DE 4RCHITËCT ii\ HET WOORD Inleiding De zaal De hal Architectenbureau Blankespoor en De Vries over de bouw van de Euro Cinema te 's-Gravenhage Boven-foyer Algemeen Op 25 september 1963 werd de Euro Cinema, gelegen aan de Leyweg te 's-Gravenhage, door Z. K. H. Prins Bernhard in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin officieel geopend. Reeds jaren geleden verleende Jogchem's Theaters N.V. ons bureau de opdracht tot het bouwen van een bioscoop theater met vijfhonderd zitplaatsen in het uitbreidingsplan Leyweg te 's-Gravenhage. Deze opdracht omvatte een theater zonder foyer. Eerst in 1962 werd de rijksgoedkeuring voor dit bouwwerk verkregen. Door vele omstandigheden werd eerst veel later tot het aanbouwen van een foyer besloten. Deze beslissing kwam echter zo laat, dat met deze uitbreiding eerst op 5 augustus 1963 kon worden begonnen, zodat er in totaal slechts zeven bouwweken ter beschikking stonden om deze ingrijpende wijziging in de bouwplannen te kunnen verwezenlijken. Het toch tijdig gereedkomen is voor een belangrijk deel mede te danken aan de welwillende medewerking van de diverse overheidsinstanties. De over het trottoir en het rijwielpad gebouwde foyer geeft aan de gevels een openheid, die prettig aandoet. Wanneer men de zaal via de hal en trap betreedt, valt onmiddellijk een vóór het projectiedoek opgestelde waaier op. Deze waaier van Suwide, die een breedte heeft van dertien meter, is gekozen in plaats van het gebruikelijke gordijn en is van een zeer geslaagde figuratie voorzien door de kunstschilder Teus van de Berg uit Rotterdam. De Euro Cinema aan de Haagse Leyweg is opgetrokken in een moderne strakke stijl, die uitstekend in de nieuwe woonwijk past. De boven-foyer, die over het trottoir en het rijwielpad uit steekt, geeft aan het gebouw een mooi accent. De zaalwanden bestaan uit kunstleer, dat gespannen is op een raamwerk, hetwelk zaagtandig-vormig is opgesteld, dit medein verband met de akoestische werking. Op deze wanden zijn lampen aangebracht, waarvan de wanden be staan uit ,,Murano" glas. De achterwand bestaat uit notehouten latten, waarachter in een speels patroon een gesloten gedeelte met gloeilamp- licht. De vloer van de zaal loopt vanaf de voorzijde tot aan het midden negentig centimeter omhoog, terwijl vanaf het midden tot aan de achterzijde het geheel amfitheatersgewijs gebouwd is. Hiermede is voor alle vijfhonderd plaatsen een goed en ongestoord zicht op het beeldscherm gegarandeerd. Het plafond is gestukadoord en donkerblauw geschilderd. In het plafond zijn twaalf lampen opgenomen, die in de vorm van een „S" zijn geplaatst. Het beeldscherm, 15,20 meter breed en 6,80 meter hoog, dat is opgesteld achter de waaier, beschikt over zogenaamde kaders, die zowel verticaal als horizontaal vanuit de cabine beweegbaar zijn, en wel voor de maten normaalfilm, wide- screen, cinemascope en Todd-AO. Bij het betreden van de hal komt men eerst in de verkoop hal, waarin de kassa is gelegen, waarvan het front bekleed is met goud-mozaïek. Vanuit deze ruimte betreedt men de hal of de beneden-foyer. In deze beneden-foyer is in een verlaagd gedeelte een zitje opgenomen, zodat er voor de bezoekers van de Euro Cinema ook in de pauze gelegenheid is om rustig een consumptie te gebruiken. Aan de wand van dit zitje is een draad-plastiek met mozaïekwerk van de heer Teus van de Berg als versiering opgenomen. Ook de kolommen in deze hal zijn van mozaïekwerk voorzien. De foyer is zowel direct vanuit de zaal als vanuit de beneden-foyer bereikbaar. De beneden-foyer biedt via een trap ontvluchtingsmogelijkheid en tevens toegang tot de boven-foyer voor het publiek dat overdag ook buiten de voorstellingen van deze als tearoom ingerichte boven- foyer gebruik maakt. De wanden, die geheel van stalen ramen zijn voorzien, waarover gordijnen hangen vanaf het plafond tot op de vensterbanken, zijn zodanig, dat des avonds er een geheel gesloten wand ontstaat. De vier kleuren van de gordijnen zijn steeds herhaald. Als sluitstuk is een blauw fond aangebracht, waarop ook weer een draadplastiek. De wanden zijn uitgevoerd in notehout. Het plafond bestaat uit gipsplaten, die direct zijn afgeschilderd; een koof voor indirecte verlichting is hier aangebracht. De vloer is belegd met maïs-kleurig tapijt, afgewisseld met linoleum. De verwarming van de zaal geschiedt door middel van ingeblazen warme lucht; de foyers worden door radiatoren verwarmd. De gehele film- en geluidsinstallatie met effect-speakers is door Philips uitgevoerd. Deze installatie staat opgesteld in een ruime cabine met aangrenzende werkplaats, boven het achterste deel van de zaal en is bereikbaar via het nood- trappenhuis. De zaal heeft naast de genoemde toegangen nog vier nooduitgangen, waarvan er drie direct naar buiten leiden en één toegang geeft tot de hal. Aan het verzorgen van het interieur is in uitstekende samenwerking medewerking verleend door architect Hans Rüttgers uit Düsseldorf, die in West-Duitsland al veel bioscooptheaters heeft gebouwd. De aannemer, de N.V. Peeman uit Rotterdam, heeft de werkzaamheden, mede gezien de moeilijke omstandigheden op de arbeidsmarkt, correct uitgevoerd. Architectenbureau Blankespoor en De Vries De bioscoopzaal is, mede door de grote zorg, die aan het interieur is besteed, 'n voorbeeldige film- schouwburg gewor den, waarin hel pret tig vertoeven is. 138 139

Film | 1963 | | pagina 42