Toeneming van de Amerikaanse speelfilm produktie Boeken favoriet als onderwerp voor Amerikaanse speelfilms Twentieth Century-Fox zoekt weer aansluiting bij M.P.A.A. slagzin, dat films beter zijn dan ooit. En als dat niet liet geval blijkt te zijn, zal men achter het ..waarom'" moeten trachten te komen. Men zal de bioscoopbezoeker moeten vragen, hoe vaak hij naar de bioscoop gaat, of hij minder vaak gaat dan vroeger en wat daarvan de reden is. Men zal de bioscoopbezoeker moeten vragen, naar welke films zijn voorkeur uitgaat. Men zal de bioscoopbezoeker moeten vragen welke onderwerpen titels van boeken, toneel stukken en dergelijke hij graag verfilmd zou zien. Bij een aldus opgezet marktonderzoek heeft de bioscoop exploitant een belangrijke taak te vervullen. Hij zal, zo mogelijk in een persoonlijke benadering, de bioscoop bezoeker er toe moeten bewegen op openhartige vragen even openhartige antwoorden te geven. Uit deze antwoor den, mits op juiste wijze schriftelijk vastgelegd, zal de filmindustrie onschatbare aanwijzingen kunnen putten." Het idee van een systematisch marktonderzoek op het gebied van de film is niet nieuw. Reeds zijn in verschil lende landen op beperkte schaal dergelijke onderzoekingen verricht en deze hebben waardevolle gegevens opgeleverd. Niettemin verdient de gedachtengang van de heer Carreras de aandacht, omdat wanneer wat hem voor ogen staat een massaal internationaal onderzoek, waarbij het gehele bioscoopbedrijf in verschillende landen wordt ingescha keld voor verwezenlijking vatbaar zou blijken te zijn het film- en bioscoopbedrijf daarvan rijke vruchten zou kunnen plukken. Men mag daarom hopen, dat de woorden van Carreras verder zullen klinken dan Engeland en dat de internationale organisaties zijn ideeën ernstig in over weging zullen nemen. In de eerste zes maanden van dit jaar hebben de Ameri kaanse filmproducenten 141 draaiboeken ter goedkeuring voorgelegd aan de Production Code Administration een organisatie van het Amerikaanse filmbedrijf, die met het beoordelen van de toelaatbaarheid van films en film projecten is belast. Dit aantal houdt een toeneming in van 48 ten opzichte van de eerste helft van het vorige jaar. toen de filmscenarioschrijvers in Hollywood enige tijd hadden geslaakt. In de eerste helft van dit jaar werden honderddertig speelfilms twaalf meer dan in de eerste zes maanden van 1960 door de Production Code Administration voor vertoning in de Verenigde Staten toegelaten. Van betekenis is echter, dat van dit aantal niet minder dan 57 buiten de Verenigde Staten werden gemaakt, waarvan 27 door Amerikaanse filmproduktiemaatschappijen. hetgeen er op wijst, dat de belangstelling voor de niet-Amerikaan- se film en in het bijzonder voor de Europese film toe neemt en de rol van Hollywood als filmproduktiecentrum in betekenis achteruit gaat. Het ter goedkeuring voorleggen van films en film projecten aan de zelfcontrole van het filmbedrijf via de Production Code Administration is in de Verenigde Staten niet verplicht. Vooral vele kleine filmverhuurders probe ren vaak films zonder het zegel van de Production Code Administration te verhuren, hetgeen ook wel gelukt indien men bereid is de vertoning in de grote theaters, die zich nauwgezet aan de vrijwillige censuur houden, prijs te geven. anneer de huidige gunstige ontwikkeling aanhoudt, zullen in de loop van dit jaar 250 tot 260 speelfilms voor vertoning in de Verenigde Staten kunnen worden vrij gegeven, hetgeen aanzienlijk meer is dan de 211 speelfilms, die in 1960 het zegel van de Production Code Admi nistration verkregen. De produktie-activiteit in de Ameri kaanse filmstudio's ligt thans op een betrekkelijk hoog peil: in de eerste helft van dit jaar kwamen negentig films in produktie, hetgeen 36 meer is dan vorig jaar en twaalf meer dan in 1959. De stof voor de films, die de Amerikaanse filmprodu centen in Hollywood vervaardigen, wordt in niet minder dan 85 procent van de gevallen ontleend aan romans. Dit berust op de ervaring van de Amerikaanse filmproducen ten, dat boeken een beter en geliefder dramatisch onder werp voor filmscenario's opleveren dan andere bronnen, zoals toneelstukken. De populariteit van de betrokken roman speelt daarbij uiteraard een belangrijke rol evenals de grote leeswoede, die de Amerikanen vooral sedert de stormachtige opkomst van het pocketboek aan de dag leggen. Bijna alle romantitels. die op de lijst van de meest verkochte boeken voorkomen, worden door de filmprodu centen aangekocht: de Amerikaanse filmindustrie koopt jaarlijks de filmrechten op van tussen de vijfhonderd en zeshonderd romans, waarvan uiteindelijk echter minder dan de helft voor het vervaardigen van films wordt ge bruikt. Overigens oefenen de populariteit van boek en film wederzijds een grote invloed op elkaar uit. Doorgaans bestaat er van de zijde van het Amerikaanse publiek veel belangstelling voor films, die naar populaire romans zijn gemaakt, terwijl aan de andere kant de vertoning van de film veelal een grote stimulans betekent voor de verkoop van het boek. Merkwaardig is, dat de Amerikaanse filmacteurs bij voorkeur rollen spelen, die aan bekende en veelgelezen romans zijn ontleend. Daar de filmproducenten gaarne rekening houden met de verlangens van de acteurs, vooral wanneer deze zich een grote faam hebben verworven, vormt dit feit eveneens een stimulans om de stof voor films in de romans te zoeken. Spyros P. Skouras. president van de Twentieth Century- Fox, en Eric Johnston. directeur van de Motion Picture Association of America, hebben onlangs besprekingen ge voerd om de mogelijkheden te onderzoeken van een terug keer van de filmmaatschappij tot de M.P.A.A. Zoals be kend heeft Twentieth Century-Fox het lidmaatschap van de M.P.A.A. enige tijd geleden ongedaan gemaakt, omdat men zich niet met het beleid van deze organisatie kon verenigen. Spyros Skouras heeft tijdens de besprekingen aan Johnston een memorandum overhandigd, waarin een aantal verbeteringen worden aanbevolen voor de organisatie van de filmindustrie, met het verzoek om dit memorandum aan het bestuur van de M.P.A.A. voor te leggen. anneer het bestuur van de M.P.A.A. bereid mocht zijn de door Skouras noodzakelijk geachte wijzigingen in het beleid ernstig te overwegen, zal de directie van Twentieth Century-Fox wellicht bereid zijn om opnieuw als lid tot de M.P.A.A. toe te treden. De aanbevelingen van Spyros Skouras zullen voorlopig niet worden gepubliceerd. 168

Film | 1961 | | pagina 21