"Bloemencorso in het teken van de film Nederlandse films in het buitenland Filmplannen Tan Bert Haanstra Sinds een aantal jaren wordt in de gemeente Eelde, enkele kilometers ten zuiden van de stad Groningen, in de maand augustus een bloemencorso gehouden, dat reeds tot een bekend evenement in de noordelijke provincies is uit gegroeid en dat vele tienduizenden bezoekers naar deze ge meente trekt. Dit jaar zal het corso, dat op zaterdag 25 augustus wordt gehouden, geheel in het teken van de film komen te staan. Het corso zal bestaan uit 23, speciaal voor dit doel gecon strueerde wagens, op elk waarvan met behulp van enorme hoeveelheden bloemen een scène uit een bekende speelfilm zal worden uitgebeeld. Als onderwerpen zijn zowel mo derne als oudere films gekozen, variërende van ,,La dolce vita" tot Charlie Chaplins „Goldrush". Ook de Nederland se speelfilm zal op het corso vertegenwoordigd zijn met titels als ..Dorp aan de rivier", „Pygmalion" en ..Op hoop van zegen". Het corsocomité heeft de gemeente ingedeeld in een aantal wijken, die elk in onderlinge wedijver met als inzet de uitgeloofde prijzen de voorbereiding, de uitwerking en de bouw van een bloemenwagen voor hun rekening zullen nemen. Gezien de fraaie resultaten, die vorige corso"s te zien hebben gegeven, zijn ook nu de verwachtingen hoog ge spannen. De exploitant van het Maxwill Theater te Paterswolde. de heer M. van Wijk, heeft intussen een reeks speciale voorstellingen georganiseerd van de films, die tijdens het bloemencorso zullen worden uitgebeeld, zodat de bevol king, die vrijwel in haar geheel bij de voorbereiding van het corso is betrokken en daaraan maandenlang werkt, in de gelegenheid wordt gesteld om in de sfeer van de be trokken films te komen. In de week, die aan het bloemencorso voorafgaat, zal het Noorddrentse dorp de aandacht van het noorden op zich vestigen door een feestelijke verlichting. Ook tijdens deze „Lichtweek" zal behalve de karakteristieke schoon heid van Eel de-Paterswol de de film in de belangstelling worden gebracht. Men denkt dit onder meer te doen door in de gehele gemeente grote aantallen filmaffiches te plaatsen. Op de filmverhuurkantoren heeft men reeds een beroep gedaan om daartoe affiches af te staan. Het ligt voorts in de bedoeling om in de weken, die aan het bloemencorso voorafgaan, in de bioscopen in het noor den en het oosten van het land propaganda te maken door middel van dia's. Bovendien zal enige tijd van tevoren een bloemenwagentje met het roosmotief uit de collectieve reclamecampagne ..Samen naar de film ja, gezellig" in de stad Groningen worden rondgereden om de aandacht op het bloemencorso te vestigen, Tijdens het Internationale Filmfestival te Mar del Plata (Argentinië), dat van 21 tot 31 maart is gehouden. is een speciale voorstelling georganiseerd van films van de Nederlandse cineast Bert Haanstra. Vertoond werden de korte films Rembrand. Schilder van de Mens". „Glas", .,Zoo" en „Delta Phase I". De voorstelling had een zodanig succes, dat nadien nog twee extra vertoningen zijn gehouden. Oorspronkelijk zou de heer Haanstra aan het festival deelnemen met de film ..Delta Phase I", maar in verband met het feit, dat hij werd uitgenodigd zitting te nemen in de jury trok de heer Haanstra zijn film van officiële deelneming terug. De films „Sausade" en ..Stad in Atlantisch Licht". twee kleurenfilmimpressies van Charles Huguenot van der Linden, die in de Portugese hoofdstad Lissabon zijn ver vaardigd, hebben het predicaat „wertvoll" gekregen van de Westduitse Filmbewertungsstelle in Wiesbaden. Zoals reeds in de vorige aflevering van „Film" is medegedeeld, hebben de predicaten van de Filmbewertungsstelle een grote praktische betekenis, omdat voorstellingen, waarin films met een dergelijk pradicaat zijn opgenomen, in aanmerking komen voor een gereduceerd tarief van de vermakelijkheidsbelasting. De korte films „Pan" van Herman van der Horst en „Big City Blues" van Charles Huguenot van der Linden zullen volgens een besluit van de staatssecretaris van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen de Nederlandse in zending vormen naar het Internationale Filmfestival te Cannes, dat dit jaar van 7 tot 23 mei wordt gehouden. Het „Neerlands Nieuws" van Polygoon-Profilti zal eveneens naar Cannes worden gezonden om mede te din gen naar de prijs voor het beste filmjournaal. Deze prijs, die dit jaar voor het eerst wordt uitgereikt, bestaat uit twee onderscheidingende Grand Prix voor het best ver filmde journaalonderwerp en de Grand Prix voor de beste verzameling van onderwerpen, die in één journaal zijn samengebracht. Tot nu toe zijn journaals uit veertien landen voor deelneming aangemeld. De nieuwe Nederlandse speelfilm ..Kermis in de Re gen", die de regisseur Kees Brusse voor Polygoon-Pro filti heeft gemaakt, zal waarschijnlijk binnenkort in het buitenland in vertoning gaan. Onderhandelingen zijn gaande met filmverhuurkantoren in West-Duitsland en Oostenrijk. Ook van de zijde van andere landen wordt voor „Kermis in de Regen" belangstelling aan de dag gelegd. In de vorige aflevering van „Film" is in deze rubriek vermeld, dat een film van de Stichting Film en Weten schap in Brussel is onderscheiden met de T. P. Verhae- gen-medaille. In dit bericht is de titel van de film onjuist vermeld. De titel luidt: „Voice production the vibrat- ing larynx". Bert Haanstra heeft plannen voor de vervaardiging van een nieuwe film van ongeveer anderhalf uur, die zal worden gemaakt volgens de methode, die ook is toe gepast bij de verfilming van „Zoo", namelijk die van de „candid camera", waarbij mensen, zoals zij zich in een bepaalde situatie en in een bepaalde omgeving gedragen, worden geobserveerd. De camera is daarbij gecamoufleerd of verborgen. In de film wil de heer Haanstra een dynamische en dramatische impressie geven van het gewone dagelijkse leven in Nederland. De opnamen voor de film zullen naar verwachting een jaar in beslag nemen; voor de af werking wordt rekening gehouden met een periode van negen maanden. 269

Film | 1962 | | pagina 14