Nederlandse films in het buitenland Vertegenwoordiging van het Hoofdbestuur In memoriam Twee korte Nederlandse documentaires hebben op het internationale filmfestival te Edinburgh een diploma van verdienste gekregen: „Zeilen" van Hattum Hoving en „Portret van Frans Hals" van Frans Duponi. „Los de vang" van Otto van Neyenhoff verwierf het diploma voor de beste folkloristische film op het Festival International du Film de Tourisme, dat in Parijs is ge houden. Op het tweede internationale filmfestival te La Felguera (Spanje) werd de eerste prijs in de categorie documentaire films toegekend aan „Rembrandt, schilder van de mens" van Bert Haanstra. Aan het twaalfde internationale festival voor korte films, dat in oktober in Mannheim is gehouden, heeft Nederland" van Multifilm, „Skywide Philips" van Carillon Met een groot aantal films heeft ons land deelgenomen aan het vierde internationale festival voor industriële films, dat in oktober plaats vond in Madrid. De Nederlandse deelneming bestond onder meer uit „De hoofdkraan van Nederland deelgenomen met „Zeilen" van Hattum Hoving. Films en "It's the tone that makes the music", „Bouw spelement", „Bouwen in staal", „Suite in baksteen", en „Papieren wereld" van Polygoon-Profilti. In de rubriek films over afzonderlijke produkten of pro jecten werd een tweede prijs toegekend aan „It's the tone that makes the music". De derde prijs in de rubriek films, die bijdragen tot het prestige van de industrie of van een onderneming, kreeg „Bouwspelement". De korte film „Zeilen" van Hattum Hoving heeft tijdens de dertiende internationale week van de toeristische en de folkloristische film, die van 24 tot 31 oktober in Brussel is gehouden, de prijs gewonnen voor de beste film over toerisme en sport. Charles Huguenot van der Lindens „Bouwspelement" heeft een drievoudige onderscheiding gekregen op het Bene- luxfestival, dat in september in Antwerpen is gehouden. De film werd onderscheiden als de beste film, voor het beste scenario en voor de beste muziek. „De werkelijkheid van Karel Appel" van Jan Vrijman vormde de Nederlandse inzending naar de vijfde interna tionale week van de kleurenfilm, die in oktober in Barcelona is gehouden. De film werd bekroond met een zilveren medaille. De Nederlandse speelfilm „Als twee druppels water" van Fons Rademakers wordt onder de titel „The spitting image" vertoond tijdens het internationale filmfestival te San Francisco, dat begin november plaats vindt. Op 4 en 5 september zijn in Venetië bijeenkomsten ge houden van twee internationale organisaties op het gebied van het film- en bioscoopbedrijf. De vergadering van het Comité de 1'Industrie Cinématographique Européenne (C.I.C.E.) werd namens het Hoofdbestuur van de Neder- landsche Bioscoop-Bond bijgewoond door de heren C. S. Roem en J. G. J. Bosman. Het Hoofdbestuur werd voorts op de bijeenkomst van het Bureau International du Cinéma (B.I.C.) vertegenwoor digd door de heren Joh. Miedema, C. S. Roem en J. G. J. Bosman. Grote belangstelling van de zijde van het publiek bestond er voor de première van de Nederlandse documentaire film „Wederzijds" van Gerard Rutten, die op 11 september in het Amsterdamse City Theater plaats vond. Verscheidene Hoofdbestuursleden alsmede de Bondsdirecteur woonden deze première bij. De opening van de tiende Academische Filmstudiedagen op 16 september in Hypokriterion te Amsterdam door de heer J. G. J. Bosman in zijn kwaliteit van secretaris penningmeester van het Nederlands Filminstituut vond plaats in aanwezigheid van de Bondsvoorzitter, de heer Joh. Miedema en de Hoofdbestuursleden de heren drs J. A. M. Bouts, G. J. H. Dujardin, W. Hemelraad en J. Nijland jr. Op 17 september werd te Velsen de nieuwe Stads schouwburg in gebruik genomen, bij welke gebeurtenis de heer Nijland het Hoofdbestuur vertegenwoordigde. Een grote gebeurtenis was ongetwijfeld de opening van de Euro Cinema in 's-Gravenhage op 25 september, die in aanwezigheid van Koningin Juliana door Prins Bernhard werd verricht. De opening van deze nieuwe bioscoop van Jogchem's Theaters N.V. werd gevierd met de Nederlandse première van „Lawrence of Arabia". Onder de vele ge nodigden bevonden zich verscheidene leden van het Hoofd bestuur en de Bondsdirecteur. De tweede première van een Nederlandse film in dit seizoen was die van „De vergeten medeminnaar" van John Korporaal. Ook voor deze première op 3 oktober in het City Theater te Amsterdam was de belangstelling groot. Het Hoofdbestuur was door verscheidene leden en de Bondsdirecteur vertegenwoordigd. De heer D. J. van Leen, directeur van het filmverhuur kantoor „Centrafilm" N.V., heeft met zijn echtgenote op 9 oktober in het Kurhaus te Scheveningen gerecipieerd ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van zijn bedrijf. Honderden figuren uit het film- en bioscoopbedrijf en andere belangstellenden grepen deze gelegenheid aan om de de heer en mevrouw Van Leen hun gelukwensen aan te bieden. De Bondsvoorzitter sprak de jubilarissen namens het Hoofdbestuur toe en bood een geschenk aan. In het grondig gerestaureerde en verfraaide Flora Theater te Amsterdam werd op 16 oktober de Nederlandse première gegeven van de film „Cleopatra". Voor de voorstelling, waarvan de opbrengst bestemd was voor het Bio-Vacantie- oord, bestond een grote belangstelling. Verscheidene leden van het Hoofdbestuur en de Bondsdirecteur waren bij deze première aanwezig. Op 5 september is in de leeftijd van 67 jaar na een lang durige ziekte te Amsterdam overleden de heer K. F. J. Wijsmulier, directeur van Paramount Films N.V. De heer Wijsmuller werd na enkele jaren procuratiehouder te zijn geweest, in april 1950 directeur van Paramount Films N.V., welke functie hij bekleedde tot zijn dood. Ook in de orga nisatie heeft hij een aantal belangrijke functies vervuld. Van 1953 tot 1956 was hij lid van de Ledenraad. Van 1956 tot in 1963 was hij lid van de Commissie van Geschillen en voorts vervulde hij de functie van lid der Commissie Nieuwe Zaken vanaf 1959 tot medio 1963. De heer Wijsmulier heeft zich doen kennen als een beminnelijk mens aan wiens be zadigd en vakkundig oordeel in de verschillende Bonds colleges altijd grote waarde werd gehecht. Zijn nog onver wacht heengaan werd door de bedrijfsgenoten die met hem in relatie stonden diep betreurd. De crematie van het stoffelijk overschot geschiedde op maandag 9 september in het crematorium te Velsen. Onder de vele collega's, die hem de laatste eer kwamen bewijzen, bevonden zich de Bondsvoorzitter, de heer Joh. 142

Film | 1963 | | pagina 45