Op vele fronten De strijd tegen de vermakelijkheidsbelasting, die onder de moeilijke omstandigheden, waarin het bioscoopbedrijf verkeert, een zware last op de exploitatie betekent, vraagt van de leden, van het Hoofdbestuur en van het Bondsbureau een grote inspanning. De pogingen, die in tal van gemeenten worden ondernomen om tot verlaging van de tarieven te geraken, leiden in vele gevallen tot zij het soms bescheiden successen, zoals bij herhaling blijkt uit onze rubriek „Belasting op vermakelijkheden". Het is echter bepaald niet zo, dat deze successen zo maar worden behaald. In de meeste gevallen gaat aan het tot stand komen van een Raadsbesluit, waarin de tarieven van de vermakelijkheidsbelasting worden verlaagd, een langdurige periode van moeizame onderhandelingen met de gemeentelijke autoriteiten vooraf. Daarbij moet helaas wor den geconstateerd, dat bij sommige gemeentebesturen maar van weinig begrip sprake is voor de moeilijkheden van het bioscoopbedrijf aan de ene kant en voor de betekenis van film en bioscoop voor een gezonde ontspanning van de bevolking aan de andere kant. Soms blijft de exploitanten dan geen andere mogelijkheid over dan een sluiting van bioscopen. In Deventer is dat twee maanden geleden geschied, nadat de gemeenteraad op voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders afwijzend had beschikt op een verzoek tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting. Het gemeentebestuur bleek de mening te zijn toegedaan, dat de financiële positie van de gemeente niet toeliet, dat de bestaande discriminatie ten aanzien van de bioscopen werd beëindigd. Voor het conflict in Deventer is na zeven weken een oplossing gevonden. Dit is in belangrijke mate te danken aan een initiatief uit de burgerij. Een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de Deventer Kring van Werk gevers, de Kamer van Koophandel, de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en de Centrale Raad voor de ge organiseerde middenstand, die bemiddelend is opgetreden, heeft bereikt, dat overleg plaatsvond tussen bioscoop exploitanten en gemeentebestuur. De bioscoopexploitanten hebben de gelegenheid gehad het college van B. en W. nader inzicht te geven in de moeilijker wordende positie van het bioscoopbedrijf en de gemotiveerdheid van hun verzoek aan te tonen. Het gemeen tebestuur heeft daarvoor veel begrip getoond. Het resultaat van de gevoerde besprekingen is, dat de Raad binnenkort voorstellen zullen bereiken om te komen tot een belangrijke verlaging van de thans geldende tarieven. Op grond van deze ontwikkeling hebben de bioscoopexploitanten besloten hun zaken te heropenen. Uiteraard is het verheugend, dat thans in Deventer een verlaging van exceptionele lasten tot stand zal komen, maar het blijft niettemin betreurenswaardig, dat daarvoor een sluiting van zeven weken nodig is gebleken, tot schade van het bedrijf èn van de filmminnende Deventenaren. Een afwijzende beschikking op een verzoek tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting heeft, naar uit berichten elders in dit blad blijkt, eveneens geleid tot sluiting van bioscoopexploitaties te Sneek en Lemmer. Ook in deze gemeenten bleek het gemeentebestuur niet bereid tot het 69

Film | 1963 | | pagina 3