Algemeen Bedrijfsreglem ent Vertegenwoordiging van het Hoofdbestuur Nederlandse films in het buitenland noodzakelijke overleg, dat een algehele herziening van de tarieven mogelijk zou hebben kunnen maken. De zeer verschillende wijzen, waarop de gemeente besturen in ons land reageren op verzoeken tot verlaging van de belasting variërend van welwillendheid tot on begrip maken nog eens duidelijk, dat voor de oplossing van dit vraagstuk geheel andere maatregelen nodig zijn dan wijzigingen in de belastingverordeningen door de gemeente raden. Het vraagstuk van de vermakelijkheidsbelasting is op zijn minst een landelijk probleem, dat een centrale aan pak vereist, wil men tot een redelijke oplossing komen. De rijksoverheid, die concurrerende ontspanningsmedia met enorme bedragen steunt, zal de mogelijkheden moeten scheppen om het bioscoopbedrijf van het juk der vermake lijkheidsbelasting te bevrijden. Zolang dat laatste niet is geschied zal de strijd tegen de belasting een strijd op vele fronten blijven. Het is te hopen, dat bij de gemeentebesturen, die nu verlagingen afwijzen op grond van de financiële positie van de gemeenten, een beter inzicht in de verhoudingen doorbreekt, opdat harde en door ieder ongewenste maatregelen als sluiting van bioscopen in de toekomst achterwege kunnen blijven. Toelating lidmaatschap Tot het lidmaatschap van de Bond zijn toegelaten: de Firma Bijou, Marnixstraat 404 te Amsterdam, exploi- tante van het Theater Bijou te Hilversum; de heer J. A. van Gelder, Biesboschstraat 29 te Amster dam, exploitant van de filmproductiezaak „Filmproductie Han van Gelder"; de heer R. J. (de Taunay) Meijer, Duchattelstraat 9 te 's-Gravenhage, exploitant van de filmproduktiezaak „Color- press Filmproductie"; de Firma Helicon, Berg en Dalseweg 456 te Nijmegen, exploitante van de filmproductiezaak „Helicon Films"; de heer P. Kijzer, Keizersgracht 698 te Amsterdam, exploitant van de filmproductiezaak „Caesar Film productie". Het nieuwe Bijou Theater te Hilversum, dat is onder gebracht in het zalencomplex van het Theater Gooiland, heeft op 16 mei zijn deuren voor het publiek geopend met de Nederlandse première van de Franse film „Les dimanches de ville dAvray" ('s Zondags met Cybèle). Namens het hoofdbestuur was bij deze plechtigheid aanwezig de Bonds directeur, de heer J. G. J. Bosman, die in een korte toe spraak de ontwikkeling en betekenis van „het kleine theater" memoreerde. Het Genootschap voor Reclame hield op 17 mei in het Flora Theater te Amsterdam zijn veertiende Reclamefilm dag. Het Hoofdbestuur werd op deze dag vertegenwoordigd door de heer G. J. H. Dujardin, die tevens deel uitmaakte van de jury. De Nederlandsche Bioscoop-Bond is eveneens vertegen woordigd geweest bij drie vergaderingen van internationale organisaties, die ter gelegenheid van het internationale film festival te Cannes zijn gehouden. Het Comité de 1'Industrie Cinématographique Européenne (C.I.C.E.), waarin de film verhuurders, de filmproducenten en de filmtechnische be drijven uit de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap zijn verenigd, vergaderde op 20 en 21 mei; de besprekingen van het C.I.C.E. werden bijgewoond door de heren C. S. Roem, voorzitter van de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders en van de Bedrijfsafdeling Filmfabrikanten en Filmproducenten, en J. G. J. Bosman, Bondsdirecteur. De Bondsvoorzitter, de heer Joh. Miedema, en de Bonds directeur namen deel aan de vergadering van de Union Européenne du Spectacle Cinématographique (U.E.S.C.), dat de bioscoopexploitanten uit de E.E.G.-landen omvat. De heren Miedema, Roem en Bosman waren voorts aan wezig op de vergadering van het Bureau International du Cinéma (B.I.C.), het overkoepelend orgaan van de ver schillende internationale organisaties op film- en bioscoop gebied, die op 22 mei plaatsvond. Aan het Australische filmfestival, dat op 31 mei en 1 juni in Melbourne, Sydney en Adelaide is gehouden, heeft ons land deelgenomen met drie films: „Faja Lobbi" van Herman van der Horst, „De werkelijkheid van Karel Appel" van Jan Vrijman en „Zoo" van Bert Haanstra. Het internationale filmfestival te Cannes in mei ge houden is voor ons land teleurstellend verlopen. Te Cannes zijn twee Nederlandse films vertoond: „Als twee druppels water" van Fons Rademakers en „Zeilen" van Hattum Hoving. De verwachting, dat één van deze films in de prijzen zou vallen, is niet bewaarheid. „Zeilen" kreeg slechts een vermelding als „technisch superieure prestatie". De korte film „Delta Phase I" van Bert Haanstra be haalde de derde prijs op het filmfestival van Tel Aviv. Op dit Israëlisch festival werden 51 films uit zeventien landen vertoond. De Nederlandse inzending naar het filmfestival van San Sebastian, dat van 7 tot 16 juni plaatsvond, bestond uit twee korte films: „Bestemming toekomst" van Jan Schefer en „Zeilen" van Hattum Hoving. Tijdens dit festival werd tevens de Filmprijs van de Raad van Europa uitgereikt. In de categorie korte films was voor deze prijs ingezonden de film „Maasvaart" van Jan Wiegel, die de prijs kreeg en in de categorie journaals „Neerlands Nieuws" van Polygoon. Aan het internationale filmfestival te Berlijn, dat wordt gehouden van 21 juni tot 2 juli neemt Nederland behalve met de film „Bouwspelement" van Charles Huguenot van der Linden voorts deel met „'t Was een vreemdeling zeker" van Theo van Haren Noman. De Nederlandse speelfilm „De overval" van Paul Rotha en Kees Brusse zal de Nederlandse inzending vormen voor het internationale filmfestival te Moskou, dat plaats vindt van 7 tot 21 juli. Ons land neemt aan het filmfestival te Locarno op 27 en 28 juli deel met „Aqua di Roma" van Boud Smit. „Zoo" van Bert Haanstra zal naar alle waarschijnlijkheid in het buitenland worden vertoond in het voorprogramma van één van de films in Jacques Tati. De vertoningsrechten voor de gehele wereld behalve Duitsland, Engeland en Tsjechoslowakije zijn verkocht aan Spectra Films in Parijs, die de films van Tati uitbrengt. 70

Film | 1963 | | pagina 4