Fig. 2. Een blik op het optische systeem van de geopende FP22S projector. Voor de grote con- densorlens midden in het beeld ziet men de beide secties van de spiegelvlin- der. Een bijzonderheid van het Hicorfilter is nog, dat hier sprake is van een kwartsfilter, dat aan weerszijden is voor zien van één respectievelijk meerdere opgedampte zeer dunne laagjes, die volgens het interferentieprincipe de on gewenste lichtkleur(en) tegenhouden. Door het gebruik van kwarts, dat zoals bekend, bijzonder hittebestendig is, en het feit, dat de opgedampte laagjes uitermate hard zijn, kan gesproken worden van een zeer sterk filter, dat, zo nodig, zonder gevaar voor beschadiging kan worden gereinigd. Uiteraard levert ieder filter een zeker lichtverlies op, doch nu door het nieuwe systeem veel meer licht beschik baar is, vormt zulks geen onoverkomelijk bezwaar meer en heeft men het voordeel van minder blauw in het licht, het geen een betere kleurweergave betekent, vooral in het rode gebied. Een verdere nieuwe ontwikkeling, waardoor nog meer licht kan worden geproduceerd, vormde de dubbele puls projector FP22S, die eveneens in Keulen in bedrijf te zien was. In deze machine, die aan de binnenzijde nauwelijks afwijkt van de bestaande FP20S projector, zijn zodanige veranderingen aangebracht, dat met twee flitslampen tegelijk kan worden gewerkt, waardoor praktisch een verdubbeling van de lichtopbrengst ontstaat. Bij deze projector kan men aldus komen tot een lichtstroom van circa 15.000 lumen, hetgeen tot dusverre slechts bereikbaar was met boog- lampen, die gevoed werden met een stroomsterkte tussen 130 en 200 A en die onder andere gebruikt worden in de grote buitenlandse drive-in theaters. Blijkens de hierbij afgedrukte detailopname (afbeelding 2) werkt het systeem zodanig, dat behalve de normale pulslamp een tweede pulslamp aanwezig is, waarvan het licht via een spiegelvlinder naar het objectief wordt gevoerd (zie sche matische schets (fig. 3). Op het moment dat de „hoofdflitslamp" licht geeft is de spiegelvlinder „open" en wanneer zeer kort daarop (1/1000 sec!) de tweede lamp flitst wordt dit licht door de inmiddels in de hoofdlichtweg gedraaide spiegelvlinder in de richting van het filmbeeld gereflecteerd. Wegens de on vermijdelijke spiegelverliezen en de noodzaak om een extra condensorlens te gebruiken is een verdubbeling van de lichtopbrengst niet mogelijk. Elk filmbeeldje wordt nu niet meer driemaal achtereen volgens belicht, doch zesmaal, waarbij een zodanige ver deling over de beschikbare tijd van 1/24 sec. per beeldje plaatsvindt, dat gedurende het beeldtransport (1/96 sec.) geen licht wordt geleverd (zie figuur 4). De synchronisatie tussen licht- en beeldwisselingen is hier uitgevoerd door mid del van twee aftasters op het vliegwiel van het malteser kruis (zie afbeelding 5) die de beide pulsatoren, die men voor dit systeem nodig heeft, sturen. Overigens betekent dit niet, dat men voor een dubbele installatie vier pul satoren nodig zou hebben, want deze voedingsapparaten zijn zodanig uitgevoerd, dat men zonder bezwaar van de ene op de andere projector kan omschakelen. De hoofdpulslamp is op de gebruikelijke wijze uitgevoerd met het bekende valsysteem, waardoor bij het uitvallen van de in bedrijf zijnde lamp het reservelampje automatisch wordt ingeschakeld. De tweede lamp is echter om de con structie niet te ingewikkeld te maken, enkelvoudig uitge voerd. Het is zodanig geconstrueerd dat aan het einde van de levensduur met enkele eenvoudige handgrepen in onge veer een halve minuut een nieuw lampje kan worden ge monteerd. De waterkoeling, die voor het systeem nood zakelijk is, wordt bij het verwijderen van de lamp automa tisch onderbroken en gaat weer werken bij het plaatsen van de nieuwe lamp. Daar de hoofdlamp blijft functioneren vindt dus alleen een kortstondige verlaging van de lichtsterkte plaats. Een bijkomend voordeel is nog, dat desgewenst met een van beide lichtbronnen kan worden gewerkt, zodat bij voorbeeld bij overgang van Cinemascope- op normaalfilm projectie, in welk geval dus veel minder licht nodig is, de hulplichtbron zou kunnen worden uitgeschakeld. Nu dus blijkens het vorenstaande veel is gedaan ter ver betering van de met pulslicht te bereiken resultaten ligt het 58

Film | 1963 | | pagina 24