Jeugd en film De bouw van de af- wateringssluizen in het Haringvliet in het kader van het Del taplan levert voor een filmer bijzonder interessante beelden op, zoals blijkt uil deze scène uit de korte film „Hoofd kraan van Neder land", die N.V. Mul- tifilm in opdracht van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft ge maakt. In de loop van 1960 heeft de Studiecommissie Publiciteit van de Nederlandsche Bioscoop-Bond een enquête ingesteld, teneinde een inzicht te krijgen in de jeugdvoorstellingen in de Nederlandse bioscopen. Uit deze enquête is gebleken, dat in bijna tweehonderd bioscopen jeugdvoorstellingen worden ge geven, in honderd van deze bioscopen zelfs eens of meer malen per week. Deze voorstellingen vinden doorgaans plaats op woensdag, zaterdag en zondag in de namiddag en veelvuldig in de schoolvakanties. Hoewel de aard van de activiteiten op dit terrein zeer verscheiden is, zijn zij in het algemeen zeer groot. In de jaren, die na het houden van de enquête zijn verstreken, is gebleken, dat het aantal voorstellingen voor de jeugd nog steeds groeit. De Studiecommissie Publiciteit heeft zich beraden over de vraag, op welke wijze het geven van jeugdvoorstellingen nog kan worden gestimuleerd en de programmering kan worden verbeterd. Uigangspunt hierbij was, dat het voor de toekomst van het bioscoopbedrijf een levensbelang is, dat er een nieuw publiek wordt gekweekt van jonge mensen, die gewend zijn regelmatig films te gaan zien. Vooropgesteld, dat alle aandacht wordt gegeven aan een juiste filmkeuze, kan het geven van jeugdvoorstellingen bovendien een versterking betekenen voor de economische positie van de bioscopen, die in de middaguren gewoonlijk de kleinste bezetting hebben. De Commissie heeft een lijst samengesteld van films, die blijkens de ervaringen van de bioscoopexploitanten, die regelmatig dergelijke voorstellingen geven, en naar het in zicht van de Commissie aan alle eisen voldoen en bij de jeugd een goed onthaal hebben gevonden. Op deze wijze is de natuurlijke, door vele exploitanten vergaarde weten schap gebundeld. Het was namelijk gebleken, dat een aantal exploitanten wel jeugdvoorstellingen zou willen geven, maar in de mening verkeerde, dat niet voldoende geschikt filmmateriaal in ons land aanwezig zou zijn. De hiervoor genoemde lijst, waarop meer dan tweehonderd filmtitels voorkomen, be wijst het tegendeel. Daarbij komt, dat er telkens weer een nieuwe generatie kinderen naar de bioscoop trekt, zodat men mag stellen, dat er elke twee jaar een geheel nieuw kinderpubliek verschijnt. De beschikbare films kunnen dan ook vele jaren achtereen worden vertoond. Het Hoofdbestuur heeft de lijst aan alle bioscopen ter beschikking gesteld en zal telkenjare een aanvulling hierop uitgeven. Niet alle films, die voor alle leeftijden zijn toegelaten, zijn ook speciaal voor de jonge bioscoopbezoekertjes ge maakt en zij zijn derhalve ook niet altijd geschikt om in speciale jeugdvoorstellingen te worden vertoond. De keu ringsinstanties spreken immers niet meer dan een oordeel uit over de al dan niet toelaatbaarheid van de hun aange boden films voor een bepaalde leeftijdsgroep. Zorgvuldige keuze van de voor de jeugd bestemde films is dus wel ge boden. Kinderen hebben een andere houding ten aanzien van de film dan volwassenen. Zij willen in het meebeleven van het filmverhaal dit doen als volwassenen in een volwassen wereld, niet in een wereld, die volwassenen goedmoedig voor hen hebben geconstrueerd. De jeugd wil graag de wereld au serieux nemen, mits zij ook zelf au serieux ge nomen wordt. De ervaring heeft geleerd, dat kinderen voorts van een film actie, spanning en humor verlangen. Bevat een film 114

Film | 1963 | | pagina 16