Chaplin wint proces „Gold Rush" Amerikaans bioscoopcon cern mag films produceren Finse bedrijfsorganisatie royeert lid Groene Week in Berlijn Charles Chaplin heeft een precedent scheppende overwinning behaald bij de rechtbank in Frankfurt om de onwet tige vertoning van zijn uit 1925 dateren de film ,,Gold rush" tegen te houden. De Westduitse firma Atlas Film kocht vorig jaar een copie van de film van Bèta Films voor 45.000,en heeft de film in West-Duitsland verhuurd met als resultaat een bruto-kassa-ontvangst ge schat op ongeveer 900.000,een be drag dat tegenwoordig voor elke film in Duitsland ongewoon hoog is. De rechtbank gelasttte Atlas om de onwettige verhuur van de film onmiddel lijk te staken, alle copieën en negatieven te vernietigen en aan de rechtbank reke ning en verantwoording af te leggen, zodat de heer Chaplin zijn schade kan vaststellen. De zaak werd voor de heer Chaplin behandeld door Roy Export Co., die de distributierechten van de film heeft, en de advocaat dr R. R. Stroth. De zaak is in zoverre ongewoon, dat het de enige zaak van deze omvang is, waarbij internationale auteursrechten betrokken zijn, die ooit door deze rechtbank is behandeld. Zij is van bijzondere beteke nis, omdat Chaplin twintig soortgelijke processen betreffende gestolen films in de wereld lopende heeft. Toen Chaplin zijn studio's in de Verenigde Staten ver kocht, moest veel van zijn overtollig filmmateriaal vernietigd worden. Daar om werd het verkocht aan een firma die het zou verbranden. In plaats daar van kwamen sommige copieën van de oude klassieke Chaplinfilms in handen van particulieren terecht. Deze bijzondere versie van de film „Gold rush" werd gemaakt en geregis treerd in de Verenigde Staten in 1925; maar in 1942 bracht Chaplin een nieuwe versie uit, waarbij hij zijn door hem ge schreven en gesproken tekst en de door hem gecomponeerde muziek toevoegde. Hij nam het besluit, dat de vroegere geluidloze versie van 1925 niet meer zou worden vertoond. Op het gebied van het auteursrecht is het van belang, dat onder de vigueur van de Berner Conventie de film „Gold rush" beschermd was door de gelijk tijdige openbaarmaking in de Verenigde Staten en in Canada in 1925, omdat Canada aangesloten was bij de Berner Conventie. „Gold rush" was ook ge baseerd op een toneelstuk, dat Chaplin geschreven had en van welk onuitge- schreven werk hij als Engels auteur zich het auteursrecht had voorbehouden. Dit gaf het werk bescherming in alle landen, die de Berner Conventie hadden aanvaard. In de versie, die Atlas Film in Duitsland uitbracht, had de filmver huurder zijn eigen muziek en ondertitels aangebracht, waardoor Chaplins origi nele film werd verminkt. De zaak ging ook over het recht van de auteur om zijn geestelijke eigendom te veranderen en er een latere datum aan te verbinden, hetgeen hij gedaan had in 1942 en zijn recht om uit te maken, dat de film van 1925 moet worden terug getrokken. Met andere Chaplinfilms is illegaal in de hele wereld gevent. Twee jaar geleden bracht Constantin in Duitsland uit „The kid" en Hermes Film distribueerde een film onder de titel „Lachparade", die bestond uit een Italiaanse hutspot van delen van vier oude geluidloze Chaplin films. Toen zij bedreigd werden met een proces wegens onwettige distributie van deze beide films hebben Constantin en Hermes de zaak geregeld, hun copieën vernietigd en de verhuur onmiddellijk gestaakt. ANDERE ACTIES Procedures lopen of worden door Chaplin spoedig aanhangig gemaakt in Zwitserland, Finland en lapan aangaande de onwettige distributie van „Gold rush". In sommige landen was Chaplin ge noopt zijn later gedateerde versies van ..Gold rush" te verkopen tegen dezelfde prijs als gevraagd werd voor de on wettige Beta-versie, teneinde vertoning van de oudere film te voorkomen, ver klaarde Rachel Ford, de vice-president van Roy Export. Een recente zaak betreffende „The kid" is gewonnen in Frankrijk. Verder is het te verwachten, dat de beslissing in Duitsland de belangen van Chaplin zal bevordren om de illegale vertoningen van zijn films in andere landen te doen staken. (Ontleend aan Variety van 26 juni 1963) Het Amerikaanse federale gerechtshof in New York heeft in een principiële uitspraak de National General Corpo ration een maatschappij, die in de Verenigde Staten bioscopen exploiteert vergunning verleend om zich te be geven op het gebied van de produktie en de verhuur van films. De vergunning geeft de maatschappij voorlopig het recht om gedurende drie jaar films te twee jaar kan verlenging van de ver gunning worden aangevraagd. De rechterlijke uitspraak heeft hierom een principiële betekenis, omdat nu, zij het nog op voorzichtige wijze, wordt te ruggekomen op een uitputtende juri dische strijd, die jaren geleden is ge voerd tegen de grote Amerikaanse film maatschappijen en die op grond van de antitrustwetgeving leidde tot de verplich ting om belangen op het gebied van pro duktie, verhuur en exploitatie van films in afzonderlijke onafhankelijke onderne mingen onder te brengen. De vergunning aan de National Gene ral Corporation is gegeven op voorwaar de, dat de toegestane uitbreiding van de activiteiten niet zal leiden tot een ver storing van de concurrentieverhoudingen. De Finse organisatie van bioscoop exploitanten, filmverhuurders en film producenten heeft één van de leden Suomen Filmiteollisuss Oy, bekend als SF geroyeerd. SF is de grootste film- produktiemaatschappij in Finland. De reden voor het royement is, dat SF via een dochteronderneming een groot aantal Finse films aan de televisie heeft ver kocht, hetgeen een vrijwel gehele uit verkoop betekent. Tot aan de verkoop van de SF-films had het Finse film- en bioscoopbedrijf de vertoning van recente bioscoopfilms via de televisie weten te voorkomen door overeen te komen, dat alleen na tionale films van minstens tien jaar oud zouden worden geleverd. Men verwacht, dat de televisie-uitzendingen met SF- films een aanzienlijke daling van het bioscoopbezoek teweeg zullen brengen. Het derde internationale concours van de agrarische film zal te Berlijn plaats vinden van 20 tot 27 januari 1964 in het kader van de Groene Week. Aan het filmconcours kan worden deelge nomen met films van 35 of 16 milli meter, waarin de volgende onderwerpen worden behandeld: landbouw, tuinbouw, wijnbouw, visserij, bosbouw, landbouw- huishoudkunde, produktie van en han del in voedingsmiddelen en voedingsleer. Aanmelding van de films moet uiter lijk op 31 oktober 1963 geschreden bij het secretariaat van het organiserend comité. De filmcopieën dienen uiterlijk op 30 november 1963 op het secretariaat aanwezig te zijn. Nadere inlichtingen verstrektInternationales Agrarfilm- Wettbewerb, Berlin-15, Schaperstrasze 29. 119

Film | 1963 | | pagina 21