journaalprijs bestaat uit een gegraveerde gouden medaille naar een ontwerp van prof. L. 0. enckebach. De filmprijs van de Raad van Europa wordt volgens het reglement toegekend aan een werk van hoge artistieke waarde, dat bijdraagt tot het onderling begrip en de sa menwerking tussen de volkeren van de bij de Raad van Europa aangesloten landen. De filmjournaalprijs wordt toegekend aan een werk, dat bijdraagt tot het verbreiden van de Europese gedachte of tot een beter begrip van de levenswijze van het volk in een of meer van de bij de Raad aangesloten landen. Voor dr Reinink tot het uitreiken van de prijzen over ging sprak hij namens de Raad van Europa woorden van dank aan het adres van het Stichtingsbestuur, dat gaarne de uitreiking in het kader van de Internationale Filmweek Arnhem 1961 wilde plaatsen. Dr. Reinink bracht in her innering, dat de prijzen worden verleend in het kader van het Europees cultureel verdrag, dat tot doel heeft de vol keren van de aangesloten landen aan te sporen hun ge dachten verder te laten gaan dan hun nationale grenzen, zich bewust te zijn van hun gemeenschappelijke Europese culturele erfenis, te denken en te handelen als Europeërs. Dr Reinink bracht de erkentelijkheid van de Raad van Europa over aan de leden van de internationale jury van filmexperts, die alle films, die voor de mededinging zijn aangemeld, hebben bekeken en die tenslotte de prijswin naars hebben aangewezen. Het is een traditie, dat deze jury is samengesteld uit een vertegenwoordiger van het land. waar de prijzen het jaar tevoren werden uitgereikt, zodat dr Reinink allereerst zijn dank uitsprak aan de De Raad van Europa gaf een drukbezochte ontvangst in het Sons- beekpaviljoen, waar velen gaarne even op het terras neerstreken. heer Tomasi, inspecteur-generaal van het ministerie van Toerisme en Vermakelijkheden te Rome en voorzitter van de jury-1960 ter gelegenheid van het filmfestival te Ve netië. In de tweede plaats betuigde dr Reinink zijn dank aan de heer Ryan. secretaris van het Nationaal Film Instituut van Ierland, die het land vertegenwoordigt, waar de prijs volgend jaar zal worden uitgereikt bij gelegenheid van het filmfestival te Cork. Voorts is Raad van Europa ook dank verschuldigd aan dr Rowas. adviseur voor film- zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken van West-Duitsland, die dit jaar aan het werk van de jury heeft deelgenomen. Ten slotte richtte dr Reinink woorden van dank tot dr Hulsker, hoofd van de Afdeling Kunsten van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die het werk van de jury dit jaar heeft geleid. De gouden medaille werd toegekend aan de film „La Parole est au Fleuve" van Marianne Oswald en André Vetusto, geproduceerd door Société Nouvelle Pathé Ci néma (Paris). De jury heeft de prijs verleend wegens de wijze, waarop in deze film het thema van de Rijn als symbool van het onderlinge begrip tussen de volkeren is uitgewerkt, in volmaakte harmonie van beeld, commen taar en muziek. De prijs werd in ontvangst genomen door Marianne Oswald, die in enkele woorden haar dank voor deze onderscheiding tot uitdrukking bracht. 111

Film | 1961 | | pagina 9