Comité zoekt oplossing voor Franse filmcrisis De Nederlandse Filmproductie Maat schappij is onlangs begonnen met de op namen voor een nieuwe Nederlandse speelfilm naar het boek „De vergeten medeminnaar" van Rico Bulthuis. De film wordt geregis seerd door John Korporaal. De film zal op 26 september in A msterdam in première gaan. De foto toont de came raman bij het maken van opnamen. In het gebied Lille bedroeg de achter uitgang ruim zestien procent. In gebie den daarentegen, waar de winter een veel milder karakter had, bleef de achteruitgang van het bezoekcijfer be trekkelijk beperkt: in Lyon stelde men een daling van 5,78 procent vast en in Marseille 3,81 procent. Het „Comité d'Etude et de Sauvegarde du Cinéma Francais", een breed opgezet te studiegroep, die enkele maanden ge leden is ingesteld en de concrete moge lijkheden onder het oog moest zien om de crisis in de Franse filmindustrie op te lossen, heeft thans een uitvoerig rap port gepubliceerd. In het comité hebben behalve enkele parlementsleden, die zich in het bijzonder bezighouden met cul turele aangelegenheden, personen uit alle geledingen van het film- en bioscoop bedrijf zitting: filmproducenten, filmver huurders, bioscoopexploitanten, scenario schrijvers en filmregisseurs. In het rapport wordt de crisis in het filmbedrijf toegeschreven aan een samen stel van factoren: de betrekkelijk kleine binnenlandse filmmarkt, het steeds stij gende kostenpeil van de filmproduktie, de toenemende concurrentie van andere verstrooiingsmedia als het gemotoriseerde toerisme en de televisie en voorts het karakter van de filmproduktie zelf, die zowel industrie als kunstvorm is. Het resultaat van deze ontwikkeling is aan de ene kant, dat de rentabiliteit van de filmproduktie ernstig is ingekrompen het bioscoopbedrijf heeft in vier jaar tijds eenvierde van zijn bezoekersaantal verloren en aan de andere kant dat er een sterke risicostijging is ontstaan ten gevolge van het feit, dat slechts enkele films goede resultaten boeken en met de overige films grote verliezen worden ge leden. Wat betreft de filmproduktie kan wor den vastgesteld, dat er de laatste jaren een exploitatietekort van omstreeks vijf tig miljoen frank is geweest. Dit tekort kan niet worden opgeheven door een reorganisatie van de filmindustrie en van de produktiemethoden alleen; afschaffing van de fiscale lasten, die op het bio scoopbedrijf drukken en behoud van nationale steunmaatregelen is daarnaast strikt noodzakelijk, zo meent het comité te moeten vaststellen. In het rapport wordt aangedrongen op maatregelen tot rationalisering van de filmproduktie, opdat een zo doelmatig mogelijk gebruik van het technische potentieel kan worden bereikt, verlaging van de produktiekosten door samenwer king van de filmproducenten onderling en het zoeken van een betere aansluiting bij de verlangens van het bioscooppu bliek. Voorts acht men het noodzakelijk dat de Franse filmindustrie een nieuwe markt zoekt en zich een aandeel ver werft in de produktie van televisiepro gramma's. Geschat wordt, dat de televisie ver antwoordelijk is voor zestig procent van de daling van het bioscoopbezoek van de laatste jaren. Omgerekend in geld betekent dit, dat de televisie het bio scoopbedrijf in Frankrijk per jaar 120 miljoen frank kost. Het film- en bioscoopbedrijf ontvangt per jaar uit de vertoning van films op de televisie een bedrag van ongeveer tweeënhalf miljoen frank. Men acht het redelijk, dat de Franse televisie ten minste dertig procent van de zendtijd laat vullen met programma's, die door het Franse filmbedrijf zijn vervaardigd en dat minstens zeventig procent van de op de televisie te vertonen films van Franse oorsprong zullen zijn. Ten aanzien van de filmverhuur acht 81

Film | 1963 | | pagina 15