Super-Heraclorama Operateursexamen 1963 worden afgeschermd, als op een scherm dat op enige af stand wordt opgesteld. Voor ons klimaat waarschijnlijk niet al te aantrekkelijk, doch wel voor warme en speciaal voor onderontwikkelde gebieden, waar ook het voornaamste afzetgebied schijnt te liggen. Al met al vormde de Photokina ondanks de overstelpende veelheid van artikelen, waaruit hier niet meer dan een greep kon worden gedaan, wederom een belevenis van de eerste orde. Het valt naar onze mening slechts te betreuren dat de kinotechnische produkten in tegenstelling tot vroeger, meer en meer over het immense terrein worden verspreid, waar door het verkrijgen van een snel overzicht van het op ons gebied gebodene aanzienlijk wordt bemoeilijkt. Volgens persberichten is enkele weken geleden in de om geving van Parijs een „revolutionaire vinding" van de Fransman Julien Hourdeaux gedemonstreerd, waarbij op eenvoudige wijze het Cinerama-systeem kan worden na gebootst. Het betreft hier een speciaal projectiescherm bestaande uit in jalousie-vorm opgestelde aluminiumstroken, die dof wit zijn gespoten en in een boog van ongeveer 180 graden worden geplaatst. Een zeer diep doorgebogen scherm dus afhankelijk van de totale grootte drieënhalf meter of meer evenals bij Cinerama wordt gebruikt. Alleen past men daar geen aluminium toe doch linnen- of plasticstroken. Verder werkt Cinerama met drie projectoren, die elk een deel van het grote scherm voor hun rekening nemen, ter wijl bij het nieuwe systeem met één projector kan worden volstaan, die moet worden uitgerust met een speciale lens om beeldvertekening aan de sterk gebogen zijkanten van het scherm te voorkomen. De ElecIronic-Cam-apparatuur in (gefingeerd) bedrijf. Desge wenst kunnen de bedienings- en controlelessenaars ook buiten de eigenlijke opnamestudio worden geplaatst. Volgens de berichten kan iedere gewone film, cine- mascopefilm of 70 mm film op deze wijze worden ver toond, waarbij men de voordelen van het Cineramasysteem heeft qua dieptewerking. Over de technische kant van Heraclorama en de prak tische resultaten daarvan staan ons echter nog onvoldoende gegevens ten dienste om daarop reeds thans nader in te gaan. In een volgende aflevering van „Film" hopen wij meer gedetailleerde voorlichting te kunen verschaffen over de toepassingsmogelijkheden in de Nederlandse bioscopen. Voor de operateursexamens 1963 ter verkrijging van het diploma A of B hebben zich ditmaal 65 kandidaten aan gemeld tegen 83 in 1962. Het schriftelijke deel is inmiddels op 11 en 12 juni afgenomen en de verdeling over de verschillende vakken zag er daarbij als volgt uit: 1. Cabinepraktijk 30 kandidaten 2. Brandbeveiligingsvoorschriften 36 kandidaten 3. Lichttechniek 13 kandidaten 4. Electrotechniek 21 kandidaten 5. Voorschriften Electrotechniek 17 kandidaten 6. Versterkertechniek 17 kandidaten Uiteraard kunnen over de resultaten van dit onderdeel van de examens pas na het mondelinge gedeelte, dat op 27 en 28 augustus a.s. plaatsvindt, nadere medelingen worden gedaan. 86

Film | 1963 | | pagina 20