Orde op eigen zaken De zakelijke betrekkingen tussen onze leden-filmver- huurders en bioscoopexploitanten worden geregeerd door een aantal leveringsvoorwaarden, waarin de wederzijdse belangen nauwkeurig tegen elkaar zijn afgewogen. Voorzover afwijkingen niet zijn toegestaan, vormen zij als evenzovele dwingende bepalingen een onderdeel van de contractuele verplichtingen. Handelingen en gedragingen daarmede strijdig zijn disciplinair strafbaar, ongeacht de vraag of scheidsrechterlijk nietigheid zou kunnen worden ingeroepen. De leveringsvoorwaarden vormen de steunpilaar van onze binnenlandse filmhandel en drukken de onderlinge verbondenheid uit van partijen bij de exploitatie van hun gemeenschappelijk produkt. Voor de oorlog waren deze bepalingen in hoofdzaak van handelstechnische aard; na de oorlog kregen zij rechtstreeks met de handel van doen door de vorm van de auteursprijs vast te leggen, namelijk in een wekelijkse, verplichte en aan controle onderhevige procentuaal-afrekening. Deze bepalingen staan internatio naal model en worden door de buitenlandse leveranciers met begerige blikken geobserveerd. Hiertegenover staan echter de rechten van de exploitant, die de balans in even wicht moeten brengen, namelijk een verbod van blind en block booking, van koppelverkoop en van garantiesommen met betrekking tot de opbrengst. Ook is er leveringsplicht en een minimum en een maximum met betrekking tot de auteursprijs. De verscherping in de concurrentie als gevolg van de toenemende verslechtering van de situatie in ons bedrijf deed echter in de laatste tijd leveranciers en afnemers verplichtingen aangaan, waardoor met name rechten gingen ontstaan op nog niet of ten dele vervaardigde produkten, die voorts koppeling van deze produkten inhielden en voor schotregelingen met bankgarantie, als onderpand voor de financiering van buitenlandse aankopen. Hierdoor dreigde wederom een concurrentievorm in te sluipen, waarbij het risico van produktie en inkoop evenals voor de oorlog een zijdig op de exploitant werd afgewenteld; een verschijnsel inhaerent aan de zich snel van een buyers' naar een sellers- market ontwikkelende filmhandel, zoals het jaarverslag over 1962 constateerde. In de strijd om het produkt, wel te verstaan om het pièce unique dat de film nu eenmaal is, zou op deze manier niet meer de betekenis van de theaterexploitatie enerzijds en de kwaliteit van het produkt anderzijds de doorslag geven, maar het opbod bij de voorfinanciering enerzijds en de verkoopskwaliteiten en de niet te contro leren faam, welke met alle vermogens van de hidden persuaders rond een oncontroleerbaar produkt zou kunnen worden opgebouwd anderzijds. Een retour naar de on gezonde vooroorlogse situatie, die sanering op sanering noodzakelijk maakte, maar thans te gevaarlijker, omdat de exploitant in tegenstelling tot destijds het recht mist een vaste prijs te bedingen, waarmede de risico's van partijen in evenwicht kunnen worden gebracht. Met vooruit betalingen ontstaat immers eerst dan een vaste prijs, wan neer de procentuaal-opbrengst het voorgeschoten bedrag niet haalt. De exploitant trekt in zo een geval altijd aan het kortste eind. Met zijn circulaire van 27 juni j.1. heeft het Hoofd bestuur een krachtig halt toegeroepen aan deze ontwikkeling, die naar de mening van dit College ernstig afbreuk doet aan een met grote moeite verkregen goed, dat voor ons bedrijf nog altijd heilzame betekenis heeft. Het Hoofd bestuur heeft alle genoemde bepalingen als strijdig met de leveringsvoorwaarden aangemerkt en betrokkenen in de gelegenheid gesteld hun zaken op orde te brengen door de contracten aan te passen aan de geldende leveringsvoor waarden. Het Hoofdbestuur heeft echter duidelijk laten weten, dat herhaling zal worden behandeld als een regle mentaire overtreding. Het is verheugend, dat betrokkenen het Hoofdbestuur hebben gevolgd en de auteurscontracten, die zoals men weet dienen te worden gedeponeerd, aan de reglementen hebben aangepast. Zo is tijdig voorkomen, dat afbreuk wordt gedaan aan een voor ons bedrijf essentiële reglemen tering, die, zo hieraan al behoefte mocht bestaan, slechts veranderd kan worden langs de statutair aangegeven weg. Het Hoofdbestuur heeft in het algemeen bedrijfsbelang een dringend beroep op de leden gedaan de Bondsbepalingen en in het bijzonder die van de reglementen en besluiten op het stuk van de verhuur en de huur van films, vooral 101

Film | 1963 | | pagina 3