Nederlandse films in het buitenland Ledenvergadering Bedrijfsafdeling Filmverhuurders Inhoudsopgave zich daarom in de eerste plaats op die detaillist. Hij moet zorgen voor een goede zaak, voor goed etaleren en de indruk geven, dat de klant welkom is. Maar deze sfeer treft men nog in veel te weinig theaters aan. Het huidige probleem van het film- en bioscoopbedrijf is een psychologisch probleem. Men behoeft daarover niet al te pessimistisch te zijn. De bestedingsmogelijkheden zijn bij het publiek immers in ruime mate voorhanden. Het bioscoopvak is overigens ook niet het enige, dat onder de concurrentie lijdt. Maar het betekent wel, dat men zich daarnaar moet instellen. Er zal veel meer dan tot nu toe het geval is geweest aan sluiting moeten worden gevonden bij de collectieve cam pagne. Het contact met de campagne is vrijwel geheel ver loren gegaan. Men hobbelt weer op het oude pad voort. Hier ligt in de eerste plaats een taak voor de filmverhuur der. Van zijn kant zal de bioscoopexploitant een deel van zijn tijd moeten besteden aan de vraag: hoe kan ik in mijn theater voor mijn film de goede aansluiting met het pu bliek vinden, zo besloot de heer Smit. Na de gezamenlijke lunch gingen de drie inleiders aan de hand van vragen en opmerkingen nader in op diverse aspecten van het onderwerp, waarbij een geanimeerde discussie ontstond. Gelet op de openhartige uitwisseling van ideeën en tips mag men verwachten, dat de bijwoning van de Reclamedag voor de deelnemers vruchtdragend is geweest. Op het congres van de International Scientific Film Association (I.S.F.A.), dat van 22 tot 30 september in Warschau is gehouden, heeft Nederland verschillende prijzen behaald. Bert Haanstra verwierf de tweede prijs in de sectie populair-wetenschappelijke films voor zijn „Delta Phase I". Rens Groot, verbonden aan de Stichting Film en Weten schap/Universitaire Film te Utrecht, verkreeg de prijs voor de beste educatieve film, beschikbaar gesteld door de Poolse minister van cultuur en kunsten, voor zijn „Fila- riasis Loa Loa". Bovendien kreeg Rens Groot met „Cine- radiografy of the gastro intestinal-tract in a cat" de tweede prijs in de sectie researchfilms. Bert Haanstra heeft voorts met „Delta Phase I" de „Prix de 1'Académie Internationale de Monaco" gewonnen voor de beste reportagefilm, welke prijs werd toegekend tijdens de twaalfde internationale week voor toeristische en folkloristische films te Brussel. De documentaire film „Eramus" van dr J. Hulsker heeft tijdens het internationale filmfestival, dat in septem ber te Cork in Ierland is gehouden, de filmprijs van de Raad van Europa gekregen. In de rubriek journaals kreeg de film „Silver Wedding" (een reportage in kleuren van Polygoon./Profilti over het zilveren huwelijksfeest van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard) een eervolle vermel ding. Tijdens het festival kregen voorts drie Nederlandse films een prijs. De prijs van het Ierse filmgenootschap voor de beste korte film werd toegekend aan „Pan" van Herman van der Horst. Eervolle vermeiingen werden in de wacht gesleept door „Delta Phase I" van Bert Haanstra in de rubriek documentaires en door „Big City Blues" van Charles Huguenot van der Linden in de rubriek films van algemeen belang. De korte kleurenfilm „De Sleutel", die de jonge Neder landse filmer Rob Houwer vorig jaar heeft gemaakt, heeft in West-Duitsland een cultuurfilmpremie ontvangen. De premie bestaat uit een bedrag van vijftienduizend mark. Het merkwaardige is echter, dat de cultuurfilmpremies uitsluitend worden toegekend aan Westduitse films. Het schijnt dat het feit, dat Rob Houwer al enige jaren in West-Duitsland woont en werkt, de commissie, die met de toekenning van de premies is belast, tot de conclusie heeft gebracht, dat „De Sleutel" als Duitse film moet worden beschouwd. De korte film „Zoo" van Bert Haanstra, die reeds in verschillende landen sterk de aandacht heeft getrokken, heeft thans een belangrijke Westduitse onderscheiding ge kregen. De film is namelijk het predicaat „waardevol" van de Filmbewertungsstelle in Wiesbaden verleend. In de op 26 september gehouden buitengewone leden vergadering van de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders is voorzien in de vacatures in het bestuur ontstaan door het tussentijds aftreden van de voorzitter en vice-voorzitter, de heren H. S. Boekman en J. L. Paerl. Uit de candidaten werden tot bestuurslid gekozen de heren S. Barnstijn en J. P. M. A. Smulders. Tot voorzitter werd de heer C. S. Roem gekozen, tot vice-voorzitter de heer J. P. M. A. Smulders en tot pen ningmeester de heer G. J. H. Dujardin. In zijn bewogen afscheidsrede wijdde de scheidende voorzitter ruime aandacht aan het aftreden van de heer Paerl. Besloten werd de heer Paerl, die wegens ziekte niet aanwezig was, telegrafisch dank te zeggen voor het werk, dat hij zovele jaren heeft verricht in het belang van de Afdeling en hem een volledig herstel toe te wensen. De heer Roem bracht daarna dank aan de scheidende bestuursleden en sprak een woord van welkom tot de heren Barnstijn en Smulders. Nadat nog aandacht was geschonken aan de problema tiek van de vrachttarieven van de Nederlandse Spoorwegen werd deze zeer druk bezochte vergadering gesloten. Als bijlage is bij dit nummer van het Bondsorgaan gevoegd een inhoudsopgave van de jaargangen 1959 en 1960 ten gerieve van die leden, die de jaargan gen van het Orgaan ingebonden als een naslagwerk bewaren. Evenals dat in vorige jaren is geschied is de inhoudsopgave in twee delen gesplitst: een al- phabetisch overzicht van de onderwerpen, waarin de inhoud is verdeeld en de inhoudsopgave zelf, die het mogelijk maakt op snelle wijze de weg in de betrokken jaargangen te vinden. 367

Film | 1962 | | pagina 13