In memoriam Academische filmstudiedagen Geheel onverwacht overleed op 31 mei te 's-Gravenhage de heer Jan Jogchem in de leeftijd van 77 jaar. De heer Jogchem begon zijn loopbaan als bioscoopondernemer om streeks 1930, toen hij in Amersfoort het City Theater opende, gevolgd door de overname van het Rembrandt Theater aldaar. Deze start alsmede de bouw van het mooie Grand Theatre in deze gemeente en de opening daarvan in het jaar 1935 lieten alras zien, dat met de heer Jogchem een bioscoopondernemer van formaat zijn intrede in het bedrijf had gedaan. Kort voor de oorlog verwierf hij bij voorbeeld van Bondswege toestemming voor de exploitatie van een nieuw te bouwen bioscoop te Tilburg, welk plan echter door het uitbreken van de oorlog verijdeld werd. Toch belette deze tegenslag de heer Jogchem niet zijn theater park verder uit te breiden en wel door de verwerving van twee bioscopen in Hilversum en een in Soest, later gevolgd door een deelgenootschap in nieuw gebouwde theaters in Apeldoorn en Rotterdam; daarnaast smeedde hij nieuwe plannen voor vestigingen op drie punten te 's-Gravenhage. Met de bouw van een dezer zaken kon na jaren wachten op de noodzakelijke toestemmingen van over heidswege nog niet zo lang geleden een aanvang worden gemaakt. Hiermede zou de heer Jogchem een lang gekoes terde wens om zijn geboorteplaats met een moderne bioscoop te verrijken, in vervulling zien gaan. Met de uitvoering van dit plan had hij blijk gegeven van een groot vertrouwen in de toekomst van het bioscoopbedrijf. De triomf van de opening dezer nieuwe zaak, welke tegen het najaar wordt verwacht, heeft hij jammer genoeg niet meer mogen beleven. Andere vertrouwde handen zullen zijn levenswerk voortzetten en in de Hofstad zal zijn schep ping getuigen van de ondernemingsgeest van een harer zonen, die ook op geheel ander terrein bewezen heeft een zakenman van betekenis te zijn. Zijn verdiensten werden geëerd door de Kamer van Koophandel die hem de gouden penning schonk. Van Franse zijde werd hij begiftigd met het Ridderkruis van de Orde der Zwarte Ster. Verder steunde hij verscheidene maat schappelijke instellingen. Hoewel hij geheel in overeen stemming met zijn aard geen Bondsfuncties ambieerde was hij de Bedrijfsorganisatie met hart en ziel toegedaan. Een loyaal en trouw lid, dat tevens door zijn belangstelling voor anderen en zijn wijze van zaken doen zeer vele vrienden onder de collega's had. Ook door zijn cultureel en maat schappelijk werk stond hij ver buiten onze kring in hoog aanzien. De teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot vond onder grote belangstelling plaats op woensdag 5 juni 1963 op de begraafplaats Eik en Duinen te 's-Gravenhage. De baar was bedekt met kransen en bloemstukken, o.a. van het Hoofdbestuur en van de Afdelingsraad van de Bond. Onder de aanwezigen bevonden zich het bijna voltallige Hoofd bestuur en Bestuurders der Afdelingen Het Centrum, Het Oosten en Rotterdam alsmede de Bondsdirecteur. Tijdens de uitvaartplechtigheid werd het woord gevoerd door de Bondsvoorzitter, de heer Joh. Miedema, die ge tuigde van de bijzondere betekenis, die de heer Jogchem voor het bioscoopbedrijf heeft gehad en meer in het bij zonder tot de familie verklaarde, dat hij steeds in onze herinnering zal blijven voortleven als een groot bioscoop ondernemer, die ondanks zijn successen steeds de eenvoudige man van voorheen was gebleven. Na een langdurig lijden is op 5 juni te Enschede in de leeftijd van 65 jaar overleden de heer Jac. Meilink, mede directeur van de N.V. Bioscooptheater Metropole te Enschede en procuratiehouder van het Bioscoopbedrijf Serlie, exploitant van de bioscopen Alhambra en Palace te Enschede alsmede Palace te Almelo. De heer Meilink werd in oktober 1945 door het Neder lands Beheersinstituut benoemd tot bewindvoerder van de in de oorlog weggevoerde mede-firmant der firma Serlie, wijlen de heer L. M. Serphos, en bestuurde de bioscoop bedrijven tezamen met de overgebleven firmant de heer L. J. Lievenboom, tot 19 maart 1951. Toen met ingang van die datum de bewindvoering werd opgeheven, werd de heer Meilink door de heer Lievenboom tot procuratie houder benoemd. In 1958 werd hij benoemd tot mede directeur der N.V. Metropole te Enschede, als vertegen woordiger van het aandeel, dat de heer Lievenboom in deze nieuwe exploitatie had verworven. Sedert zijn entree in het bioscoopbedrijf heeft de heer Meilink de belangen van de zaken die hij vertegenwoor digde op bijzondere wijze behartigd. Ongetwijfeld is het heengaan van de heer Meilink een ernstig verlies voor de heer Lievenboom, die hiermede niet alleen een uitstekend bedrijfsleider maar ook een vertrouwde raadsman en vriend verloren heeft. Het Hoofdbestuur van de Bond heeft zijn medeleven betuigd aan Mevrouw Meilink met het heengaan van haar echtgenoot en aan de heer Lievenboom met het verlies van zijn medewerker. De crematie van het stoffelijk overschot heeft op wens van de overledene zonder vertoon in alle stilte plaats gevonden te Dieren op vrijdag 7 juni. Van de bedrijfsgenoten konden daarbij slechts aanwezig zijn de heren L. J. Lievenboom en H. M. Ziel, directeur van de N.V. Metropole. Mogen zij rusten in vrede. De Academische Filmstudiedagen, die het Nederlands Filminstituut dit jaar voor de tiende keer organiseert, zullen van 13 tot en met 20 september worden gehouden te Am sterdam in het Kriterion Theater. De Academische Film studiedagen zullen samenvallen met de Internationale Film studiedagen. Daartoe is een samenwerking ontstaan tussen het Nederlands Filminstituut, de Algemene Studenten Ver eniging Amsterdam (ASVA), de Stichting Cinestud, de Nederlandse Studentenraad en hut Internationale Bureau voor culturele studentenactiviteiten. Tijdens de Academische Filmstudiedagen zal in Kriterion tevens een Internationaal Festival van Studentenfilms worden gehouden. De studenten zijn de afgelopen drie jaar zo actief geweest, dat or een overvloed aan films beschikbaar is om een vervolg te houden op Cinestud 1960, toen twaalf landen 81 films naar Amsterdam zonden. Behalve het festival zullen de Internationale Filmstudie dagen een „seminar" omvatten. Dit seminar wordt gehouden als uitvloeisel van een besluit van de Internationale Studen- tenconferentie. Een dergelijke gebeurtenis werd voor het eerst in 1961 in Aken opgezet om filmende studenten in de gelegenheid te stellen op internationaal niveau met elkaar van gedachten te wisselen. 73

Film | 1963 | | pagina 7