Bioscoopsluiting in Den Helder In de gemeente Den Helder zijn op vrijdag 14 septem ber de beide bioscopen Tivoli en Witte voor onbepaalde tijd gesloten. Daarmede is het belastingconflict, dat reeds geruime tijd tussen het gemeentebestuur en de bioscoop exploitant, de heer A. Bakker, dreigde, inderdaad uitge broken. Den Helder is één van de laatste gemeenten, die een tarief van 35 procent voor de vermakelijkheidsbelas- ting op bioscoopvoorstellingen handhaaft. Talloze verzoe ken van de exploitant om aan deze toestand van discri minatie een einde te maken lieten het gemeentebestuur on beroerd. Tenslotte bleef geen ander middel dan dat van de sluiting over. De directie heeft gedurende een lange reeks van jaren gepoogd een herziening te verkrijgen van het excessieve tarief der vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstel lingen in Den Helder van 35 procent. Niet minder dan veertien jaar achtereen worden de beide bioscopen door deze onbillijke belasting getroffen. Reeds in 1952 is naar aanleiding hiervan een uitvoerig adres verzonden aan het College van Burgemeester en Wet houders van Den Helder, waarmede het gemeentebestuur erop is gewezen, dat reeds ruim 160 gemeenten in Neder land waren overgegaan tot verlaging van het belasting tarief, dat in 1948 in de meeste gemeenten van 20 tot 35 procent was verhoogd. Gevraagd is toen het tarief op het oude niveau terug te brengen. In januari 1953 hebben Burgemeester en Wethouders echter medegedeeld, dat zij geen termen aanwezig achtten om aan het verzoek te vol doen. Op 19 maart 1954 heeft de Directie van de N.V. Tivoli Bioscoop zich andermaal tot Burgemeester en Wethouders gewend met een beroep op de uitkomsten, welke een door het Ministerie van Economische Zaken ingesteld onder zoek naar de rentabiliteit van het bioscoopbedrijf hadden opgeleverd. In verband met de uitkomsten van het onder zoek heeft de Minister van Binnenlandse Zaken de gemeen ten in overweging gegeven de discriminatie ten opzichte van het bioscoopbedrijf ongedaan te maken en zelfs heeft hij daarbij doen weten, dat koninklijke goedkeuring van gemeentelijke besluiten tot verlaging der vermakelijkheids belasting op bioscoopvoorstellingen zou worden bevorderd, ook in die gevallen waar de financiële positie der gemeen ten de inkomstenderving voortvloeiende uit de belasting verlaging eigenlijk niet zou toelaten. Hoewel in verreweg de meeste gemeenten, waar nog uitzonderlijk hoge tarie ven werden geheven, daarna belastingverlagingen tot stand zijn gekomen, bleef men in Den Helder in gebreke. In 1959 heeft de plaatselijke exploitant wederom een request bij het gemeentebestuur ingediend. Er is toen ook aangetoond, dat op grond van de ongunstige ontwikkeling van het bioscoopbezoek in Den Helder de fiscale bejege ning hoogst onrechtvaardig moest worden geacht. Mede Lex Goudsmit en Co- rinne Koedijk in de nieuwe film „Fietsen naar de maan" van Jej van der Heijden. 362

Film | 1962 | | pagina 8