Filmfestival van Cork Festival van Edinburgh Groot filmstudiocomplex in Hollywood len. In de komende jaren verwacht men nog een toeneming van dit aantal tot honderd. De Spaanse regering heeft een subsi diëringsstelsel voor de speelfilmproduktie ontworpen, dat voor elke film een be drag van gemiddeld anderhalf miljoen peseta's oplevert. Behalve voor de eigen speelfilmpro duktie met hoofdzakelijk Spaans kapitaal en Spaanse filmkunstenaars en technici is het land ook in trek bij buitenlandse filmproducenten. In de laatste jaren werden de opnamen voor jaarlijks vijftien a twintig buitenlandse speelfilms geheel of gedeeltelijk in Spanje gemaakt. De bekendste daarvan zijn „El Cid", „Billy Bud", „Vijfenvijftig dagen in Peking" en „Lawrence of Ara- bië". Thans wordt door buitenlandse filmproducenten in Spanje onder meer gewerkt aan „De val van het Romeinse rijk", „De Franse revolutie" en „Big circus". Van 15 tot 22 september zal te Cork in Ierland voor de achtste keer een in ternationaal filmfestival worden gehou den. Voor dit festival mag elk land één film inzenden, die door een officiële instantie of een bedrijfsorganisatie moet zijn aangewezen. Alleen die films mogen worden aangemeld, die na 1 januari 1963 zijn gereedgekomen en die nog niet eer der in Ierland in vertoning zijn ge bracht. De films moeten worden ingezonden in oorspronkelijke versie en voorzien zijn van Engelse voettitels, wanneer de dialoog niet in het Engels is gesteld. De aanmelding van de films moet uiterlijk op 15 juli geschieden. Het aan meldingsformulier moet vergezeld gaan van een synopsis in de Engelse taal en van publiciteitsmateriaal, waaronder on geveer honderd stills. De films moeten uiterlijk op 1 augustus in Cork aan komen. Als thema voor het zeventiende inter nationale filmfestival van Edinburgh, dat wordt gehouden van 17 augustus tot 1 september, is gekozen „Film en drama". Het thema van vorig jaar luidde „Film en literatuur". Behalve speelfilms zullen ook docu mentaires een belangrijke plaats in het programma innemen. Voor de Neder landse dag is vrijdag 23 augustus gere serveerd. Andere dagen zijn gewijd aan de filmproduktie van Zweden, Rusland, Polen, West-Duitsland, de Verenigde Staten, Tsjechoslowakije, Oost-Duitsland, Frankrijk, loegoslavië, Italië en Groot- Brittannië. Vorig jaar heeft ons land met een uit gebreide inzending aan het filmfestival van Edinburgh deelgenomen en daar mede veel succes geboekt. Drie van de grootste Amerikaanse filmproduktiemaatschappijen Twen- tieth Century Fox, Metro Goldwyn Mayer en Columbia zijn voornemens om voor gezamenlijke rekening een nieuw filmstudiocomplex op te richten in Malibu (Californië) in de directe om geving van Hollywood. Waneer de plan nen verwezenlijkt zijn, zal Malibu de grootste filmstudio's ter wereld hebben. Op het ogenblik wordt het Cinecitta filmstudiocomplex in Italië als het grootste ter wereld beschouwd. De drie maatschappijen zullen in het nieuwe studiocomplex alleen in tech nisch opzicht samenwerken; in commer cieel en artistiek opzicht blijven ze vol komen zelfstandig. Het ligt in de be doeling, dat ook andere Amerikaanse filmproduktiemaatschappijen van de faci liteiten van het nieuwe filmstudiocom plex gebruik kunnen maken. Een grappige scène uit de korte film ,A dream comes true', die Joop Geesink's Dollywood in op dracht van het Ne derlands Zuivelhu- reau heeft vervaar digd. 83

Film | 1963 | | pagina 17