Filmfestival Cannes 1963 Nieuwe voorzitter Centrale Commissie voor de Filmkeuring „De Overval" vertoond voor Koninklijk Gezin Meuwe Bondsdiploma's gewikkelde problemen, waarvoor het film- en bioscoop bedrijf zich gesteld ziet. In zijn brief aan het Stichtingsbestuur wijst het Hoofd bestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond erop. dat het in samenwerking met de leden reeds geruime tijd ijvert voor herziening en zo mogelijk afschaffing van de abnormale lasten, waaronder het film- en bioscoopbedrijf in ons land gebukt gaat. De hiermede samenhangende activiteiten vergen in deze maanden van het Hoofdbestuur en het filmbedrijfsleven veel tijd en aandacht. Het Hoofdbestuur betreurt het, dat door een samenloop van omstandigheden de Internationale Filmweek Arnhem moet worden uitgesteld en vertrouwt erop, dat deze zo geslaagde manifestatie binnen korte tijd wederom zal kunnen plaats vinden. Het heeft bij voorbaat de volle medewerking van het Nederlandse film- en bioscoopbe drijf daarbij toegezegd. Het verdient aanbeveling, dat bedrij f sleden, die voornemens zijn het Internationale Filmfestival bij te wonen, dat van 9 tot 22 mei 1963 te Cannes wordt gehouden, zich op korte termijn voorzien van een ,,demande d'accréditation", die hun het bijwonen van het festival zal vergemakkelijken. Het organiserende festivalcomité heeft laten we ten, dat het er niet voor kan instaan, dat aan be drij f sleden, die zich als zodanig te Cannes presen teren, toegang zal kunnen worden verschaft tot de manifestaties of anderszins faciliteiten: kunnen wor den verleend, tenzij zij hun komst tijdig van te vo ren hebben gemeld door middel van een „demande d'accréditation", waarbij tevens een pasfoto van 4x4 centimeter moet worden ingeleverd. Formulieren zijn verkrijgbaar op het Bonds bureau. De heer J. C. Schuller, hoofd van het bureau Film van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is bij Koninklijk Besluit benoemd tot voorzitter van de Centrale Commissie voor de Keuring van Films. De be noeming zal op 1 mei ingaan. De heer Schuller volgt mr D. Bijdendijk op, die met in gang van dezelfde datum eervol ontslag is verleend onder dankzegging voor de vele goede diensten, die hij in de functie van voorzitter van de Centrale Commissie voor de Keuring van Films heeft bewezen. Mr Bijdendijk werd op 1 februari 1951 benoemd tot voorzitter van de Centrale Commissie voor de Keuring van Films. Voordien was hij reeds geruime tijd als secretaris en als waarnemend voorzitter aan de commissie verbonden. De nieuwe Nederlandse speelfilm .,De Overval", die de Britse regisseur Paul Botha voor Sapphire Film Produc tie N.V. heeft gemaakt, heeft op 25 januari een bijzondere vertoning gehad. Op die dag is met de film namelijk een voorstelling op het paleis Soestdijk gegeven voor Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene. Voor de voorstelling waren zowel de vervaardi gers en de spelers van de film uitgenodigd als de verzets lieden, die betrokken waren bij de overval op het Huis van Bewaring te Leeuwarden op 8 december 1944. Bij de voorstelling waren van de acteurs aanwezig Kees Brusse, Rob de Vries, Yoka Berretty, Piet Romer, Hans Culeman, Bernard Droog en Hans Tiemeyer, de ca meraman Prosper Dekeukeleire, de producent Rudolf Meyer en de heren mr R. H. Dijkstra en M. Gerschtano- witz, commissarissen van Sapphire Film Productie N.V. en leden van de raad van beheer van de Maatschappij Tuschinski N.V. Na afloop van de voorstelling hebben de Koningin en de Prins zich zeer waarderend over de film uitgesproken. Zij spraken de hoop uit, dat de film een grote versprei ding in het buitenland zal mogen vinden. Voor ..De Over val" werd op Soestdijk de korte film „Zoo" van Bert Haanstra vertoond. Aangezien alle tijdig aangevraagde Bondsdiploma s voor het jaar 1963 thans in het bezit van de belangheb benden zijn, is de geldigheidsduur van de diploma's-1962 per 31 maart verstreken. Na deze datum behoeven geen oude kaarten bij het bezoek aan bioscopen te worden ge accepteerd. Aan de leden-bioscoopondernemers wordt geadviseerd hun kassa- en contrólepersoneel mede te delen, dat van genoemde datum af alleen diploma's met-het jaartal 1963 geldig zijn. „Het is werkelijk een onding, dat terwijl het bezoek aan een bioscoop met een vermakelijkheidsbelasting wordt ge straft, de televisie daarentegen deze vermakelijkheidsbe lasting niet alleen niet kent, maar daarenboven ook nog andere voordelen geniet." „Die Wel t", Hamburg. 12

Film | 1963 | | pagina 14