In memoriam Collectieve arbeidsovereenkomst voor het bioscoopbedrijf Nieuwe naam- en adreslij§t In de afgelopen weken is inmiddels gebleken, dat het publiek de Bioloten graag koopt, zowel om het symphatieke doel als om een gooi te doen naar de prijzen. Men mag daarom het vertrouwen hebben, dat de loterij een succes zal worden. Een verheugend initiatief ten aanzien van de verkoop van de Bio-loten is enige tijd geleden te Amsterdam geno men, waar het City Theaterorkest onder leiding van Lex van Weren ter stimulering van de lotenverkoop een concert op de Dam heeft gegeven. Daartoe had men op 8 augustus zich met de volledige verzameling instrumenten opgesteld voor het Koninklijk paleis, temidden van drie auto's en een aantal scooters, die als prijzen voor de loterij gelden. Zodra het concert was begonnen verzamelde zich een grote menigte Amsterdammers en touristen, die via de ge luidsinstallatie op de bedoeling van de Bio-loterij werden gewezen. Ouvreuses van het Amsterdamse City Theater begaven zich tussen het publiek met boekjes loten, die zich blijkbaar goed lieten verkopen. Maar bovendien trok de actie de aandacht van de pers en van het filmjournaal, zodat velen ook op indirecte wijze in de Bio-loterij werden geïn teresseerd. Men mag dan ook vaststellen, dat het personeel van het City Theater een symphatiek initiatief voor een symphatiek doel op uitstekende wijze heeft uitgevoerd. De Stichting Bio-Vacantieoord zal er ongetwijfeld wel bij varen, wanneer in de komende maanden ook elders dergelijke initiatieven worden ontplooid Op 13 augustus overleed 57 jaar oud de heer W. Th. F. Korsmit te Den Dolder, exploitant van de „Spoorbio" op het Centraal Station te Utrecht. Het film- en bioscoopbedrijf heeft daardoor een unieke bioscoopondernemer verloren, aangezien hij in Nederland de enige was, die het bioscoopbedrijf uitoefende in een spoor- rijtuig uitsluitend voor treinreizigers, met korte program ma's van ongeveer een half uur. Hij begon daarmede ruim twintig jaar geleden met grote plannen voor een uitbreiding dezer exploitatie na de oorlog door vestigingen op verschil lende drukke stations der Nederlandse Spoorwegen en zelfs voor het meerijden van Spoorbio's op lange treinroutes. Dit laatste stuitte af op verzet van de N.S.-directie. Wel slaagde hij er in om in de loop der jaren enige Spoorbio's te vestigen op de stations te Zwolle en 's-Hertogenbosch, alsmede "op de Luchthaven Schiphol, doch al die zaken moesten na vrij korte tijd worden opgeheven, omdat de mogelijkheden voor een gezonde exploitatie, zoals die te Utrecht, in onvol doende mate aanwezig bleken. Zo moest het dus bij één „Spoorbio" blijven, hetgeen voor de heer Korsmit, die aanvankelijk een rotsvast ver trouwen in het welslagen van zijn plannen had, een ernstige teleurstelling is geweest. De teraardebestelling van de overledene geschiedde op 16 augustus in alle stilte op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoven. Het Hoofdbestuur heeft aan mevrouw Korsmit en haar kinderen schriftelijke deelneming betuigd met dit verlies. Op 18 juli j.l. is geheel onverwacht in de leeftijd van 60 jaar overleden Ing. D. C. van Reyendam, die in ons bedrijf bekendheid heeft verworven als samensteller van het uit stekende Handboek der Bioscooptechniek. Voorts was hij een geziene medewerker aan de jaarlijkse operateursexamens. De teraardebestelling, die op 23 juli in Zwolle plaatsvond, werd bijgewoond door de voorzitter en de secretaris van het Bestuur van de Stichting Instituut voor Opleiding van Technisch Bioscooppersoneel, respectievelijk van de Redac tiecommissie van het Handboek, de heren W. F. Dubbelde- man en L. Claassen. Op 18 juni j.l. overleed te Tilburg in de ouderdom van 69 jaar de heer F. A. J. M. Franken, die jarenlang in Tilburg twee bioscopen exploiteerde, namelijk De Harmonie (welke na de oorlog werd herbouwd) en de Royal Cinema (thans genaamd Ambassade). De heer Franken beëindigde per 1 juni het lidmaatschap van de Bond door overdracht van het laatstelijk nog bij hem in exploitatie zijnde bedrijf. De teraardebestelling vond plaats op zaterdag 22 juni 1963 op het R.K. Kerkhof van het Heike te Tilburg. De Stichting van de Arbeid heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een collectieve arbeidsovereenkomst voor het bioscoopbedrijf die de Nederlandsche Bioscoop-Bond heeft aangegaan met de Algemene Bond „Mercurius" en de Nederlandse Katholieke Bond van Hotel-, Café en Res- taurant-geëmployeerden Sint Antonius. Tot nu toe bestond er voor het bioscooppersoneel nog geen collectieve arbeids overeenkomst. De c.a.o. is in de plaats gekomen van de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden, die tot nu toe de arbeidsverhoudingen in het Nederlandse bioscoopbedrijf regelde en die van eind 1949 dateert. In de c.a.o. is gebroken met het stelsel van de theater klassen, dat vroeger bij de loonbepaling van toepassing was. In de plaats daarvan kent men nu maximum- en minimum lonen. De maximum-lonen liggen hoger dan de lonen van de vroegere hoogste theaterklasse. In het Bondsorgaan van maart/april 1963 is aan de collectieve arbeidsovereenkomst een uitvoerige beschouwing gewijd. Medio augustus is een nieuwe naam- en adreslijst van de Nederlandsche Bioscoop-Bond verschenen, die inmiddels aan de leden, donateurs en bioscoopreclame-exploitanten werd toegezonden. Extra exemplaren zijn verkrijgbaar bij het Bondsbureau a 2,per stuk. Er is een beperkte hoeveelheid gecartonneerde lijsten, waarvan exemplaren kunnen worden aangevraagd tegen betaling van 3, per boekje. Het is zeker juist, dat geld alleen nog niet voldoende is om artistiek waardevolle films te maken. Maar men mag toch niet vergeten, dat de film in tegenstelling tot andere artistieke uitdrukkingsmiddelen door zijn hoge produktiekosten een brede economische basis behoeft. Daardoor wordt bij de film een gezonde economische grondslag voorwaarde voor de produktie van films van hoge kwaliteit. Horst von Hartlieb, Duits filmproducent 108

Film | 1963 | | pagina 10