Nederlandse films in het buitenland Internationale Filmweek uitgesteld Frans Dupont werkt momenteel aan de vervaardiging van een film over de Ne derlandse schilder Frans Hals. van wiens irerken vorig jaar een tentoonstelling in Haarlem is gehou den. De film. ivaar- van hier een rverk- toto ivordt afgedrukt, wordt geproduceerd door N.V. Multifilm te Hilversum. Het Nederlandse filmbedrijf komt in het bijzonder wat betreft de korte film in vergelijking met het buitenland voortdurend goed voor de dag. Succesvolle deelneming aan internationale festivals levert daarvan telkens weer het bewijs. Ook dit keer kunnen we enkele activiteiten op dit gebied melden. Aan het festival voor documentaire films, dat van 18 tot 23 februari te Oberhausen is gehouden, heeft ons land deelgenomen met de korte films ..Pan" van Herman van der Horst,Big City Blues" van Charles Huguenotvan der Linden, .,De werkelijkheid van Karel Appel" van Jan Vrijman en een aantal nieuwe filmpjes en televisiespots van Joop Geesink. Buiten mededinging werden vertoond de films „Zoo" en „Delta Phase I" van Bert Haanstra. De heer Haanstra trad in Oberhausen op als voorzitter van de internationale jury. De nieuwe Nederlandse speelfilm „Als twee druppels water", die Fons Rademakers heeft gemaakt naar het boek ..De donkere kamer van Damocles" in opdracht van de productiemaatschappij Cineurope, zal ons land ver tegenwoordigen op het internationale filmfestival te Can- nes. dat dit jaar plaatsvindt van 9 tot 22 mei. Voor het filmfestival in Cannes zal door Nederland behalve de speelfilm „Als twee druppels water" ook een korte film worden ingezonden, namelijk „Zeilen" van Hattum Hoving. Dit heeft de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, op advies van de Raad voor de Kunst besloten. De Amerikaanse Academy of Motion Picture Arts and Sciences heeft twee Nederlandse films op de nominatie geplaatst voor de Academy Award, de zogenaamde Oscar, in de rubriek korte films. De betrokken korte films zijn „Pan" van Herman van der Horst en „Big city blues" van Charles Huguenot van der Linden. De Oscars zullen te Santa Monica worden uitgereikt op 8 april. Tijdens het eerste Europese filmfestival, dat is gewijd aan documentaires over de ijzer- en staalindustrie en dat van 15 tot 18 maart te Luxemburg is gehouden, 'heefl de korte film ..Bestemming toekomst" van Jan Schefer de eerste prijs gekregen in de rubriek instructiefilms. De film „Bouwen in staal" van Polygoon/Profilti kreeg de tweede prijs. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond heeft in een schrijven aan het bestuur van de Stichting Internationale Filmweek Arnhem medegedeeld, dat het geen mogelijkheid ziet om dit jaar aan een filmweek deel te nemen. Dit besluit houdt verband met de vele in- 11

Film | 1963 | | pagina 13