aandacht gevraagd wordt voor de plaats van de film in onze samenleving, en wel gezien in de rij der andere kunsten. Het is niet voor niets dat de Filmweek vanouds is opgenomen in het program ma van het Holland Festival, waarvan zij ditmaal de fees telijke opmaat vormt. Eenmaal in de twee jaar zegt het bioscoopbedrijf, daar bij gesteund door de rijksoverheid en door de gemeente Arnhem, als altijd een gracieuze gastvrouwe: ..Ziehier wat de film in haar beste uitingen uit vele landen als uit drukkingsmiddel betekenen kan, ziehier ook wat de Ne derlandse filmers als bijdrage tot dit concert van inter nationale kunst te bieden hebben". In een tijd. waarin andere uitdrukkingsmiddelen een steeds krachtiger greep op de massa krijgen, kan van dit vlagvertoon voor de goede film een stimulans uitgaan, die het bioscoopbedrijf in een moeilijke tijd goed gebruiken kanmaar ook verdient. De film neemt nog altijd een uiterst belangrijke plaats in onze samenleving in uit so ciaal, cultureel en artistiek oogpunt, om van haar waarde als ontspanning zonder meer niet eens te spreken. De film heeft nog altijd een geheel eigen karakter, dat niet alleen bepaald wordt door de grootte van het beeldvlak, maar door talloze factoren, die haar innerlijke structuur bepa len, ja zelfs door de wijze, waarop zij collectief genoten wordt. (Het „gezellig, samen naar de film!" is niet voor niets de moderne slogan van het bedrijf.) Dat eigen ge zicht van de film tussen toneel, opera, literatuur en tele visie is, wat wij niet graag zouden missen en dat eigen gezicht is het dat weer eens duidelijk naar voren kan komen uit een Filmweek zoals deze, die geen festival wil zijn, maar met een festival gemeen heeft, dat zij ons in kort tijdsbestek een hele staalkaart van filmkunst voor ogen zet. De staatssecretaris wees erop. dat tot het vlagvertoon voor de film ook behoort, dat gedurende deze Filmweek verschillende filmprijzen worden uitgereikt: vanavond de filmprijzen van de Raad van Europa, die het belang on derstrepen, die de film ook als uitingsmiddel van de Euro pese cultuur moet worden toegeschreven, en zaterdagavond zowel de ..Zilveren Roos" de prijs voor de beste na oorlogse Nederlandse speelfilm als de Staatsprijs 1961. Een indruk van de vlaggenparade, die de openingsavond op fleurige wijze inzette. dat wil zeggen de prijs voor de beste korte Nederlandse film van de laatste twee jaar. Over de vele andere mani festaties, congressen en andere gebeurtenissen, die de Filmweek luister bijzetten, wilde de staatssecretaris niet uitweiden. Hij volstond met te zeggen, dat hem dit alles van grote betekenis voor het prestige van de film en het bioscoopbedrijf toescheen. Van de meeste betekenis misschien toch wel voor de Nederlandse filmkunst, zo betoogde de staatssecretaris, die hoopte, dat men het hem niet euvel zou duiden, dat hij, onder andere belast met de zorg voor de Nederlandse filmkunst, daarbij nog een ogenblik stilstond. Voor de Nederlandse filmkunst is het van niet te onderschatten be tekenis, dat zij zich op deze Filmweek zo kan presenteren als het hier geschiedt: haar beste uitingen van de laatste lijd zijn hier bij elkaar en hebben dagelijks een plaats ge vonden op de programma's naast de meest vooraanstaande buitenlandse films; enkele beleven hier hun première; de prijzen voor de beste onder hen worden hier uitgereikt; de pers zal zich nog intensiever dan anders met de Neder landse filmers en hun prestaties bezighouden. Dit is goed en dit is nodig, aldus de staatssecretaris, want.ook de Nederlandse film bevindt zich in een moei lijk stadium en kan het licht van de schijnwerpers best gebruiken. Niet gelukkig omdat zij artistiek tekort schiet. De Nederlandse filmers hebben bewezen, dat hun werk zich op een niveau beweegt, dat in het eigen land 109

Film | 1961 | | pagina 7