In Beieren afschaffing van vermakelijkheidsbelasting Filmwet ingediend de prijzen dingen, worden vertoond. Van elk deelnemend land mogen slechts twee avondvullende films naar de prijzen mededingen. Bij wijze van uitzondering mag het filmfestivalbestuur een derde film aanvaarden uit landen, die per jaar minstens honderd films vervaardigen en wier produktie van internationale be tekenis is. 10. Wanneer uit hoofde van voor schriften op het gebied van de censuur coupures of veranderingen in de ter ver toning aangeboden films door de autori teiten van het betrokken land worden verlangd, dan mogen deze slechts wor den aangebracht met uitdrukkelijke toe stemming van de producent. 11Tijdens een filmfestival mag geen enkele deelnemende film aan enige or ganisatie worden vertoond, voordat de officiële openbare voorstelling is gege ven, tenzij daartoe de toestemming van de F.I.A.P.F. is verkregen. Bovendien mag geen enkele film, tenzij daarvoor toestemming is verkregen, tijdens een festival worden vertoond buiten het ge bouw, waar het festival plaats vindt. 12. Aangezien de samenstelling van delegaties producenten, technici, re gisseurs, filmspelers een aangelegen heid is van de producentenorganisaties in elk land, dient het festivalbestuur deze organisaties de beschikking over een vol doende aantal uitnodigingen te geven. 13. Festivals, waar prijzen worden uitgereikt: a. De regels van festivals, waar prij zen worden uitgereikt, moeten een waar borg inhouden, dat de jurys evenwichtig en internationaal worden samengesteld. Juryleden, die onderdanen van het or ganiserende land zijn, zullen een minder heid vormen. Eenvijfde van de juryleden behoort te bestaan uit actieve filmpro ducenten. b. De jury mag geen andere prijzen toekennen dan in de festivalreglementen zijn aangegeven. De prijzen, die in het reglement zijn genoemd, dienen te wor den toegekend. In beginsel mogen de prijzen niet worden gedeeld. c. Journalisten, die zitting hebben in de festivaljury, mogen geen kritieken van deelnemende films publiceren voor dat de beslissingen van de jury bekend zijn gemaakt. 14. Het bestuur van een festival, waar prijzen worden toegekend en waar nieuwe films worden vertoond, is ver plicht projectieruimten ter beschikking te stellen van producenten en filmexpor- teurs voor voorstellingen van commer ciële aard. Daarvoor mogen geen kosten in rekening worden gebracht. 15. Een festival mag geen mede dingend karakter hebben, wanneer het overeenkomstig zijn reglement alleen films vertoont, die reeds op andere fes tivals in vertoning zijn gebracht. 16. Een festival, dat beperkt blijft tot films, die alleen in het land van her komst zijn vertoond (nieuwe films), heeft een speciale machtiging van de F.I.A.P.F. nodig. Het aantal van deze festivals zal beperkt worden gehouden naar de mate van de omvang van de internationale filmproduktie. 17. Elk festival, dat deze regel schendt, kan de erkenning door de voorzitter van de F.I.A.P.F. worden ontnomen. 18. Copieën van films, die tijdens het festival zijn vertoond, moeten binnen tien dagen na het einde van het festival aan de producenten zijn teruggezonden. 19. Aanvragen om erkenning door de F.I.A.P.F. moeten vóór 15 december van het jaar. dat aan dat van het festival vooraf gaat, bij het algemeen secretariaat worden ingediend, tenzij uitstel is ver leend. Aanvragen om erkening dienen verge zeld te gaan van betaling van een bedrag dat elk jaar door het bestuur van de F.I.A.P.F. wordt vastgesteld en dat ge baseerd is op de categorie van het festival. Bij het parlement van het Westduitse Bondsland Beieren is een voorstel in gediend tot verlaging van de vermake lijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellin gen. In het voorstel is opgenomen de invoering van een algemeen tarief van tien procent. De vermakelijkheidsbelas ting zal echter niet worden geheven over voorstellingen, waarin korte of lange films met het predicaat „waardevol" of .bijzonder waardevol" zijn opgenomen. Aangezien echter de Westduitse bioscoop exploitanten op grond van de belasting faciliteiten in vrijwel elk bioscooppro gramma één of meer films met een der gelijk predicaat opnemen, betekent dit voorstel praktisch afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting in Beieren. De predicaten „waardevol" en „bij zonder waardevol" worden verleend door de Filmbewertungsstelle in Wies- baden, een semi-officiële instelling, die daartoe door de filmverhuurders aange boden films toetst op hun culturele be tekenis. Aan verschillende korte Nederlandse films is in West-Duitsland een dergelijk predicaat verleend. „Pan" van Herman van der Horst is „bijzonder waardevol" verklaard. Het predicaat „waardevol" kregen films als „De lage landen" van George Sluizer, „Romance in blauw" van Peter Alsemgeest, „Saudade" en „Stad in Atlantisch licht", beide van Charles Huguenot van der Linden, „Zoo" van Bert Haanstra en „De wer kelijkheid van Karel Appel" van Jan Vrijman. Reeds een jaar geleden is in de Beierse Landdag bij de landsregering aangedrongen op een verlaging van de vermakelijkheidsbelasting. Soortgelijke maatregelen, als nu in Beieren zijn voor gesteld, kent men reeds in de Bonds- landen Noordrijn-Westfalen, het Saar- gebied, Nedersaksen en Rijnland-Palts. Bij de Westduitse Bondsdag is een wetsontwerp ingediend, waarin een aan tal maatregelen worden voorgesteld, die ten doel hebben een verbetering tot stand te brengen in de economische om standigheden in het Westduitse film- en bioscoopbedrijf. Wanneer het wetsvoorstel wordt aan genomen zal worden overgegaan tot de stichting van een economisch fonds voor het film- en bioscoopbedrijf, dat als belangrijkste taak krijgt de bevordering van de Westduitse filmproduktie en een verhoging van de kwaliteit van de te vervaardigen films. Het filmfonds zal ter versteviging van de economische grondslagen van de film industrie aan filmproducenten bedragen uitkeren, die moeten worden gebruikt voor de financiering van nieuwe films. De grootte van de uitgekeerde bedragen zal worden bepaald in verhouding tot de opbrengst van de Duitse films in de bioscopen van het land. Het filmfonds zal voorts aan filmproducenten finan ciële steun kunnen verlenen ter bevor dering van de uitvoer van Westduitse films; de hoogte van de uit te keren bedragen zal in deze gevallen worden vastgesteld aan de hand van de opbreng sten van de films in het buitenland. Ter verlichting van de financierings problemen van de Westduitse filmprodu- 55

Film | 1963 | | pagina 21