Hoop en vrees in West-Duitsland In het Westduitse Bondsland Noordrijn- Westfalen zal de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen nog in de loop van deze zomer en waarschijnlijk zelfs vóór 30 juni geheel worden afgeschaft. De Landsregering zal op korte termijn een daartoe strekkend wetsvoorstel bij de Landdag indienen. De Landsregering van Noordrijn-Westfalen heeft de andere West duitse Bondslanden opgewekt om eveneens over te gaan tot een volledige afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting, die op het film- en bioscoopbedrijf drukt. De regering van Noordrijn-Westfalen is de mening toegedaan, dat het onder de huidige omstandigheden niet meer verant woord is om de film op uitzonderlijke wijze te belasten, temeer daar de televisie als één van de belangrijkste concurrerende media zich zonder fiscale belemmeringen en met aanzienlijke overheidssteun vrij kan ontwikkelen. Noordrijn-Westfalen heeft in de afgelo pen acht jaar reeds vier keer het tarief van de vermakelijkheidsbelasting op bioscoop voorstellingen verlaagd, waarmede het steeds de andere Bondslanden een voor beeld gaf, dat vaak spoedig werd nage volgd. In kringen van de Westduitse bioscoop exploitanten, waarvan velen ten gevolge van de hoge lasten, die op het bedrijf drukken, een moeilijk bestaan voeren, heeft het bericht uit Noordrijn-Westfalen grote voldoening gewekt. Men ziet uiteraard gaarne de opheffing van de fiscale last als de vervulling van een jarenlange wens en is bovendien verheugd over het feit, dat de verschillende ontspanningsmedia met de afschaffing van de vermakelijkheidsbe lasting eindelijk weer op één lijn worden gesteld. Men ziet in de aangekondigde maatregel een eerste stap op de weg naar de gezondmaking van het filmbedrijf en verwacht, gezien de vroegere ervaringen, dat de andere Bondslanden het voorbeeld van Noordrijn-Westfalen spoedig zullen volgen. Ook voor de Westduitse filmproducenten en de filmverhuurders betekent de afschaf fing van de vermakelijkheidsbelasting een belangrijke stap. In verband met de af rekening op percentagebasis zullen ook de produktie en de verhuur van de verlaging profiterenongeveer 43 procent van wat nu aan vermakelijkheidsbelasting wordt afge dragen zal dan in handen van filmprodu centen en filmverhuurders komen. Dit be tekent dus een aanzienlijke verbetering van de positie van produktie en verhuur, die onder de huidige omstandigheden ten zeerste welkom is. Men verwacht dan ook, dat de afschaffing van de vermakelijk heidsbelasting een stimulerende invloed op de filmproduktie zal uitoefenen. Voor de Westberlijnse filmproducenten zal overigens binnenkort op andere wijze een verlaging van de fiscale lasten worden verwezenlijkt. De Bondsregering in Bonn is namelijk voornemens om de vier procent omzetbelasting, waarmede Westberlijnse filmmaatschappijen, die zaken doen met maatschappijen in andere delen van West Duitsland, zijn belast, af te schaffen. De zelfde faciliteit zal ook aan de Westduitse maatschappijen worden toegekend, die met Westberlijnse filmproducenten zaken doen, zodat in totaal de omzetbelasting in film- transacties tussen West-Berlijn en West- Duitsland met acht procent wordt ver laagd. Naar schatting zal dit voor de West berlijnse filmindustrie een besparing van vier miljoen mark per jaar opleveren. De belastingverlaging van acht procent zal ook van toepassing zijn bij transacties tussen gelieerde bedrijven, die zowel in West-Berlijn als in West-Duitsland vesti- In Amsterdam zijn de opnamen begonnen voor de speelfilm ..Rififi in Amsterdam", een project van de Nederlandse Filmproductie Maatschappij te Rotterdam, waar van de regie in handen is van John Korporaal. Het kostte heel wat moeite om in de Melchior Kem perstraat in Am sterdam-West, waar de buiten opnamen werden gemaakt, de vele nieuicsgierige Amsterdammers op zodanige af stand te houden, dat de opnamen ook werkelijk konden worden gemaakt. 271

Film | 1962 | | pagina 16