Projectoren en cabine-inrichting Diversen Vrijwel alle bekende en ook een aantal minder bekende 35 mm geluidsfilmprojectoren, zomede de onderscheidene combinatieprojectoren voor 70 mm en 35 mm projectie waren op de Photokina vertegenwoordigd. Zeer in het oog lopende verbeteringen of veranderingen hebben wij, behou dens de reeds in onze vorige publikatie gesignaleerde, niet kunnen ontdekken, hoewel over het algemeen een streven naar rationalisatie qua bediening en bedrijfszekerheid viel waar te nemen. Dit streven vindt zeker niet zijn oorsprong in een zucht naar technische grapjes of iets van dien aard, doch is geboren uit de noodzaak om bij gebrek aan voldoende geschoolde filmoperateurs, het geheel zoveel mogelijk te vereenvoudigen en tevens de risico's van storingen tot een minimum te beperken. Ook de talrijke en gevarieerde mogelijkheden tot gehele of gedeeltelijke automatisering wijzen in deze richting. Een voor ons nieuwe 70/35 mm projector was te zien bij de fa. Meopta Kovo uit Praag. Het betreft hier een bijzonder robuste machine voor volautomatisch bedrijf, waarbij ook de 150 A spiegelbooglamp door middel van automatische fotocel-besturing is ingeschakeld. De gehele bediening van de projector geschiedt vanaf een drukknop paneel, dat zoals uit de hierbij opgenomen detailfoto blijkt, links naast het voorstuk is opgenomen. Alle relais en verdere automaten zijn in de voet van de machine opgeno men, welke verder is uitgerust met 1800 m filmtrommels. Er zijn mogelijkheden voor de projectie van 24, 25 en 30 beelden per seconde. Verder toonde Meopta een zeer doeltreffende oplossing van het dikwijls niet eenvoudige probleem der cabine inrichting. Zij maakt daarbij gebruik van het bekende bouw kastensysteem, onder andere om een volledige voorwand van de cabine op te bouwen. De hierbij afgedrukte illustratie laat zien hoe men aldus tot een strakke en bijzonder mo derne inrichting kan komen. Er zijn bouwelementen met De Zeiss-Ikon dia-automaat voor veertig stuks 8,5 x 8,5 dia's, uitgerust met Xenonlicht. Detailopname van de volautomatische Mesopta 70/35 mm pro jector met volledig drukknopschakelpaneel van de bedieningszijde. klok, cabineluidsprekers, grammofoon, bandrecorder, scha kelpanelen voor licht en voordoekbediening, voor de cabine vensters en voor kastjes, waarin allerlei hulpmaterialen kunnen worden opgeborgen. De moeilijkheid van het weg werken van leidingen bestaat bij dit systeem niet meer. Zij bevinden zich achter de bouwelementen en zijn aldus steeds gemakkelijk bereikbaar en toch niet zichtbaar. Wij kunnen dit niet anders dan een ingenieus idee noemen, dat zeker navolging verdient, voor zover dit althans als gevolg van octrooibepalingen mogelijk is. Ook op het gebied van de geluidsversterkers waren dit maal wederom talrijke verbeteringen te bezichtigen, waarbij men meer en meer gaat in de richting van het gebruik van transistoren. Het terugspoelen van de films blijft nog steeds de aan dacht vragen en er werd door een Duitse onderneming een elektrisch aangedreven opwikkelaar geëxposeerd, die was voorzien van een aantal hulpmiddelen, die een veilig ge bruik waarborgen. Wij geloven, dat wanneer dit niet al te kostbare apparaat ook op de Nederlandse markt verschijnt, het thans bestaande verbod om films anders dan met de hand terug te spoelen, gevoegelijk kan worden ingetrokken. Tenslotte toonde de Duitse firma Cinecar Produktion een volledig voor reisbioscoopvoorstelligen (16 mm) ge ëquipeerd Volkswagenbusje, waarmede openluchtvoorstellin gen gegeven kunnen worden, zowel op een klein aan de wagen bevestigd scherm, dat zo nodig tegen daglicht kan 85

Film | 1963 | | pagina 19