Commentaar van anderen De rol van de criticus Onder de titel „De rol van de criticus" verscheen in de Motion Picture Herald een hoofdartikel naar aanleiding van verscheidene uitlatingen over dit onderwerp in de Amerikaanse bladen. De Herald schrijft, dat filmproducenten en anderen, die met film te maken hebben, graag zien, dat de critici en het publiek zich in gunstige zin over hun films uitlaten, hetgeen heel begrijpelijk is. Anderzijds hebben de producenten voldoende zin voor de werkelijkheid, dat zij inzien, dat niet alle films zonder gebreken zijn en dat sommige films meer lof zullen oogsten dan andere. De producenten zijn echter gebelgd over „un faire" uitlatingen van de critici. Gezien vanuit het standpunt van het filmbedrijf, is het de taak van de criticus om de be treffende film te behandelen als een stuk amusement. De criticus zal zich voor zover mogelijk bij zijn beoordeling niet moeten laten beïnvloeden door factoren, die met de film als zodanig niets te maken hebben. Het privéleven bijvoorbeeld van de personen, die in de film optreden, dient zijn oordeel niet te beïnvloeden. De criticus behoort bovendien, aannemende dat hij zijn taak ten behoeve van zijn lezers vervult en dat deze niet gezien moet worden als een oefening in persoonlijke be spiegelingen, de waarde van een film zo objectief mogelijk te bepalen. Een film dient met andere woorden niet be oordeeld te worden op grond van persoonlijke smaak of persoonlijke vooroordelen. Als een criticus persoonlijk niet van muziek houdt, mag hij niet alle musicals aanvallen, omdat hij dient te weten, dat miljoenen mensen daar wel van houden. De filmcriticus is het oog en het oor van zijn lezers. Hij heeft het voorrecht om de films, voordat deze in de theaters worden vertoond, te zien te krijgen. Een aantal van deze films zullen de belangstelling hebben van de meeste lezers van de beschouwingen van de criticus. De meeste zullen de interesse hebben van een deel van de lezers, als het be treffende blad door een breed publiek wordt gelezen. De eerste taak van de criticus ligt in het vlak van de communicatie. Hij heeft de journalistieke taak om zijn lezers in te lichten over de aard van de film, die hij be spreekt. Zijn tweede taak is het om mede te delen of de film in zijn totaliteit en de verschillen de, belangrijkste medewerkers aan alle eisen beantwoorden. Eerst hierna mag de criticus uitdrukking geven aan zijn persoonlijke voorkeuren. Als de criticus een naar het oordeel van het filmbedrijf „unfaire" critiek schrijft, heeft hij uiting gegeven aan zijn persoonlijke opinie en heeft hij verwaarloosd een beschij- ving van de film te geven ten behoeve van de lezers voor wie de film een prettig stuk vermaak kan betekenen. Henk van Ulsen, die de hoofdrol speelt in de nieuwe Neder landse speelfilm „De vergeten medemin naar", een produk- tie van de N.V. Ne derlandse Filmpro ductie Maatschappij onder regie van John Korporaal. 112

Film | 1963 | | pagina 14