Wat weet U van de Nederlandse film? In memoriam Onder de titel „Wat weet u van de Nederlandse film" schreef BI O-Vink te Deurne bij gelegenheid van de vertoningen, met „Dorp aan de Rivier" een prijsvraag uit. In het kader van deze prijsvraag werden de volgen de vragen gesteld: Geef hiernaast de titels van vijf Nederlandse films, die na de oorlog in Deurne vertoond werden. Plaats boven aan de film, die u het beste vond. Geef hiernaast de titels van drie Nederlandse films uit de jaren 1920—1940. Hoe luidt de naam van een Duits regisseur, die onlangs een Nederlandse film heeft gemaakt? Stelt de Nederlandse regering gelden beschikbaar voor de produktie van Nederlandse films, ja of nee? Stelt de Nederlandsche Bioscoop-Bond gelden beschik baar voor hetzelfde doel, ja of nee? Aan de prijsvraag was een opinie-onderzoek verbonden, dat niet van invloed was op de prijsvraag, maar wel moest worden ingevuld om voor een prijs in aanmer king te kunnen, komen. In dit kader werden de volgende vragen gesteld: Als u naar een film gaat, laat u zich dan leiden door: raambiljetten, foto's, titels van de film, namen van de sterren, voorbericht in de pers? Bij de produktie van nieuwe Nederlandse films kan ge put worden onder andere uit de volgende onderwerpen: geschiedenis, de laatste oorlog, een kluchtig gegeven, emigratie, woningnood, een bekend boek. Aan welk onderwerp zou u de voorkeur geven? Geeft u de voorkeur aan Nederlandse, Amerikaanse, Duitse, Franse, Engelse of Italiaanse films? Wat was naar uw mening de beste film, die gedurende de laatste drie jaar in Bio-Vink vertoond werd? Hoe is uw leeftijd? Het beste antwoord werd beloond met een diploma voor twee personen, dat gedurende twee maanden recht gaf op gratis bioscoopbezoek in Bio-Vink. Tweede prijs: diploma voor twee personen gedurende een maand. Derde prijs: diploma voor één persoon gedurende een maand. de zaal van een stapeltje (desnoods gestencilde) kaarten, waarop men alleen zijn naam en adres maar behoeft in te vullen? Wel moet er dan ergens de mogelijkheid zijn deze kaarten af te geven of in een bus te werpen. Het zijn deze kleine vormen van service, die het merkbeeld van de individuele bioscoop dikwijls onbewust gunstig be- invloeden. En voor de zeer geringe kosten behoeft men het niet te laten. Trouwens de cost gaat nog steeds de baet vooruit. Mk. Op 16 januari overleed na een langdurige ziekte in het R.K. Ziekenhuis te Tegelen in de ouderdom van 67 jaar, de heer Jos Paquay, exploitant van het Luxor Theater te Reuver. De heer Paquay vestigde zijn bioscoop omstreeks 1931/ 32 in de kleine plaats Reuver, in de gemeente Beesel, welke gemeente toen nog geen 5.000 inwoners telde en dus vooral in die tijd slechts geringe kansen bood voor een gezonde exploitatie. Niettemin slaagde hij er in de zaak tot op de huidige dag te handhaven. De heer Paquay was een lid, dat weliswaar niet op de voorgrond trad, maar waaromtrent ook nimmer klachten werden verno men. Van moeilijkheden, die hem bij zijn exploitatie on der ongunstige omstandigheden zeker niet bespaard zul len zijn gebleven, bleek naar buiten niets. Onder zijn col lega's in Limburg was hij gezien en hij toonde zijn be langstelling voor het organisatorisch werk aldaar door geregeld de ledenvergaderingen van de Afdeling Het Zui den bij te wonen. De teraardebestelling van zijn stoffelijk hulsel ge schiedde op het R.K. Kerkhof te Reuver op zaterdag 19 januari, nadat in de Parochiekerk van de H. Lambertus de plechtige H. Mis van Requiem was opgedragen. De plechtigheden werden ondanks de bijzonder ongunstige weersomstandigheden en vervoersmoeilijkheden bijge woond door verscheidene collega's uit Limburg, waaron der de Voorzitter van de Afdeling Het Zuiden, de heer M. J. W. Peters uit Venlo, die tevens het Hoofdbestuur van de Bond vertegenwoordigde. Het Hoofdbestuur van de Bond en het Afdelingsbestuur hadden bloemstukken ge zonden. Op 21 januari overleed in de leeftijd van 60 jaar de heer Jo de Haas te Voorburg, die de laatste jaren als cineast/cameraman in dienst was bij de N.V. Haghe Film. De heer Jo de Haas was in het film- en bioscoopbedrijf bekend als een bijzonder bekwaam cameraman, die in vroeger jaren bij Polygoon in deze functie veel be moeiingen had met het Polygoonjournaal. Later werkte hij, na intussen ook elders functies te hebben vervuld, bij de N.V. Mutifilm mede aan de produktie van vele documentaires. De heer De Haas heeft verscheidene be langrijke werkstukken op zijn conto, die een gedegen vak kennis verraden. Kort na de oorlog richtte hij tezamen met de heer Theo Cornelissen de Firma Triofilm op. In 1959 ging hij over naar de N.V. Haghe Film en werkte daar tot zijn dood. Het Hoofdbestuur heeft de familie De Haas van zijn deelneming met haar verlies doen blijken. Tijdens de begrafenis op 26 januari op de Noorderbegraafplaats te Haarlem, brachten vele vrienden en collega's uit zijn branche alsmede de bijna voltallige staf van Haghe Film hem een laatste groet. Het Bestuur van de Bedrijfsafde ling Filmfabrikanten en Filmproducenten was vertegen woordigd door zijn administrateur, de heer L. Claassen. Men zou wel van elke verbeeldingskracht verstoken moeten zijn om de televisie te kunnen beschouwen als een eenvoudige huisbioscoop. R e n C I a i r, Frans filmregisseur 18

Film | 1963 | | pagina 20