Uitreiking diploma's Nederlandse Filmacademie hetzelfde gevolg; Zowel het kromtrekken van de platen als een te grote vorming van bezinksel zijn het gevolg van te sterke laad- of ontlaadstroom. Het bezinksel is afkomstig uit de platenmassa en treedt als gevolg van de chemische reacties steeds in beperkte mate op. Voortgezette onjuiste behandeling van de accu kan echter zelfs leiden tot het uiteenvallen van een ge deelte van de platenmassa waardoor de accu dus onbruik baar wordt. 3. Sulfateren. Dit beruchte verschijnsel is te herkennen aan een duidelijke witte neerslag speciaal op de negatieve platen. Het is steeds een gevolg van te snelle of te lang doorgezette ontlading (foutieve behandeling dus). Het witte laagje (sulfaatvorming) is zeer hard en sluit de betrokken platen van het zuur af waardoor de cellen in kwestie geen dienst meer kunnen doen. Zodra men dus witte plekken op de negatieve platen signaleert is oppassen de boodschap, aangezien de sulfaatlaag prak tisch niet is te verwijderen en dus de accu in korte tijd onbruikbaar kan worden. Men spreekt wel van ver steende" platen. Voorts moet er steeds op worden toegezien dat het accuzuur 10 a 15 mm boven de platen staat. Op den duur zakte het vloeistofpeil door ontleding van het water en er moet dan bijvulling met gedestilleerd water plaats vinden. Het gebruik van leidingwater, regenwater of ge kookt water moet worden ontraden aangezien de daarin steeds aanwezige verontreinigingen tot vernieling van de accu kunnen leiden. Dat het uitwendige van de accu eveneens de nodige aandacht behoeft is eigenlijk wel vanzelfsprekend. Toch ziet men dikwijls accu's met geheel grauw of groen uit geslagen (geoxydeerde) aansluitklemmen. Ook dit levert stroomverlies op en kan in ernstige gevallen tot kort sluiting voeren. De overigens onvermijdelijke aan slag moet dus regelmatig worden verwijderd, waarna de betreffende aansluitpunten licht met zuurvrije vaseline moeten worden ingevet. Het vrijkomende vuil is zeer vergiftigd zodat daarmede bijzonder voorzichtig moet worden omgegaan. Hetzelfde geldt overigens voor het accuzuur. Daar komt nog bij dat zwavelzuur zeer veel warmte ontwikkelt wanneer het in aanraking komt met water. Het bijvullen van een accu moet dan ook steeds zeer voorzichtig geschieden. Zwavelzuur, ook in ver dunde vorm, veroorzaakt ernstige brandwonden wanneer het met de huid in aanraking komt. Het kan worden geneutraliseerd met behulp van soda, weshalve het aan beveling verdiend in de accuruimte steeds in een goed af gesloten bus soda voorradig te hebben. Wanneer met accuzuur wordt gemorst kan dit goede diensten bewijzen. Tenslotte dan nog de opmerking dat de bij lading maar ook bij ontlading, zij het in mindere mate, vrijkomende gassen uit de accu, samen met lucht het zeer ontplofbare knalgas vormen. Dit is de reden dat de accu's in een speciale beveiligde ruimte moeten zijn ondergebracht, alwaar open vuur en dus ook roken levensgevaarlijk is. Dit betekent voorts dat aan lichtschakelaars, indien deze niet buiten de accuruimte geplaatst kunnen worden, spe ciale zorg moet worden besteed om vonkvorming te voor komen. Hetzelfde geldt voor verlichtingsornamenten die liefst gasdicht uitgevoerd moeten worden. Wij menen, dat na lezing van het vorenstaande het be lang en de noodzaak van een goed en regelmatig onder houd van de accubatterij voldoende duidelijk zal zijn ge worden; bij een volgende gelegenheid zullen wij aandacht schenken aan de voor accu's te gebruiken laadinrichtingen en de daarbij toe te passen schakelingen. Onder grote belangstelling van overheidszijde en van de kant van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf heeft op 29 juni in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam de diploma-uitreiking van de Nederlandse Filmacademie plaatsgevonden. De bijeenkomst werd ge opend door prof. dr. Ph. J. Idenburg, voorzitter van de Raad van Beheer van het Nederlands Filminstituut, waar onder de Nederlandse Filmacademie ressorteert. Prof. Idenburg memoreerde, dat thans voor de derde maal diploma's van de Filmacademie werden uitgereikt en voor de eerste keer in de afdeling „Camera en mon tage". De Nederlandse Filmacademie heeft nu al vier jaar gewerkt en in die periode 57 geslaagde kandidaten afgeleverd: vijf in de afdeling „Filmhandel", die op het ogenblik bij gebrek aan deelneming, tijdelijk niet func tioneert, 41 in de afdeling „Scenario- en draaiboekschrij- ven" en elf in de afdeling „Camera en montage''. Prof. Idenburg was van mening, dal er voor de geslaagde kan didaten in het algemeen voldoende toekomstmogelijkheden aanwezig zijn. De voorzitter stelde voorts vast, dat de Nederlandse Filmacademie niet alleen van belang is voor de filmvak- opleiding. De Academie is ook bezig uit te groeien tot een brandpunt van filmstudie, filmvorming en filmweten- schappelijk werk, tot een uitstralingshaard voor film cultuur. Prof. Idenburg zei voorts, dat de Raad van Beheer een zekere voldoening heeft over wat tot nu toe werd bereikt. In 1958 begonnen met niets geen geld, geen ruimte, geen docenten, geen apparatuur en geen ervaring mag de Nederlandse Filmacademie zich momenteel verheugen over de enthousiaste medewerking van twintig docenten, zijn er twee theorie- en twee redelijk ingerichte praktijk lokalen heeft men de beschikking over camera's, lampen, montage- en projectie-apparatuur. Bovendien is er grote steun gekomen van de zijde van de Nederlandse film bedrijven, die voor een belangrijk deel hielpen aan leer middelen, tegemoet komen in de kosten van filmmateriaal en de afwerking daarvan, toegang verstrekken tot hun studio's en helpen met technische adviezen. Nog wordt men doorlopend gekweld door financiële problemen, die werden verlicht door een gift van het Prins Bernhardfonds en financiële steun van de Neder- landsche Bioscoop-Bond. Het wachten is nu op de mede deling van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, dat de Filmacademie volgens de nijverheids- onderwijswet zal worden gesubsidieerd. De voorbereidingen ter voldoening aan de eisen, die de nijverheidsonderwijswet stelt, teneinde te worden gesub sidieerd op dezelfde basis als andere scholen, zijn zo goed als voltooid, zo merkte prof. Idenburg op. Vanaf 1 september wordt de Filmacademie een volledige dag school met een lesrooster van 33 uren per week en gaat de cursus in totaal twee volle jaren van 52 weken duren. De Nederlandse Filmacademie heeft zich dan een sta tus verworven, die rustig mag worden vergeleken met die van bekende filmscholen in het buitenland, zo niet in om vang en uitrusting dan toch in niveau en kwaliteit. De uitreiking van de diploma's werd verricht door de directeur van de Nederlandse Filmacademie, dr. J. M. L. Peters, die er op wees, dat niet minder dan 23 kandidaten de tweejarige cursus nu met succes hebben afgesloten. Vijf kandidaten moesten door de docentenvergadering voor het diploma worden afgewezen.

Film | 1962 | | pagina 21