Filmfestival van Locarno: communistisch georiënteerd? In Oostenrijk streven naar opheffing van de vermakeiijkheidsbelasting Een opname uit de nieuwe Nederlandse speelfilm ..Kermis in de Regen" van Poly goon/'Profilti. die onder regie van Kees Brusse lot stand komt naar een gegeven van Joop van den Broek. Op de foto zie men Jan Lemaire, André van den Heuvel en ^■/tus l erstraete. Het Internationale Filmfestival te Locarno, dat dit jaar van 19 tot 30 juli is gehouden, heeft aan ernstige kritiek blootgestaan, zowel van de zijde van de pers als van de kant van het filmbedrijf. Oorzaak van deze kritiek is de beschuldiging aan het adres van de festivalleiding, dat men de communistische landen doelbewust de mogelijk heden biedt om uit dit festival politieke munt te slaan. Vooral in de estduitse vakpers zijn hevige aanvallen op de leiding van het festival te Locarno gedaan. Zo schreef de Westduitse filmjournalist Horst Axtmann in het weekblad FILM-ECHO onder meer: ,,Nog voordat het Veertiende Festival van Locarno was begonnen, moest men ervaren, dat de beide meest gere nommeerde hotels van de stad geen festivalgasten wensten te aanvaarden. De reden: men wil protesteren tegen de gang van zaken, zoals men die uit vorige jaren kende en gaf duidelijk te kennen, dat de oostelijke oriëntering van de festivalleiding onbehaaglijk en onverdraaglijk is'". Volgens Axtmann is deze communistische oriëntering drie jaar geleden begonnen, toen de festivalleiding in handen kwam van een tot Zwitser genaturaliseerde Italiaan Vinicio Beretta. „Deze blies de oostenwind in het prach tige Ticinodal en sindsdien is die daar blijven waaien. Internationale filmfestivals zijn ..wedstrijden", waaraan oost en west behoren te kunnen deelnemen. In Cannes en Venetië gaat dat met een enkele beperking wel op; Berlijn valt uiteraard door zijn bijzondere politieke situatie enigszins buiten de algemene maatstaven. Maar in Locarno heeft men zo nu en dan sterk het gevoel de verkeerde trein te hebben genomen: het gaat er ongeveer zo toe als in Karlsbad of in Moskou". ..De westelijke films, die voor vertoning in Locarno worden geprogrammeerd, schijnen op zodanige wijze te worden uitgekozen, dat men zich van de zijde van de oostelijke landen daarin kan verlustigen, dat wil zeggen propagandistische munt uit de ..decadentie" van de ..kapitalistische'" landen kan slaan. Ik ben ervan over tuigd, dat dit op weloverwogen wijze is geschied". Het Fachverband der Lichtspieltheater Oesterreichs, de Oostenrijkse organisatie van bioscoopexploitanten, heeft een urgentieprogramma opgesteld, dat een geleidelijke opheffing van de economisch niet meer te dragen belas tingen op bioscoopvoorstellingen beoogt. Behalve aan de vermakeiijkheidsbelasting is het Oostenrijkse bioscoopbe drijf ook onderworpen aan een aantal andere belastingen, zoals het Kulturgroschen. Het urgentieprogramma is er in de eerste plaats op gericht om deze laatste fiscale lasten uit de weg te ruimen. In een volgend stadium acht men maatregelen noodzakelijk om ook de vermakeiijkheidsbe lasting zelf geleidelijk op te heffen. Bovendien streeft het Oostenrijkse Fachverband naar het verkrijgen van goedkope kredieten ten behoeve van het bioscoopbedrijf, zoals die ook voor andere bedrijfstakken door de overheid beschikbaar zijn gesteld. Het gaat hier om leningen, die worden gefinancierd uit de zogenaamde Marshallgelden. Tot nu toe zijn deze leningen aan de bioscoopbedrijven geweigerd. 169

Film | 1961 | | pagina 22