Amsterdam Bussum Heiloo Neede IVoordwijk Rotterdam De Raad van de gemeente Amsterdam heeft in zijn ver gadering van woensdag 29 augustus vrijwel zonder dis cussie zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders tot herziening van de verordening op de heffing van vermakelijkheids- belasting. Op bioscoopvoorstellingen zal, zodra de nieuwe verordening in werking is getreden, het algemene tarief van de vermakelijkheidsbelasting ten bedrage van twintig procent toepasselijk zijn. Tot nu toe gold voor bioscoop voorstellingen een tarief van vijfentwintig procent. In de verordening op de vermakelijkheidsbelasting zijn met betrekking tot filmvertoningen twee uitzonderings tarieven gehandhaafd. Voor voorstellingen met films be treffende wetenschap, nijverheid, landbouw en handel, die als zodanig door de Centrale Commissie voor de Keuring van Films zijn gekeurd, blijft een verminderd tarief van vijftien procent van kracht. Hiervan gaat naar het oordeel van B. en W. een stimulans uit tot het vertonen van zogenaamde documentaire films. Ter bevordering van de vertoning van Nederlandse films geldt in Amster dam voor deze films een nog gunstiger regeling. Het tarief van tien procent voor deze voorstellingen is gehandhaafd. De reductie van drie procent, die werd gegeven voor voorstellingen, waarin korte Nederlandse films zijn op genomen, is niet gehandhaafd. Alleen op dit punt ont stond in de Raadsvergadering enige discussie. Drs J. M. den Uyl toonde zich namelijk ongerust over de mogelijk heid, dat het wegvallen van dit tarief zou leiden tot min der voorstellingen met korte Nederlandse films. Hij vroeg de wethouder om, indien dit zich inderdaad zou voor doen, ten aanzien van korte Nederlandse films met een nader voorstel te komen. Wethouder mr R. van den Bergh verklaarde zich bereid tot nadere overweging, in dien zich een ongunstige ontwikkeling zou voordoen. In de Raad der gemeente Bussum is op 11 juli een voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders in behandeling geweest tot wijziging van de verordening op de vermakelijkheidsbelasting. Volgens het voorstel zou het algemene tarief van de vermakelijkheidsbelasting voor bioscoopvoorstellingen gehandhaafd blijven op 25 pro cent. Er zou echter een uitzonderingstarief van vijftien procent worden gecreëerd voor films als bedoeld in ar tikel 1, lid 2, onder 2e van de Bioscoopwet en voor Ne derlandse films. Naar aanleiding van dit voorstel hebben de Bussumse bioscoopexploitanten zich kort voor de raadsvergadering met een request tot de raadsleden gewend, waarin werd aangedrongen op een verder gaande wijziging van de vermakelijkheidsbelasting. Naar aanleiding daarvan heeft de Raad besloten het voorstel aan te houden. Naar ver wacht wordt zal het college van Burgemeester en Wethou ders in de loop van september een nieuw voorstel bij de Raad aanhangig maken. De Raad van de gemeente Heiloo heeft op vrijdag 27 juli zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders om de vermake lijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen te halveren. Het tarief van de vermakelijkheidsbelasting, dat voorheen twintig procent bedroeg, is nu teruggebracht tot tien pro cent. De nieuwe verordening is met terugwerkende kracht tot 1 juli in werking getreden. Het voorstel tot verlaging van de vermakelijkheidsbe lasting op bioscoopvoorstellingen in Heiloo was gedaan naar aanleiding van een daartoe strekkend verzoek van de plaatselijke bioscoopexploitant. In de gemeente Neede is op 11 augustus de gewijzigde verordening op de vermakelijkheidsbelasting in werking getreden, waardoor de heffing van vermakelijkheidsbelas ting op voorstellingen met films als bedoeld in artikel 1, lid 2, onder 2e van de Bioscoopwet is afgeschaft. Voor dien bedroeg het tarief voor artikel 1-films tien procent. Zoals reeds in het vorige nummer van het Bondsor gaan is vermeld is het gewone tarief van de vermakelijk heidsbelasting in Neede gehandhaafd op twintig procent. Deze mededeling behoeft echter nog een correctie. Het algemeen tarief voor bioscoopvoorstellingen in Neede is namelijk dertig procent. Wanneer echter in de voorstel lingen journaals zijn opgenomen, geldt een tarief van twintig procent. In de praktijk komt dit erop neer, dat in Neede twintig procent aan vermakelijkheidsbelasting wordt geheven. Op 17 juli is in de Raad der gemeente Noordwijk een voorstel van het college van Burgemeester en Wethou ders goedgekeurd, dat inhield afschaffing van het tarief van tien procent, dat van toepassing was op bioscoop voorstellingen, waarbij de hoofdfilm is een film als be doeld in artikel 1, lid 2, onder 2e van de Bioscoopwet. Daarmede is in positieve zin beschikt op het verzoek van de plaatselijke bioscoopexploitanten, die hadden aange drongen op een algehele vrijstelling van vermakelijkheids belasting voor artikel 1-films. Het algemene belasting tarief van twintig procent is gehandhaafd. De gewijzigde verordening is met terugwerkende kracht tot 1 juli in werking getreden. Zoals reeds in de vorige uitgave van het Bondsorgaan in een hoofdartikel is vermeld heeft het college van Bur gemeester en Wethouders van Rotterdam aan de Raad voorgesteld over te gaan tot een wijziging van de veror dening op de heffing van de vermakelijkheidsbelasting. Voor wat betreft bioscoopvoorstellingen komt het voor stel neer op een verlaging van het tarief van vijfentwintig tot twintig procent. In de Raadsvergadering van 26 juli is dit voorstel in behandeling genomen en na uitvoerige discussie heeft de Raad de nieuwe verordening goedgekeurd met zesentwin tig stemmen voor en vijf tegen. Met de aanvaarding van dit voorstel komt het tarief voor bioscoopvoorstellingen weer te liggen op het niveau van 1948. In dat jaar werd de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen op aandrang van de regering verhoogd tot vijfendertig procent. 331

Film | 1962 | | pagina 5